Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

elementaryOS Luna Daily - cz.3,5: Za kulisami

Biłem się z myślami, ale w końcu - za namową użytkownika Ave5 - postanowiłem napisać kilka słów na temat tego, jak wygląda "praca" nad elementaryOS od mojej strony, jako członka elementaryUX Team i tłumacza aplikacji oraz nowej witryny elementary :)

Moja rola

Nie jestem zaangażowany tak bardzo w rozwój projektu, jak inni "rozwojowcy" (wiadomo - praca, życie). Moją "rolą" jest podrzucanie pomysłów (za pośrednictwem serwisu deviantArt, grupa #elementary-art), tworzenie mockupów, zgłaszanie bugów, rozmowa na IRC-u (;P). Mogę jednak z czystym sumieniem przedstawić, jak wszystko wygląda za kulisami.

(Spokojnie, opłata za pobranie Luny będzie dobrowolna ;))

Launchpad

Głównym narzędziem usprawniającym pracę zespołu jest serwis launchpad.net, a konkretnie witryna https://launchpad.net/elementary, na której mamy wyszczególnione (prawie) wszystkie aplikacje, które wchodzą w skład systemu. Możemy tam zgłaszać nasze pomysły, błędy w działaniu poszczególnych aplikacji, jak i całego systemu oraz przeglądać calutki kod źródłowy, jak i pobierać pliki.
Każdy upoważniony użytkownik może podsyłać bugfixy, które po zaakceptowaniu trafiają do kodu aplikacji.

IRC

Kolejnym narzędziem, tym razem czysto komunikacyjnym jest IRC, a konkretnie kanał #elementary (oraz #elementary-web i #elementary-dev) na FreeNode.net. Tam odbywają się ważne rozmowy dotyczące rozwiązań w środowisku, spotkania deweloperów, a także luźne gadki na różne inne tematy (wszak nie samym elementary człowiek żyje ;)).

Google Docs (teraz to Drive w sumie)

W Guglowych Dokumentach powstają takie pliki, jak opisy "filozofii" programowania w elementary, szkice dokumentacji, listy funkcji, aplikacji czy podsumowania spotkań. Dzięki funkcji komentowania dokumentów można doskonale omawiać zawartość tych dokumentów bez konieczności odbywania rozmów "na żywo", na kanale IRC.

elementary Human Interface Guidelines (HIG)

HIG to spis zasad projektowania intuicyjnych i spójnych aplikacji, których trzymają się zarówno dizajnerzy, jak i osoby, które projektują działający interface na bazie mockupów. Dzięki temu dokumentowi powstają aplikacje, które "w podstawach" niewiele się od siebie różnią. Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że najbardziej przydatne opcje są umiejscowione w różnych aplikacjach dokładnie w tym samym miejscu, dzięki czemu łatwo przyzwyczaimy się do obsługi niemal każdej aplikacji zgodnej z HIG.

Moje odczucia

Praca nad elementaryOS wygląda z mojej perspektywy na bardzo zorganizowaną. Ekipa jest zgrana, a kolejne decyzje nie są "wypadkową" widzimisię deweloperów. W przeciwieństwie do wielu innych dystrybucji Linuksowych elementary nie jest tworzone po to, aby podobać się głównie twórcom, a żeby podobać się jak największej ilości użytkownikom. Podejmowane decyzje mają na celu stworzenie intuicyjnego i spójnego środowiska, a nie "klikadełka dla geeków", jakim bywają niektóre distra. Swoje cegiełki do elementary dokładają ludzie z całego świata. Głównie z USA, Rosji, Czech, Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Co bym zmienił?

Na chwilę obecną jedyne, co może irytować to fakt, że system jest we wczesnej fazie rozwoju i właściwie wszystkie narzędzia są budowane od początku, dlatego trwa to tyle czasu i trzeba mieć na względzie wiele czynników (przykładowo Slingshot zmienia ilość kolumn i wierszy ikonek w zależności od rozdzielczości ekranu, tak, aby dostęp do aplikacji był wygodny).
Ustaliłbym także przynajmniej przybliżoną datę wydania elementaryOS Luna. Widać niepokój i frustrację wśród społeczności skupionej wokół projektu, co w moim odczuciu może spowodować spadek zainteresowania systemem. 

linux oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
Ave5   8 #1 26.05.2012 14:57

I git, właśnie takie coś chciałem przeczytać :]

DawidDS4   5 #2 28.05.2012 07:43

Chyba postawię zamiast Ubuntu obok Windowsa, coraz bardziej zaczyna mi się podobać Luna.

  #3 28.05.2012 10:53

@Imago mógłbym prościć jakiś linka do alphy(czy na jakim etapie prac tam jesteście ;P) w celu przetestowania?

marrrysin   7 #4 28.05.2012 12:23

decyzje nie są "wypadkową" widzimisię deweloperów.

??? Zasadniczo, chyba powinny ;)

Banan   10 #5 28.05.2012 15:25

Wpis fajny ale zaciekawił mnie Twój avatar i doszedłem do filmu, który obejrzałem =P

Imago   6 #6 28.05.2012 16:26

@marrrysin - chodzi o to, że w wielu distrach twórcy kieruję sie tylko swoim widzimisię, zamiast patrzeć na wymagania użytkowników :)

$orn   7 #7 28.05.2012 21:47

Mistrzu, ja się nie obrażę jak podasz datę kiedy wyjdzie nowa wersja systemu, bowiem mój netbook Samsung NC10 już powoli nie daje sobie rady Gnome 3 - tzn mocno się przycina. Zależy mi na nowej wersji elemntary głownie dlatego, że pierwsza wersja mnie rozczarowała, ale czuję że kolejna mnie zachwyci ;)

Imago   6 #8 28.05.2012 22:25

@Ravitt - linki są w pierwszym wpisie serii na samym końcu ;) System na dobrą sprawę nadaje się do użytku, ale trzeba się liczyć z tym, że poszczególne aktualizacje mogą powodować rózne cyrki ;P
@$orn - niestety data premiery nie jest jeszcze znana. Ciągle mówi się "będzie, jak będzie".

kopek1942   3 #9 31.05.2012 18:12

Co masz na myśli mówiąc "różne cyrki" :P ?

Imago   6 #10 31.05.2012 19:24

@kopek1942 - Przykładowo: któryś element systemu zaczyna się sypać, aplikacje przestają działać, wywalają się "bez powodu", nowe elementy wyglądają dziwnie itp ;p

  #11 08.06.2012 13:19

Wiadomo może kiedy będzie wersja stabilna?