Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

elementaryOS - kompendium wiedzy

Po wielu przemyśleniach, kilku rozmowach i setkach nieprzespanych godzin postanowiłem zgromadzić całą wiedzę na temat elementaryOS w jednym, konkretnym wpisie. Przedstawiam Wam zatem...

Kompendium Wiedzy o elementaryOS

1. Troszeczkę historii

Zaczęło się od ikonek elementary oraz stylu eGTK - wtedy jeszcze królowało GTK+2. Zarówno ikony, jak i skórka dla Gnome szybko zdobyły bardzo dużą popularność wśród użytkowników tego środowiska. Nikt nie spodziewał się, że wszystko tak bardzo się rozwinie... 1 kwietnia 2010 roku pojawiła się pierwsza wersja systemu elementaryOS. I rzeczywiście wielu z nas mogło uznać tę dystrybucję za primaaprilisowy żart, gdyż nie różniła się ona wiele od Ubuntu, na którym bazowała. Wydanie Jupitera - czyli wspomnianej pierwszej wersji elementary dało jednak możliwość zaprezentowania światu "co autorzy mają na myśli".

I tak do projektu zaczęły przyłączać się kolejne osoby. Obecnie nad całym projektem - a więc systemem oraz wchodzącymi w jego skład narzędziami - pracuje ponad dwudziestu deweloperów oraz wielu tłumaczy i designerów. Stosunkowo niedawno elementary zyskało nowe, profesjonalne logo stworzone przez zawodowego grafika znanego, jako Ian Hex.

Wokół projektu skupia się obecnie prawie 19 tysięcy użytkowników.

2. Zawartość zestawu

W tej chwili trwają zaawansowane prace nad wersją 0.2 elementaryOS czyli Luną. Całe środowisko oraz wchodzące w jego skład aplikacje to całkowicie autorskie rozwiązania korzystające jedynie z bibliotek GTK+3. Luna opiera się o wydanie Ubuntu 12.04 LTS.

Oto, jakie aplikacje wchodzą w skład projektu (nie wszystkie wymienione aplikacje będą preinstalowane w systemie):

 • Cerbere - Aplikacja działająca w tle, która nie pozwala, aby kluczowe składniki systemu zostały bezpowrotnie wyłączone. W razie awarii, przywraca je do życia.
 • Contractor - Usługa pozwalająca współdzielić dowolne dane pomiędzy aplikacjami lub programem, a usługą sieciową (przykładowo wysyłanie fragmentu kodu do serwisu pastebin).
 • Dexter - Książka adresowa. Pozwala gromadzić dane o naszych kontaktach oraz udostępnia je do aplikacji komunikacyjnych (klienci poczty, komunikatory).
 • Eidete - Aplikacja pozwalająca nagrywać to, co robimy na pulpicie. Umożliwia dekodowanie obrazu m.in. do formatu webm, czy wyświetlanie wciskanych na klawiaturze przycisków.
 • Feedler - Czytnik RSS polskiego programisty. Prosty i czytelny.
 • Files - Bardzo wygodna przeglądarka plików łącząca zalety znanego z OS X Findera oraz Dolphina znanego użytkownikom środowiska KDE.
 • Footnote - Program pozwalający na prowadzenie wirtualnych notesów.
 • Gala - Menedżer okien korzystający z biblioteki libmutter, który umożliwił miedzy innymi zastosowanie płynnych zaokrągleń w okienkach oraz zastosowanie głębszych cieni, niż w przypadku Compiza.
 • Granite - Framework umożliwiający stosowanie autorskich widżetów GTK takich, jak zakładki, czy okienka modalne.
 • Lingo - Malutki programik służący do wyszukiwania znaczenia haseł w sieci bez potrzeby odpalania przeglądarki. Działa tylko dla haseł anglojęzycznych.
 • Maya - Kalendarz/organizer osobisty z możliwością (planowaną) synchronizacji z Google Calendar.
 • Midori - Przeglądarka w pełni używająca GTK oparta o silnik WebKit. Szybka, zwinna, choć póki co jeszcze nie do końca dobrze wyglądająca.
 • Noise - "Kombajn" do zarządzania zbiorami muzycznymi i katalogowania plików audio. Scrobbling Last.fm, planowane wsparcie dla podcastów oraz obsługa iPodów w zestawie.
 • Pantheon - Ogólna nazwa środowiska graficznego elementary.
 • Pantheon Library - Biblioteka środowiska Pantheon.
 • Pantheon Notify - Powiadamiacz. Podobny do Growla.
 • Pantheon Plugs - Wtyczki dla Ustawień Systemu umożliwiające zmianę zachowania środowiska.
 • Pantheon Print - Zarządzanie wydrukiem.
 • Pantheon Session - Menedżer sesji użytkownika.
 • Pantheon Terminal - Terminal elementary. Wsparcie dla wielu zakładek oraz planowane "oskórkowanie" programu w ciemne barwy.

 • Scratch - Edytor tekstowy/programistyczny ze wsparciem dla wtyczek. Posiada ciekawą funkcję automatycznego zapisywania każdej wprowadzonej zmiany.
 • Slingshot - Menu z aplikacjami.
 • Snap - Program do zabawy z kamerką internetową.
 • Switchboard a'ka Ustawienia Systemowe - Ustawienia systemu ;) Wsparcie dla ustawień Gnome Control Center oraz wtyczek umożliwiających dodawanie nowych ustawień.
 • Wingpanel - Ciemny, przeźroczysty pasek u góry ekranu.
 • Plank - Dock u dołu ekranu. Wspomagający między innymi przerzucanie okienek Alt+Tabem (wyróżnianie ikonki aktywnego programu).

No i rzecz jasna ikonki, styl i czcionki ;)

3. Idea

Podstawowym celem projektu elementary jest stworzenie zunifikowanego środowiska pozwalającego na jego łatwą rozbudowę, ładnego i intuicyjnego. Ponadto szybkiego, lekkiego i jak najbardziej przyjaznego użytkownikowi. Odejście od nazywania elementary Linuksem. Linux to jedynie jądro, a więc system to po prostu elementaryOS.

4. WWW

Nowa odsłona strony elementaryOS zostanie docelowo przetłumaczona na 8 języków:

Tłumaczenia jeszcze się nie rozpoczęły. Trwają zaawansowane prace nad samą witryną. W ramach ciekawostki: strona elementary jest oparta o Drupala ;)

5. Tłumaczenia, fanpejdże, polskie wsparcie

Wszyscy chętni (i nie leniwi ;)) użytkownicy chcący mieć swój wkład w tłumaczenie aplikacji/dokumentacji/strony elementary mogą zapisać się do ekipy tłumaczy pod tym adresem.
Polski fanpage elementary znajduje się tutaj.
Oficjalny fanpage elementary znajduje się na Facebooku i G+, odpowiednio tutaj oraz tutaj.

Nowa witryna elementary będzie według zapowiedzi skierowana na społeczności. Wsparcie będzie prowadzone we wspomnianych językach właśnie na oficjalnej stronie, co właściwie sprawia, że tworzenie osobnego supportu nie ma sensu.

6. Plany

Kolejne wersje elementaryOS (od 0.3 wzwyż) będą zawierały:
 • Autorskie centrum aplikacji
 • Odświeżone ikonki z półprzeźroczystymi krawędziami, co pozwoli zapewnić im "kompatybilność" zarówno z ciemnymi, jak i jasnymi tłami
 • Półprzeźroczystą krawędź okienek, z tego samego powodu, co wyżej
 • Bardzo ciemne i bardzo jasne wersje skórki do wyboru przez aplikacje takie, jak odtwarzacze wideo czy terminal (być może jeszcze w wersji 0.2)

7. OS X? Nie!

Jednym z najczęstszych zarzutów stawianych elementary jest "podobieństwo do OS X" lub, jak kto woli "zerżnięcie go żywcem". Odpowiem krótko: warto najpierw bliżej się przyjrzeć i poużywać, bo różnic między tymi systemami jest więcej, niż się niektórym wydaje ;)
Twórcy elementary nie obserwują kierunku rozwoju systemów spod marki Apple, idą własną drogą i wyznaczają swoje standardy. Niestety trzeba przyznać, że pewne rozwiązania stosowane przez Apple są tak świetne, że musiały znaleźć się w eOS ;)

8. Podsumowując

Jeśli nie zawarłem tu jakiejś ważnej informacji, lub takich było więcej - piszcie, będę odpisywał w komentarzach.

Kolejny mój wpis będzie traktował już o finalnej wersji elementary, prawdopodobnie zostanie połączony z recenzją video. Zapraszam do współpracy przy tłumaczeniach!

Wkrótce Beta Luny, o czym świadczy malejąca liczba zgłoszonych błędów oraz fakt, że powoli rozpoczynają się prace nad wersją 0.3 systemu ;) 

linux oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
  #1 06.08.2012 08:55

"Odejście od nazywania elementary Linuksem. GNU/Linux to jedynie jądro, a więc system to po prostu elementaryOS."
Nie podoba mi się to, bo elementary to zwykła dystrybucja GNU/Linux.

Ubuntu nie jest dobrą bazą pod system. Po jakimś czasie zaczyna zwaaaalniać. Zupełnie nie jak Linux.

Autor edytował komentarz.
Imago   6 #2 06.08.2012 13:13

@NibirU
Android nie używa określenia "Linux".

Ubuntu jest dobrą bazą, obecnie najlepszą zważając na ilość dostępnych repozytoriów. Zamulają go zbędne usługi systemowe, które w elementary będą wyłączone.

Ave5   8 #3 06.08.2012 13:51

Elementary jest super. Wpis także. Tylko jednio małe ale - distro kierowane do mas wprowadza na dzień dobry 26 zupełnie unikatowych nazw, czy to programów czy komponentów. Świetna rzecz dla devów, społeczności, entuzjastów, supportu, itd. Dla Kowalskiego katorga.

Demagog   4 #4 06.08.2012 14:59

Sorki, ale ci się chyba zdjęcia pozamieniały.
Nikogo nie zdziwiło takie logo :P

Imago   6 #5 06.08.2012 16:59

@Demagog - nie rozumiem? :P

Demagog   4 #6 06.08.2012 18:02

Zdjęcie cloud system booster zamiast screenshota strona.
Logo elementary też chyba tak nie wygląda

Imago   6 #7 06.08.2012 18:44

@Demagog - tak właśnie wygląda logo elementary. A co do pierwszego - nadal nie rozumiem, jaki system booster? Albo Ty coś mylisz, albo mnie już pogoda wykończyła dzisiaj całkowicie i nie myślę :D

sweteryniarz   3 #8 07.08.2012 19:25

elementaryos w obecnej fazie nadaje się już do użycia?

  #9 07.08.2012 22:14

Dosc mocno powiazanymi aplikacjami z eOS sa rowniez:
-Audience
-Eater (ciagle zaczynam cos, a nie mam czasu skonczyc :()
-GOffice
-Strip

Imago   6 #10 07.08.2012 22:56

@sweteryniarz: nie sądzę. Cięgle można natknąć się na bugi, bugi i różne bugi ;)

sweteryniarz   3 #11 08.08.2012 00:18

Dzięki za info. Przyznam się że mam któryś tam build (stary jakiś, ok 2-3 miesięcy temu wgrywany) na virtualboxie i wykonuję na nim update dwa razy w tygodniu. Zmian sporo ale co chwilę wyskakuje okno z awarią.
Chciałem się tylko upewnić czy to wina starego wydania i do poprawnego działania wymagany jest nowy build czy to po prostu stale tak jest że się sypie :)

Żadnemu distro tak nie kibicuję jak elementary :)

Dzięki!

Demagog   4 #12 08.08.2012 14:47
Imago   6 #13 08.08.2012 16:39

@Demagog:

A tak to wygląda u mnie:

http://i.imgur.com/Cmz3m.png

Witam ;)

Demagog   4 #14 08.08.2012 17:13

No to widocznie bug na stronie się wkradł.

neverek   8 #15 09.08.2012 14:40

Jak zwykle świetny wpis dotyczący dystrybucji, której bardzo kibicuję :)

  #16 09.08.2012 15:19

@ Imago
"GNU/Linux to jedynie jądro, a więc system to po prostu elementaryOS."
Co za bzdura. Nie istnieje takie jądro, jak GNU/Linux. Jądrami posiadającymi własne nazwy handlowe są np. Linux bądź Illumos. elementaryOS to dystrybucja sustemu GNU/Linux. Tak!!! To JEST system GNU/Linux. Jedynie jądrem to jest tu Linux. I elementaryOS nie jest Linuxem, bo nie jest jądrem. elementaryOS jest GNU/Linux.
Z twojego komentarza: "Android nie używa określenia "Linux".". No i co z tego?! To normalne. Trudno, żeby system operacyjny był kernelem. Android nie jest kernelem, tak samo, jak GNU/Linux. Wszak oba nie są Linuxami, bo nie są kernelami, tylko są systemami operacyjnymi. I oba wykorzystują Linux jako kernel.
Boże Święty, co za wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Deweloper dystrybucji nie wie, jakiego rodzaju obiektami są GNU/Linux, Linux, Android! Człowieku niemądry! Zapamiętaj raz na zawsze:
1) Linux nie jest systemem operacyjnym.
2) GNU/Linux jest systemem operacyjnym.
3) Android jest systemem operacyjnym.
4) GNU/Linux to nie Linux, bo to innej kategorii obiekty.
5) Android to nie Linux, bo to innej kategorii obiekty.
6) Linux jest kernelem.
7) GNU/Linux nie jest kernelem.
8) Android nie jest kernelem.
9) Kernelem GNU/Linux jest Linux.
10) Kernelem GNU nie musi być Linux. Kernelem GNU może być też Illumos, Hurd, XNU, kernel FreeBSD, kernel, NetBSD, kernel OpenBSD, kernel OpenSolaris, kernel DragonFly BSD, kernel Haiku i cokolwiek, co można by dostosować do tej roli.
11) Kernelem GNU/kFreeBD jest kernel systemu FreeBSD.
12) Nie istnieje coś takiego, jak GNU/FreeBSD.
13) Gdyby system GNU miał jako kernel jądro Illumos, nazywałoby się to GNU/Illumos.
14) Gdyby system GNU miał jako kernel jądro systemu Haiku, nazywałoby się to GNU/kHaiku.
15) Kernelem Androida jest Linux.
16) GNU/Linux to nie Android.
17) Android to nie GNU/Linux.
18) Linux to nie GNU/Linux, bo to innej kategorii obiekty.
19) Linux to nie Android, bo to innej kategorii obiekty.
20) Nie istnieje coś takiego, jak "jądro Linuksa". Wyobraź sobie kernel kernela!
21) Pełna nazwa twojej dystrybucji to GNU/Linux elementaryOS.
Co za srom! Muszę pouczać programistę, bo ten nie wie, co czym jest. Co za dyletanctwo! Dzięki tobie odechciało mi się wypróbowywać elementaryOS. Zostaję na Fedorze. Fedora jest przynajmniej prawie całkiem wolna, za wyjątkiem niewolnych modułów w Linuxie. elementaryOS zaś pewnie jest nabite niewolnymi programami.

Imago   6 #17 09.08.2012 20:47

@Pan Łukasz: Ależ bulwers! :) Jestem tylko człowiekiem, mogłem się pomylić ;)

Swoją drogą, skoro błąd w moim wpisie zniechęcił Cię do instalacji elementaryOS, to trochę nie rozumiem Twojego toku rozumowania ;)

"elementaryOS zaś pewnie jest nabite niewolnymi programami"
Nieprawda, cała zawartość zestawu jest całkowicie otwarta.

Autor edytował komentarz.
  #18 09.08.2012 21:08

@ Imago
Dobra. Już się nie gniewam :) Przepraszam za niegrzeczny ton. Nawet użyłem emotikony, chociaż nie mam w zwyczaju, żeby Ci pokazać, że jest OK. Po prostu jestem trochę zmęczony tym nieporządkiem, który u ludzi panuje w nomenklaturze. A dodatkowo bardzo mocno obstaję po stronie Free Software Foundation, dlatego jestem wyczulony na takie nazwowe problemy i np. nazywanie systemu GNU/Linux Linuxem. Trochem się zeźlił, ale do elementaryOS nic nie mam. Człowiekiem jestem czasem gwałtownym, jest to wada, z którą ciężko walczyć. I ładną jest dystrybucją elementaryOS. Myślę jednak, że nie powinniście przemilczać tego, że to distro systemu GNU/Linux, przy czym kładę tu nacisk na to, że nie powinno się mówić "distro systemu Linux". Warto bowiem, żeby użytkownicy mieli świadomość takich rzeczy. A co do całkowitej wolności, to chyba jedynie distra popierane przez FSF i ewentualnie OpenBSD mogą się nią pochwalić. Prawda jest taka, że przez chamstwo producentów sprzętu, "ugiętość" (a nie nieugiętość) Linusa Torvaldsa i zaniedbania w pisaniu niektórych komponentów Linuxa, kernel ten nie potrafiłby w wielu przypadkach poradzić sobie w pełni z komputerem bez niewolnych modułów. Niestety, nie jest on więc w pełni samodzielny jako wolny program, taka jest smutna prawda. Uzależniony jest od niewolnych wstawek dystrybuowanych przez Linux Foundation. Programiści Linuxa pokpili sprawę i poszli na łatwiznę, tam, gdzie coś nie działało, wsadzali sobie binaria, różne niewolne sterowniki i, z angielska mówiąc, tzw. "binary blobs".

  #19 09.08.2012 22:33

@ Pan Łukasz
według niektórych Linux to stan umysłu a poszczególne dystrybucje są jego stadium rozwoju w których najbardziej zaawansowanym jest LFS

kuba144   5 #20 10.08.2012 10:18

@Pan Łukasz, huh ciężki dzień? Daj spokój....

@Imago
Bardzo dobry wpis, śledzę losy Elementary i nawet nie zauważyłem, że już tyle się tego zebrało. Tak się zastanawiam... fajnie, że pojawia się tyle aplikacji ale obecnie np. programy typu notatnik muszą się synchronizować z chmurą i telefonem. Do tego też np. nie użyję Mayi, Dextera, Feedlera jeżeli nie będą się łączyły z usługami Google :<

  #21 10.08.2012 15:58

Na początku ogarnęła mnie złość na komentarz ~Pan Łukasz. Ale z drugiej strony jeśli dzięki temu ludzie zaczną zgodnie z przeznaczeniem używać fachowego słownictwa to chwała mu za to.
Jedyne do czego muszę się przyczepić w komentarzu ~Pan Łukasz to błąd w "Programiści Linuxa ...". Panie szanowny Łukaszu powinno być: "Programiści Linuksa ..." :P.
Ale z powodu jego błędu nie zrezygnuję z Fedory na laptopie;)

  #22 10.08.2012 20:07

@ cytrynek12
Może być "programiści Linuxa". Dowód: http://pl.wikipedia.org/wiki/Linux#Nazwa
Błędu nie ma.

Pyoter   2 #23 10.08.2012 22:05

Pierwsza odsłona tej dystrybucji bardzo mi się podobała i z niecierpliwością czekam na Lunę.

Humanoid   5 #24 12.08.2012 22:30

Skąd można aktualną wersję Luny (jakąś testową czy coś) pobrać?

  #25 12.08.2012 23:53

Czy Daily Build Luny da się już używać, czy jednak lepiej nie? Bo kurde to jest piękne i chce to mieć na swoim PC! Genialnie rozwiązana sprawa z Google Docs! Brawo! Pewnie zainstaluję jutro Daily Build, można linka?:-)

  #26 13.08.2012 09:04

@Humanoid:
Z serwisu Sourceforge, dla i386: https://sourceforge.net/projects/elementaryos/files/unstable/
Oraz amd64: http://sourceforge.net/projects/eosbuilds/files/

Build z 29 lipca jest skaszaniony dlatego zalecam instalację czegoś z wcześniej (kernel panic przy uruchomieniu - wina teamu Ubuntu odpowiedzialnego za aktualizacje jądra systemu).

@Bartas18:
Da się używać, aczkolwiek nie zalecam póki co. Po ostatniej aktualizacji system padł na amen - czytaj wyżej ;)

  #27 15.08.2012 22:03

Nie rozumiem dlaczego oni się tak trzymają tego Ubuntu, przecież wiadomo że to muł jest i jak widać mają z nim same problemy. U mnie po aktualizacji system padł. tymczasowo zainstalowałem Gentoo i powiem wam że szybkość tego systemu jest powalająca w porównaniu do elemenaryOs.

Szkoda że nie wzorują się na Gentoo .
ElementaryOs i jądro z Gentoo dla mnie bajka :)

Imago   6 #28 16.08.2012 17:52

@Piotr0s:

Ubuntu to podstawa elementary, ale nie na zawsze. Elementary docelowo będzie miało wyłączone niepotrzebne usługi systemowe, więc można liczyć na pewien skok wydajnościowy. Gentoo? Pewnie jest i szybkie, ale to paczki DEB są najpopularniejsze, a elementary ma być user-friendly. Wątpię, że zwykłemu userowi będzie się chciało gmerać przy paczkach Gentowskich (jakiekolwiek tam są, nie wiem, nie używałem, ale wiem, że jest cieżko - przynajmniej dla zwykłego zjdacza chleba).

  #29 16.08.2012 22:34

Tak to prawda gentoo nie dla każdego jest. Przyznam się że elementary jupiter był u mnie najdłużej ze wszystkich linuxów.

Humanoid   5 #30 21.08.2012 02:19

@Imago_niezalogowany (niezalogowany) | 13.08.2012 9:04

Dzięki - obraz działa, ale fizycznie odpalić tego nie mogę. Jakiś problem z obsługą sprzętu (już po instalacji systemu), co normalnie na podstawce (Ubuntu 12.04) tego nie było. Sprawdzę pod VB.

  #31 10.09.2012 13:13

No kiedy będzie ta beta?