Internet Archive otwiera ogromną bibliotekę starych pism komputerowych

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Czy chcecie przypomnieć sobie stare magazyny komputerowe? Nie trzeba już przedzierać się przez biblioteki (by i tak nie znaleźć tego, czego szukaliśmy). Wystarczy odwiedzić Internet Archive. Projekt ten do swojej ogromnej już bazy retrotreści, wśród których mamy m.in. oprogramowanie dla DOS-a, Windowsa 3.11 czy starych konsol, dołączył teraz prasę komputerową z wielu krajów, wydawaną od 1975 roku.

Kolekcja The Computer Magazine Archives zawiera obecnie 18669 tytułów w 11 językach – oprócz angielskiego są tu także włoski, słoweński, niemiecki, rosyjski, polski, portugalski, japoński, hiszpański, holenderski i francuski. Obecność naszej mowy naprawdę cieszy, mimo że lista tytułów nie jest duża. Właściwie to jest bardzo krótka – póki co znajdziemy tu tylko Gambler Magazine i Secret Service.

Znacznie ciekawiej się robi, gdy zostawimy polski za sobą. Co powiecie na przejrzenie pierwszego numeru magazynu Byte? Okładka zachęca: który mikroprocesor jest dla ciebie? Kasetowy interfejs – twój klucz do taniej pamięci masowej. Złóż swój assembler. Czy możesz używać tych dodatkowych klawiatur? Na pewno możesz. Komputery – najlepsze zabawki na świecie!

Tu też znajdziecie takie perełki jak jugosławiański magazyn Računari, który niedawno zrobił się sławny w polskiej Sieci po tym, gdy odkryto jego okładki – pełne gorących (jak na tamte czasy), roznegliżowanych pań, mających nieco uatrakcyjnić trudną tematykę bardzo profesjonalnego pisma, a do tego oczywiście chyba większość popularnych tytułów poświęconych Spectrum, Commodore, Atari, Amstradowi, Amidze, Acornowi, ST, Macintoshowi i wielu, wielu innym dziś już zapomnianym platformom sprzętowym.

Dobra wyszukiwarka i system filtrów pozwolą łatwo znaleźć to, co interesujące. Internet Archive zadbało o możliwość pobrania tego co zechcemy na dysk – dostępne są formaty PDF, EPUB, MOBI czy TXT. Nie przedłużając – zapraszamy na podróż w przeszłość magazynów IT z Internet Archive.

© dobreprogramy