Internet Explorer ciągle w dół ale coraz wolniej

Strona główna Aktualności

O autorze

Popularność Internet Explorera nadal maleje jednak spadki stają się coraz mniejsze.

W lipcu jego udział w rynku przeglądarek internetowych wyniósł 75,88%, podczas gdy w styczniu było to 77,01%. Różnica wynosi więc niecałe dwa punkty procentowe. W lipcu ubiegłego roku IE miał 84,05% a więc spadek był znacznie większy. Internet Explorer cieszył się największą popularnością w styczniu 2003 roku, gdy miał 92,39%. Udział przeglądarki Mozilla Firefox wzrósł w lipcu do 13,71% z 12,42% w styczniu 2006 i 10,89% w lipcu 2005.

Do zmniejszenia dynamiki zmian przyczyniły się trzy czynniki. Pierwszym z nich jest pojawienie się Internet Explorera 7, który wprowadził kilka funkcji znanych z Firefoksa, m.in. karty. Kolejny czynnik to odkryte w Firefoksie dziury. Choć w praktyce nie są one tak groźne jak dziury w Internet Explorerze to nadwątliły zaufanie do Firefoksa jako superbezpiecznej przeglądarki. Problemem Firefoksa jest też kompatybilność. Pomimo lepszego wsparcia dla standardów są strony, głównie w firmowych intranetach, wykorzystujące różne kontrolki ActiveX, które w Firefoksie nie działają poprawnie.

W wojnie przeglądarek nadal nic nie jest przesądzone. Nadchodzące Internet Explorer 7 i Firefox 2.0 mogą mocno zmienić układ sił. W którą stronę? Zobaczymy.

© dobreprogramy
s