Internet Explorer 7: pierwszy rok za nami

Strona główna Aktualności

O autorze

Minął już rok od wydania długo oczekiwanej siódmej wersji przeglądarki Internet Explorer - budzącej sporo kontrowersji i nie przez wszystkich lubianej, ale bądź co bądź najpopularniejszej na świecie. Z tej okazji Tony Chor, Group Program Manager w zespole IE7 w firmie Microsoft napisał na swoim blogu parę słów na ten temat.

Według wewnętrznych statystyk Microsoftu opracowanych na podstawie danych Visual Sciences Corporation, najnowszej wersji Internet Explorer używa ponad 300 milionów użytkowników na całym świecie. To daje jej drugie miejsce w rankingu przeglądarek - pierwsze zajmuje oczywiście poprzednik, Internet Explorer 6. Niemniej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii IE7 już dzisiaj jest liderem, Microsoft oczekuje zatem, że bardzo szybko to samo stanie się w ogólnoświatowych rankingach.

Microsoft chwali się także, że IE7 miał mniej luk w zabezpieczeniach, niż IE6 w analogicznym okresie. Podaje również, że przeglądarka miała w pierwszym roku życia mniej problemów zabezpieczeń - zarówno załatanych, jak i niezałatanych - niż konkurencja. Co ciekawe, dział wsparcia technicznego zanotował 10-20% mniej zgłoszeń w sprawie IE7, niż wcześniej w przypadku IE6.

O ile Internet Explorer 7 faktycznie wnosi sporo nowego w porównaniu do swojego poprzednika, tak użytkownicy nadal narzekają na brak poważniejszego, długoterminowego postępu. Najczęściej wśród najpilniejszych potrzeb wymienia się pełne wsparcie dla CSS 2.1 i 3.0. Microsoft obiecał wydawanie nowej wersji przeglądarki co 12-18 miesięcy, więc teoretycznie Internet Explorer 8 powinien pojawić się na początku 2008 roku. Niestety już teraz wiadomo, że raczej tak się nie stanie - do tej pory bardzo mało informacji wypłynęło na temat potencjalnego następcy IE7, choć mówi się, że Microsoft planuje przekazać beta-testerom "odświeżoną" wersję Internet Explorer 7 jeszcze w grudniu tego roku.

© dobreprogramy