Iris Iris 1.2.0

Strona główna Windows Narzędzia Inne narzędzia
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Iris to niewielki program optymalizujący kolorystykę wyświetlanych na monitorze kolorów (ich nasycenie, temperaturę barwową i jasność), w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować ją do wykonywanych czynności (na przykład czytania, programowania, oglądania filmów) lub pory dnia i dbać tym samym o wzrok użytkownika.

Program może działać w dwóch trybach. W automatycznym samodzielnie zmienia parametry obrazu, dostosowując go do pory dnia w taki sposób, aby monitor jak najmniej męczył oczy długo spędzającej przed nim osoby. Drugi z trybów to tryb ręczny. W tym przypadku samodzielnie wskazujemy na rodzaj czynności, jaką wykonujemy w danej chwili. Ustawienia zostaną automatycznie dostosowane w taki sposób, aby wrażenia nie zostały mocno zakłócone, zaś wzrok więcej odpoczywał. Przykładowo jeśli jesteśmy w trakcie czytania, program zaproponuje czarno-biały obraz.

Oprócz podstawowego interfejsu, w aplikacji można przełączyć się do widoku zaawansowanego. Wówczas dotrzemy do większej liczby opcji, jednak należy mieć świadomość, że część narzędzi jest dostępna jedynie dla użytkowników płatnej edycji programu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prosty w obsłudze
Ograniczone możliwości w wersji free
ocena użytkownika
27.06.2020 16:13 • Recenzja do wersji 1.1.4

Dla osób przyzwyczajonych do bardziej subtelnych ustawień f.luxa program Iris Mini może wydać się nieco spartański. W sumie wychodzi nam tutaj wybór 'żółto, brązowo albo jasno'. Niemniej dla tych, którzy nie przepadają za grzebaniem się w dwudziestej barwie światła i trybie ciemni Iris zapewni wieczorem podstawową ochronę wzroku w nienachalny sposób.