JPEGsnoop 1.8.0

Strona główna Windows Grafika Akcesoria graficzne
Pobierz prog​ram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

JPEGsnoop to bardzo ciekawy program analizujący pliki graficzne. Dzięki temu narzędziu możliwe jest odczytanie danych, do których zwykłe przeglądarki obrazów nie mają dostępu. Jego nazwa słusznie sugeruje obsługę formatu JPEG, ponadto program jest w stanie przeanalizować dane zawarte w plikach zapisanych jako THM (miniatury plików RAW), PDF, MOV, QTR oraz negatywów cyfrowych (DNG, CRW, CR2, NEF, ORF, PEF).

Dane, które można odczytać z użyciem JPEGsnoop, zaczynają się od metadanych zapisanych przez aparat lub program, z użyciem którego obraz został zapisany. Dzięki JPEGsnoop użytkownik ma dostęp do wszystkich informacji zapisanych w EXIF i IPTC. Ponadto możliwe jest uzyskanie szczegółowych informacji o jakości i metodzie kompresji użytej przez aparat przy zapisie pliku.

Pracę ze zdjęciami urozmaica możliwość dodania danych aparatu do wbudowanej bazy danych JPEGsnoopa, dzieki czemu użytkownik ma możliwość porównywania „sygnatur” kompresji. Dzięki tym sygnaturom JPEGsnoop potrafi określić jakim modelem aparatu najprawdopodobniej zostało zrobione zdjęcie. Porównywanie sygnatur jest bardzo przydatne przy określaniu, czy zdjęcie było modyfikowane. Zwłaszcza jeśli JPEGsnoop wykryje, że sygnatura pasuje do którejś wersji Photoshopa. Inne dane, które można uzyskać z pomocą tego niepozornego narzędzia, to tablica kwantyzacji, tablice Huffmana, histogram RGB, stopień kompresji JPEG, markery JFIF i tak dalej. O wielu zastosowaniach tego niepozornego programu można przeczytać na stronie projektu.

Interfejs JPEGsnoop jest bardzo prosty i obsługa programu nie powinna sprawić problemu osobie znającej podstawy języka angielskiego (na razie to jedyny język, w jakim dostępny jest program). Wszystkie odczytane dane pokazane są w górnej części okna programu w formie tekstu. Niestety, aby znaleźć konkretne dane, należy ten tekst przewijać, ale istnieje możliwość zapisania ich do pliku tekstowego i przeglądania w ulubionym edytorze.

Twórcy JPEGsnoop od niedawna udostępniają również kod źródłowy programu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!