Jak uruchomić IE pod Linuksem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Popularny program, umożliwiający uruchamianie na uniksowych systemach operacyjnych aplikacji napisanych dla Windows, zwany Wine, tuż przed świętami doczekał się nowej wersji. W wydaniu oznaczonym numerem 0.9.4 wprowadzono kilka istotnych zmian, a także poprawiono znalezione w poprzednich wydaniach błędy.

Poprawiono obsługę technologii Direct3D, animacji w formacie AVI, udoskonalono ładowanie części sterowników, oraz odpluskwianie (debugowanie). Między innymi, dodano możliwość wprowadzania skomplikowanych symboli i znaków za pomocą standardowej klawiatury poprzez obsługę IME (Input Method Editor). Cały projekt zbliża się pomału do wersji stabilnej, która w założeniu na zagwarantować, że większość aplikacji działających w Windows będzie poprawnie działać także w Linuksie. Ostatnio słychać o coraz większej ilości działających na tej platformie znanych aplikacji, między innymi Dreamweaver 8, Flash 8, Photoshop CS2, Google Earth i wiele innych.

Przy okazji warto wspomnieć o 2 ciekawych projektach powiązanych z Wine. Pierwszy z nich to Cedega firmy Transgaming, projekt mający na celu umożliwienie uruchamiania programów korzystających z technologii DirectX, a więc głównie gier. Lista sprawdzonych i wspieranych pozycji jest coraz większa i zawiera już większość popularnych tytułów. Drugi, znany pod nazwą CrossOver Office, służy do uruchamiania aplikacji biurowych. Początkowo służył on do uruchamiania pod Linuksem pakietu Microsoft Office, aktualnie w wersjach do wydania 2003, a teraz lista działających programów przekroczyła liczbę 1600 pozycji. Niestety, oba te projekty są płatne, w przeciwieństwie do Wine, udostępnianego na licencji GPL. Nawiązując do tytułu, to właśnie CrossOver Office umożliwia wykonanie ciekawego manewru, którym jest uruchomienie pod Linuksem przeglądarki Internet Explorer, aczkolwiek dyskusyjną kwestią jest celowość takiego działania.

Więcej informacji o nowej wersji Wine można uzyskać na stronie producenta.

© dobreprogramy
s