Jak zmniejszyć Windows 10? Compact OS da Ci więcej miejsca na dysku

Strona główna Aktualności

O autorze

Windows 10 jest za duży. Czysta instalacja 64-bitowej wersji potrafi zajmować nawet 12 GB. Jeśli korzystamy wciąż z dysku talerzowego, to nie problem. Jeśli jednak korzystamy z SSD, w których cena każdego gigabajta jest znacznie wyższa, mamy do dyspozycji tablet z niewielką ilością wbudowanej pamięci flash, albo uruchamiamy Windows 10 w maszynie wirtualnej, szybko nam miejsca zacznie brakować. W tej sytuacji można polecić usunięcie zbędnych komponentów systemu – ale przede wszystkim zastosowanie narzędzia Compact OS.

System Windows 8.1 przyniósł użytkownikom mechanizm WIMBoot (Windows Image Boot), zaprojektowany właśnie z myślą o urządzeniach mających do dyspozycji mało miejsca na dane. Zamiast dekompresować wszystkie pliki systemowe z instalatora, dekompresuje on je dynamicznie, po wykorzystaniu zwracając do skompresowanego pliku INSTALL.WIM. Wszystko to dzieje się w tle, poniżej poziomu systemu plików. Dzięki zastosowaniu tej metody, Windows 8.1 zajmujący zwykle ok. 9 GB, skurczyć się może nawet do 4 GB. Jedyny kłopot – WIMBoot wymaga specjalnej struktury partycji.

Windows 10 przyniósł Compact OS – ulepszoną wersję tej samej metody, która nie potrzebuje żadnych specjalnych przygotowań partycji, a która pozwala zmniejszyć rozmiar Windowsa do nawet 4 GB, uwzględniając punkt przywracania systemu (na który warto ustawić około 1 GB) i rozmiar pliku stronicowania (czyli wirtualnej pamięci RAM).

Punkty przywracania systemu i plik stronicowania

Zanim skorzystamy z Compact OS, warto uporządkować wykorzystanie dysku przez system.

Ilość miejsca na plik stronicowania określimy w Panelu Sterowania: System i zabezpieczenia > System > Zaawansowane ustawienia systemu > Zaawansowane > Wydajność > Ustawienia > Zaawansowane > Pamięć wirtualna, klikając przycisk Zmień w polu Całkowity rozmiar plików stronicowania dla wszystkich dysków, a następnie w nowym oknie wyłączając opcję Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków. Dzięki temu, jeśli mamy dużo RAM, można nawet całkowicie wyłączyć używanie pliku stronicowania (choć może to prowadzić do problemów z pracą systemu – minimalna bezpieczna ilość to 16 MB).

Zarządzać punktami przywracania systemu możemy w Panelu Sterowania: System i zabezpieczenia > System > Zaawansowane ustawienia systemu > Ochrona systemu > Przywracanie systemu, klikając przycisk Konfiguruj w polu Skonfiguruj ustawienia, zarządzaj obszarem dysku i usuwaj punkty przywracania. Tam w nowym oknie można usunąć dotychczasowe punkty przywracania, oraz ustalić maksymalne użycie dysku przez ochronę systemu. 1 GB to rozsądny rozmiar.

Compact OS – kompresja zainstalowanego Windows 10

Najprostszą metodą skompresowania systemy jest wykorzystanie polecenia Compact. Działa to jednak tylko jeśli Windows 10 został już zainstalowany na dysku. W tym celu należy otworzyć konsolę z uprawnieniami administratora (Menu Start > Wiersz poleceń > (prawy klik) > Uruchom jako administrator), a następnie wydać polecenie:

Compact /CompactOs:always

Należy uzbroić się w cierpliwość, na szybkim komputerze już po kilkunastu minutach kompresja powinna się zakończyć. Potem najlepiej zrestartować system – Windows stanie się znacznie mniejszy.

Jeśli chcemy wyłączyć funkcję Compact OS, w konsoli z uprawnieniami administratora należy wydać polecenie:

Compact /CompactOs:never

– i ponownie poczekać, tym razem na dekompresję. Oczywiście musimy mieć dość wolnego miejsca na dysku.

Compact OS – kompresja przed instalacją Windows 10

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o uruchomienie Compact OS jeszcze przed instalacją systemu. Wykorzystamy do tego narzędzie DISM (Deployment Imaging and Servicing Management). Uruchamiając instalator w menu partycji, po ich sformatowaniu należy wcisnąć klawisze Shift + F10, by uzyskać okienko konsoli. Tam wpisujemy polecenie:

dism.exe /Apply-Image /ImageFile:install.wim /Index:1 /ApplyDir:C:\ /Compact:on

Po nagraniu skompresowanego obrazu systemu na partycję C:, należy wskazać ją jako partycję uruchomieniową poleceniem

bcdboot C:\WINDOWS

– i zrestartować komputer.

Teraz możemy cieszyć się znacznie ograniczonym w rozmiarach Windowsem – mamy więcej miejsca na swoje pliki i inne programy.

© dobreprogramy