WIMBoot – Windows 8.1 można odchudzić do znośnych rozmiarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Dla typowego użytkownika Windows 8.1 Update 1 to przede wszystkim kilka ulepszeń interfejsu. Pod maską jednak znaleźć można znacznie więcej, w tym pomysły, które czynią z nowych „okienek” system pod każdym względem lepszy. Jednym z nich jest Windows Image Boot (WIMBoot), dzięki któremu radykalnie udało się zmniejszyć rozmiar systemowej instalacji na urządzeniach z pamięcią masową SSD.

Windows 8.1 jest oszałamiająco dużym pod względem rozmiarów systemem. Według oficjalnych danych, jego 32-bitowa wersja potrzebuje 16 GB powierzchni dysku na instalację. Po jej zakończeniu część tej powierzchni zostaje zwolniona i rozmiar systemu kurczy się do 9 GB. Wydawać by się mogło, że to niewiele, w czasach gdy korzystamy z dysków o terabajtowych pojemnościach – ale przecież to nie jest prawda. Wiele osób w nowoczesnych laptopach ma do dyspozycji dyski SSD o pojemności 120 GB. W tabletach sytuacja jest jeszcze trudniejsza, wiele takich urządzeń musi zadowolić się 16 GB pamięci masowej, pozostawiając użytkownikowi raptem 7 GB wolnego miejsca.

WIMBoot w elegancki sposób rozwiązuje ten problem, wprowadzając dynamiczną dekompresję plików systemu z jego obrazu, przeniesionego z nośnika instalacyjnego. Taki plik WIM trafia na oddzielną partycję obrazów (obok np. obrazów odtwarzania systemu). Następnie, za pomocą mechanizmu DISM (Deployment Image Servicing and Management), przypisane mu zostają wskaźniki z dysku C:, w sposób całkowicie przezroczysty dla systemu plików. Dzięki temu odpowiednio skonfigurowane Windows może uruchomić się z wykorzystaniem plików systemowych zawartych w WIM.

Efekt dla użytkowników niewielkich rozmiarów pamięci masowych jest porażający. Ben Hunter na łamach oficjalnego bloga Windows wyjaśnia, że na dysku o pojemności 16 GB wykorzystanie WIM pozwala pozostawić dla użytkownika nawet 12 GB. Dodatkowo taki plik WIM, jako że jest podpięty tylko w trybie do odczytu, może być wykorzystywany jako źródło odtworzenia systemu w razie awarii czy przy resetowaniu do ustawień fabrycznych.

Zmniejszenie rozmiarów już wcześniej zainstalowanego w tradycyjny sposób Windows 8.1 Update 1 też jest możliwe. Proces został opisany krok po kroku na łamach TechNetu. Podstawowym ograniczeniem jest niemożliwość wykorzystania do takiej instalacji zwykłych dysków twardych – obsługiwane są tylko pamięci SSD i eMMC. HDD są najwyraźniej zbyt powolne do takiego celu. Dodatkowo konieczne jest posiadanie UEFI, stare komputery z BIOS-em nie są obsługiwane. Obsługiwane są za to wszystkie architektury zgodne z Windows – x86, x64, a także ARM dla tabletów z Windows RT.

Zmiana powinna pomóc Windows w konkurowaniu na tabletach z Androidem czy iOS-em. System operacyjny iPada z 16 GB pamięci pozostawia użytkownikowi około 13,5 GB na jego dane i aplikacje. Android pod tym względem jest jeszcze bardziej oszczędny, w niektórych swoich odmianach potrafi wziąć nie więcej niż 500 MB.

© dobreprogramy
s