Janosik pobił ZUS

Strona główna Aktualności

O autorze

O Janosiku, otwartej alternatywie dla programu Płatnik wspominaliśmy wielokrotnie, wreszczie jednak spór pomiędzy Sergiuszem Pawłowiczem, a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zakończył się prawomocnym wyrokiem.

Dla przypomnienia - Janosik jest wolnym, otwartym i darmowym odpowiednikiem programu Płatnik, dostępnego tylko dla Windows. Twórcy projektu chcieli umożliwić rozliczanie się z ZUS-em także użytkownikom innych systemów. Największym napotkanym podczas prac problemem był zamknięty format KSI MAIL, służący do przesyłania danych do ZUS-u. W sprawie udostępnienia specyfikacji tego formatu od lat toczył się proces. Jak poinformował serwis prawo.vagla.pl wczoraj odbyła się rozprawa - Sąd Okręgowy oddalił apelację ZUS tak więc po przeszło pięciu latach Sergiusz Pawłowicz wygrał sprawę.

Sąd Okręgowy podtrzymał tym samym wyrok Sądu Rejonowego nakazujący by ZUS udostępnił Sergiuszowi Pawłowiczowi informację publiczną, specyfikację techniczną protokołu komunikacyjnego KSI MAIL, wykorzystywanego przez program komputerowy Płatnik.

Janosik obecnie działa na platformach Windows i Linux, w zamierzeniu program ma działać na czterech platformach: Linux, Windows, FreeBSD i Mac OS, ewentualnie również innych, jeśli znajdą się osoby, które zechciałyby się zaopiekować odpowiednimi portami.

© dobreprogramy