Japoński robot humanoidalny wykonuje proste prace remontowo-wykończeniowe

Japoński robot humanoidalny wykonuje proste prace remontowo-wykończeniowe

Japończycy chcą zastąpić fachowców od prac wykończeniowych robotami. Źródło: Depositphotos
Japończycy chcą zastąpić fachowców od prac wykończeniowych robotami. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
01.10.2018 19:12, aktualizacja: 01.10.2018 19:28

Kto choć raz przeprowadził gruntowny remont mieszkania, ten doskonale wie, jak czasochłonne i angażujące jest to zajęcie. I nie chodzi tu o sam projekt czy zakup stosownych materiałów, ale znalezienie firmy wykończeniowej, która podejmie zlecenie i rzeczywiście wykończy wnętrza, a nie klienta, aspirując do roli w programie „Usterka”. Japończycy mają rozwiązanie.

Narodowy Instytut Nauki Zaawansowanej i Technologii Przemysłowej (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology – AIST) w Japonii opracował humanoidalnego robota, który potrafi wykonywać proste prace remontowo-wykończeniowe, takie jak instalacja zabudowy z płyty karton-gips. Humanoid nosi nazwę HRP-5P i ma wymiary słusznej postury budowlańca, mierząc 182 cm i ważąc 101 kg. Płynnie operuje przy tym przedmiotami o masie do 13 kg.

【HRP-5P】Humanoid Robot【産総研公式】

Jak twierdzą wynalazcy, u podstaw urządzenia stoi SI, wykorzystująca technikę sieci neuronowej. HRP-5P sam wykonuje pomiary środowiskowe, rozpoznaje obiekty i planuje działania. Jednocześnie robot przewyższa ludzkich fachowców elastycznością stawów. Za przykład podano możliwość wychylenia stawu biodrowego o 200 st. i przeprowadzenia obrotu w pasie o 300 st. Dla kontrastu – średnie możliwości człowieka przy pochyleniu na biodro oceniono na 140 st.

W celach prezentacyjnych opublikowano widoczny powyżej klip wideo, na którym można zobaczyć, jak urządzenie radzi sobie w praktyce. Humanoid okazuje się dość mało żwawy, ale – jak to zwykli mawiać fachowcy – jak ma być porządnie, to nie może być szybko.

Co ciekawe, zdaniem Japończyków HRP-5P to odpowiedź na starzejące się społeczeństwo Kraju Kwitnącej Wiśni. Jako że przyrost naturalny z roku na rok maleje, zaczyna brakować młodych rąk do czysto fizycznych prac. A gdzie podstarzały pan Takahashi nie może, tam pośle swój cyfrowy odpowiednik. Poza tym „blaszak” nie powinien robić żadnych problemów wychowawczych ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)