HP Elite x2 1011 G1 — pierwsze wrażenia

Urządzenia hybrydowe stają się coraz popularniejsze. Nic więc dziwnego, że najwięksi producenci elektroniki uzupełniają swoją ofertę o kolejne modele tego typu. HP dla segmentu biznesowego przygotowało komputer "2 w 1" Elite x2 1011 G1 z ekranem o przekątnej 11,6 cala.

Komputer składa się z dwóch elementów - tabletu oraz towarzyszącej mu podstawki z klawiaturą, drugą baterią i dodatkowymi portami. Dzięki specjalnemu zawiasowi z zaczepami wystarczy jeden ruch, aby rozdzielić lub połączyć obie części.

Tablet kryje w sobie niskonapięciowy procesor Intel Core M piątej generacji oraz błyszczący (fu!), dotykowy ekran o rozdzielczości HD lub Full HD. Ponadto możemy go wyposażyć w maksymalnie 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB. Producent zadbał również o bezpieczeństwo danych - komputer jest wyposażony w moduł szyfrowania TPM 2.0, czytnik linii papilarnych oraz czytnik SmartCard. Użytkownicy potrzebujący maksymalnej mobilności mogą wyposażyć tablet w modem LTE firmy Qualcomm.

Część z klawiaturą zwiększa wygodę pracy z tekstem. Dodatkowo, ukryta w niej druga bateria o pojemności 21 Wh wydłuża czas pracy urządzenia do 12-14 godzin. W podstawce znajdziemy także zestaw portów pozwalający na podłączenie do komputera dodatkowych urządzeń. Oprócz portu stacji dokującej podstawka posiada pełnowymiarowe gniazdo DisplayPort, dwa USB 3.0 oraz miniJack.

Wadami, które udało mi się dostrzec to stosunkowo duża waga. Tablet waży 780 gramów, a podstawka z klawiaturą 770 gramów. Druga wada to trochę chybotliwy ekran. Szczególnie uciążliwe jest to podczas jazdy komunikacją miejską, bo ekran "gibie się", co przeszkadza w wygodnym czytaniu.

HP Elite x2 1011 to urządzenie zaprojektowane dla wymagających użytkowników. Sprawdzi się u osób potrzebujących dużej mobilności jak i dużej funkcjonalności. Trudno o równie wszechstronne urządzenie o tak poręcznej formie.

Dalsza część recenzji już wkrótce.