JavaFX 1.0 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Sun wydał pierwszą wersję JavaFX, zestawu produktów programistycznych służących do tworzenia tzw. Rich Internet Application, aplikacji webowych dorównujących możliwościami oraz interfejsem aplikacjom desktopowym. W skład JavaFX wchodzi m.in. język programowania JavaFX Script.

W 1995 roku Sun opracował Javę, język za pomocą którego można było tworzyć m.in. aplikacje działające na stronach internetowych. Stały się one dosyć popularne, jednak przegrały z Flashem opracowanym przez Macromedię a potem przejętym przez Adobe. Teraz jest już późno aby odrobić stratę, ale Sun nie daje za wygraną. Dzięki JavaFX pragnie odrobić zaległości i przejąć część udziału w rynku. Chce, aby nowy produkt zagościł zarówno na komputerach użytkowników jak i na telefonach komórkowych.

Dzięki JavaFX ma być łatwiejsze pisanie aplikacji multimedialnych. Napisanie odtwarzacza multimedialnego w tradycyjnej Javie wymagało ok 100 linii kodu, w JavaFX Script wystarczy 20-30 linii. Z JavaFX Sun chce osiągnąć to, co nie udało się ze zwykłą Javą. Miała być ona przenośna, ale różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami utrudniały to. Ponadto inaczej się pisało aplikacje desktopowe, inaczej mobilne a jeszcze inaczej aplety. Dzięki JavaFX ma się to zmienić i ma być np. możliwe przeciągnięcie myszą aplikacji webowej z okna przeglądarki na zewnątrz, zamieniając ją w desktopową.

© dobreprogramy

Komentarze