Już jest nowe środowisko graficzne Linux Minta – ale testować trzeba je gdzieś indziej

Już jest nowe środowisko graficzne Linux Minta – ale testować trzeba je gdzieś indziej

Cynamon z depositphotos
Cynamon z depositphotos
06.05.2018 15:08, aktualizacja: 06.05.2018 22:28

Do wydania Linux Minta 19 zostało jeszcze trochę czasu, jużdzisiaj jednak możemy bliżej zapoznać się z nową wersją jegośrodowiska graficznego Cinnamon. Nie, nie szukajcie żadnychrepozytoriów PPA, oznaczona numerem 3.8 nowa wersja Cinnamona wymagado działania zupełnie nowych wersji bibliotek i po prostu nieuruchomicie jej na Mincie 18.x. Paradoksalnie, zamiast tego należysięgnąć po dystrybucje typu rolling-release, takie jak Arch i jegopochodne (Manjaro, Antergos itp.). A sprawdzić warto, Cinnamon stajesię środowiskiem graficznym nie tylko prostym i wygodnym, ale teżcoraz bardziej konfigurowalnym.

Po zainstalowaniu nowego Cinnamona 3.8 (sudo pacman -S cinnamon)na pierwszy rzut oka zauważym, o ile szybsze stało się rysowanienowych okienek, zarówno na pulpicie jak i w widokach podglądu. Tozasługa ulepszeń w bibliotece muffin jak i zapożyczeń z GNOME –znacznie rzadziej konieczne jest przerysowywanie całego ekranu.Poprawki w bibliotece rozszerzeń menedżera plików nemo sprawiłyzaś, że szybciej wyświetlana jest zawartość katalogów,szczególnie tych pełnych multimedialnych plików. Znacznie lepiej iszybciej działa też wyszukiwarka plików.

Cinnamon 3.8 na Manjaro Linuksie
Cinnamon 3.8 na Manjaro Linuksie

Gdy już napatrzymy się na szybkie rysowanie okienek, możnazauważyć kolejne zmiany. Znacznie lepiej wyglądają okienka typuCSD (czyli te dające możliwość umieszczenia wszelkich widżetóww belce okna, wprowadzone w GTK 3). Ustawienia sieci wyglądająnowocześniej, zawierają elementy z GNOME 3.24 i 3.26. Rozszerzonomożliwości apletów Xlets, można w nich teraz definiować opcjekolumn przy korzystaniu z list, ustawienia są ładnie podświetlane,dodano też obsługę prostych wyrażeń z operatoramiprawdziwościowymi do porównywania wartości.

Sensowniej zachowują się powiadomienia, mają wreszcie przyciskzamknięcia i nie znikają po najechaniu na nie wskaźnikiem myszy.Cinnamon dba, by żadna aplikacja nie mogła zaspamować pulpitupowiadomieniami, ustawiając limity dla wszystkiego pozaprzeglądarkami. Uaktywnienie aplikacji sprawia, że powiadomieniaznikają. Można też wymusić wyświetlanie powiadomień na doleekranu.

Kilka zmian ulepszy korzystanie z Cinnamona na laptopach: przeduśpieniem ekran zostaje synchronicznie zablokowany, w ustawieniachzasilania można teraz wybrać opcję Natychmiast wyłącz dlazamkniętej pokrywy i awarii baterii, a jeśli myszka nie jestpodłączona, Cinnamon natychmiast próbuje włączyć gładzik.Wyłączono też przyciski usypiania i hibernacji przy zablokowanymekranie.

Lepsza wyszukiwarka plików, większe możliwości konfiguracji – i sporo więcej
Lepsza wyszukiwarka plików, większe możliwości konfiguracji – i sporo więcej

Ulepszono kontrolkę dźwięku: pozwala ona ustalić maksymalnągłośność do nawet 150%, co obsługiwane jest też potem przezklawisze sterowania mediów. Dodano również możliwośćniezależnego wyciszenia mikrofonu oraz głośników.

Cinnamon 3.8 to też kilka ważnych zmian „pod spodem”: nowyinterpreter JavaScriptu działający na bazie silnika MozillaSpiderMonkey 52, wsparcie dla protokołów admin://, elogind orazsystemd-timedated1 (który zastąpi sieciowe protokoły czasowe ntp intpdate), przepisanie komponentów w Pythonie na Pythona 3 izaprzestanie samodzielnego ustawiania zmiennych dla aplikacji QT5 (oto powinny zadbać dystrybucje).

Ogólnie wrażenia są bardzo dobre i możemy się tylko cieszyć,że deweloperzy Linux Minta nie zrobili tego samego co Canonical inie porzucili swojego flagowego środowiska graficznego. Cinnamon nie tylko pozostaje przyjaznydla początkujących użytkowników, ale też oferuje coraz więcejpod względem konfigurowalności – można go uznać za poważnegorywala dla KDE Plazmy.

Pierwsza wersja beta Linux Minta 19 z Cinnamonem powinna pojawićsię jeszcze w maju. Jeśli nie chcecie czekać, a gotowi jesteściena przeznaczoną już dla bardziej zaawansowanych użytkownikówdystrybucję, to polecamy rozwijane przez społeczność ManjaroLinuksa z pulpitem Cinnamon. Obrazy ISO znajdziecie na stronachOSDN (Open Source Developer Network).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (333)