KNF i NBP ostrzegają przed kryptowalutami w galopie tromtadracji

Strona główna Aktualności

O autorze

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego postanowiły ustosunkować się wobec kryptowalut, czy też „walut” wirtualnych. W wydanym dziś oświadczeniu wymieniono największe zagrożenia, jakie mają nieść ze sobą takie kryptowaluty, jak bitcoin, litecoin i ether. Jeśli jednak Czytelnik spodziewał się rzetelnego wyłożenia najważniejszych zagadnień, to na KNF i NBP nie ma co liczyć. Komunikat zdaje się mieć na celu nie tyle informować, co zniechęcać Polaków do posiadania czegokolwiek innego niż złotówki, obligacje skarbu państwa i duma narodowa.

KNF i NBP informują, że kryptowaluty, czy też „waluty” wirtualne nie mają w Polsce statusu prawnego środka płatniczego z wszystkimi tego konsekwencjami stanowionymi przez ustawę z 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawę z 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Mówiąc krótko, nie są pieniędzmi, przez co nie opłacimy nimi podatków czy drobnych zakupów (ale pizzę z Pyszne.pl już tak), z czym trudno się spierać.

Niestety, na tej suchej konstatacji komunikat się nie kończy. Dalej wymieniane są rodzaje ryzyka, jakie pociąga za sobą bitcoin. Są to kolejno:

  • ryzyko związane z możliwością utraty środków z powodu kradzieży,
  • ryzyko związane z brakiem gwarancji,
  • ryzyko związane z brakiem powszechnej akceptowalności,
  • ryzyko związane z możliwością oszustwa
  • ryzyko związane z dużą zmianą ceny.

Uwaga!

W odpowiedzi pozostaje przestrzec Czytelników przed kolejnymi niebezpieczeństwami. Przykładowymi rodzajami ryzyka, jakie pociąga ze sobą posiadanie podstawowej jednostki monetarnej Rzeczpospolitej Polskiej, prawnego środka płatniczego, złotego, są:

  • ryzyko związane z możliwością utraty środków z powodu kradzieży,
  • ryzyko związane z brakiem gwarancji,
  • ryzyko związane z możliwością oszustwa
  • ryzyko związane z dużą zmianą ceny.

Złoty jest jednak powszechnie akceptowalny, co zapewnia jego posiadaczom szereg wygód. Akceptowalny nie tylko przez drobne sklepiki, duże sieci handlowe czy dilerów samochodów, ale także państwo, którego monopol na dostawę środków płatniczych jest podstawą funkcjonowania. Za każdym razem, gdy na horyzoncie pojawia się możliwość dostarczenia oddolnej alternatywy, choćby opartej na konwencji kilku jednostek, konieczna jest szybka interwencja. Jeśli nie w formie wydania komunikatu, to z ramienia zasady oficjalności, czyli ścigania z urzędu. Jeśli wątłe urzędnicze ramię nie wystarczy, nadadzą się te należące do funkcjonariuszy Oddziałów Prewencji Policji.

Troszczącym się o ład urzędnikom Komisji Nadzoru Finansowego, którzy z taką troską spoglądają na bezpieczeństwo Państwa Kowalskich, przypominamy wydarzenia z początku roku. Wówczas na jaw wyszedł największy w historii ujawniony atak na polski sektor finansowy. Jego wektorem była infrastruktura Komisji Nadzoru Finanswego, która co najmniej od października 2016 była zainfekowana spyware i dystrybuowała je wśród polskich banków.

© dobreprogramy
s