reklama

Kara 1,5 mln zł dla ZAiKS

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje portal Gazeta.pl, ZAiKS ma zapłacić 1,5 mln kary za to, że spóźnił się ze zmianą przepisów zmuszających twórców do udzielania Związkowi wyłącznego upoważnienia do zarządzania ich prawami autorskimi - taką decyzję wydał w czwartek UOKiK.

Obecna decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy sprawy rozpoczętej lipcu 2004 roku, kiedy na ZAiKS nałożona została gigantyczna kara za ograniczanie autorom zagwarantowanej ustawowo swobody do samodzielnego decydowania o sposobie wykonywania ich praw autorskich do utworów muzycznych. Po kilkukrotnych odwołaniach do kolejnych instancji, w styczniu 2008 roku ZAiKS był zmuszony zapłacić nałożoną karę finansową, aczkolwiek zdaniem UOKiK - nie zmienił w pełni zakwestionowanej praktyki.

ZAiKS jest największą organizacją tego typu. Już w 2004 zarządzał prawami autorskimi ponad 8 tys. twórców polskich, wydawców muzycznych oraz ponad 2,5 mln autorów i kompozytorów zagranicznych do ponad 14 mln utworów (więcej niż 96 proc. całego światowego repertuaru). Ma ona niekwestionowaną pozycję dominującą na tym rynku.

Decyzja UOKiK nie jest prawomocna. ZAiKS może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule UOKiK nałożył na ZAiKS 1,5 mln zł kary, opublikowanym na łamach portalu Gazeta.pl.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama