Kasowniki nowego systemu biletowego we Wrocławiu zawiesisz przez Google Pay

Strona główna Aktualności
Wrocław o zmierzchu z depositphotos
Wrocław o zmierzchu z depositphotos

O autorze

System płatności Google Pay pozwala użytkownikom wykorzystać do płatności kartę powiązaną ze sklepem Google Play. Za pomocą aplikacji mobilnej na telefonie z modułem NFC można płacić zbliżeniowo, wszędzie tam, gdzie dostępne są terminale płatnicze… w tym także w nowych kasownikach wrocławskiej komunikacji miejskiej. W teorii można. Okazuje się, że Google Pay jest w tym wypadku nie tyle systemem płatności, co narzędziem do testów penetracyjnych.

Użytkownik Wykopu @audiokoks jako pierwszy zauważył osobliwą właściwość nowych kasowników. Próbując zapłacić za kupiony bilet aplikacją Google Pay otrzymał na ekranie smartfona komunikat o niepowodzeniu procesu. Nic strasznego, chyba że spojrzymy na ekran kasownika. Aplikacja do sprzedaży biletów zawiesza się, a za nią idzie system operacyjny.

Potwierdziło się, że kasowniki działają na bazie Raspberry Pi – widać jak uruchamia się ich system Raspbian (skompilowana na Pi specjalna wersja Debiana), a następnie dochodzi do logowania użytkownika emreader i uruchomienia aplikacji klienckiej. Proces ten zajmuje około 3 minut – i kończy się źle, aplikacja zgłasza kasownik jako zablokowany.

Audiokoks zgłosił problem Mennicy Polskiej, operatorowi systemu biletowego. Odezwali się, a nawet poprosili o więcej szczegółów, by zreplikować błąd. Może on być trudny do wychwycenia, ponieważ jak zgłaszają niektórzy wykopowicze, w niektórych wypadkach płatność przez Google Pay może się udać. Tymczasem za pomocą swojego smartfonu audiokoks zdołał zablokować cztery kasowniki.

Co robić, jeśli kasownik zostanie zawieszony przez aplikację? Właściwie to nic. Niedziałający kasownik oznacza, że pasażer może w praktyce jechać za darmo. Jeśli dojdzie do kontroli, wówczas wystawione zostanie wezwanie do zapłacenia należności przewozowej, czyli normalnej ceny biletu, w ciągu 7 dni (podstawa prawna: regulamin przewozu osób i bagażu środkami transportu zbiorowego MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu, rozdział II, ustęp 3, punkt 4c).

© dobreprogramy