Kaspersky Virus Removal Tool Kaspersky Virus Removal Tool 15.0.24.0 (14.04.2021)

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Skanery i szczepionki antywirusowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Kaspersky Virus Removal Tool to bezpłatny skaner przeznaczony do usuwania rożnego rodzaju komponentów malware z systemów rodziny Windows.

Aplikacja pozwala m. in. na skanowanie takich elementów jak pamięć RAM, elementu uruchamiane wraz ze startem sytemu, moje dokumenty, pliki poczty, sektory dysku odpowiedzialne za uruchamianie systemu.

Ma przyjazny interfejs i funkcję tworzenia raportów, które wysyła później do firmy Kaspersky w celu dalszej analizy. Dodatkowym plusem jest możliwość zdefiniowania docelowych punktów skanowania, czy to poprzez lokalizację czy typ danych.

Należy tylko pamiętać, że Kaspersky Virus Removal Tool nie jest antywirusem w rozumieniu holistycznym. Czyli nie zapobiega infekcji, a jedynie leczy jej ewentualne skutki.

Aby uzyskać pełen antywirus z firewallem, należy użyć komercyjnego oprogramowania Kaspersky Internet Security.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

program bezpłatny, dokładne skanowanie (w wersji pełnej), szczegółowy raport o wyniku skanowania
nie znalazłem
ocena użytkownika
27.04.2019 23:07 • Recenzja do wersji 15.0.19.0 (27.04.2019 )

Na początek istotne dane mojego komputera:
- system operacyjny: Windows 7 Professional 64-bit
- system plików: NTFS
- skanowane nośniki: Dysk C: Hitachi HDT7210 32SLA 360 (320 GB) i dysk dodatkowy: Western Digital WD800JD-75MSA3 (80GB)
- zainstalowany program antywirusowy: F-Secure SAFE

Kaspersky Virus Removal Tool (zwany dalej KVRT) to kolejny skaner antywirusowy, który postanowiłem przetestować, pomimo że mam zainstalowany program antywirusowy.

KVRT jest przeznaczony do skanowania komputera z systemem Windows pod kątem wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania. Nie instaluje się w systemie, ale jest uruchamiany po pobraniu jako plik wykonywalny KVRT.exe (uruchamia się dosyć wolno).
Oferuje 3 typy skanowania: szybki (domyślny, z zaznaczonymi opcjami: System memory, Startup objects, Boot sectors), pełny (z dodatkową opcją System drive) oraz wybrane pliki; wykorzystałem wszystkie opcje, a czwarty skan wykonałem dodatkowo przy wyłączonym programie antywirusowym.

Wyniki:
skan 1 (szybki): czas: 2 min 40 sek, 3248 plików i komunikat: "nie wykryto zagrożeń"
skan 2 (pełny, ale tylko opcja System drive): czas: 2 godz, 13 min 12 sek (przy uruchomionej przeglądarce Cent Browser i 1 pliku tekstowym MS Office Word); "nie wykryto zagrożeń"
skan 3 (pełny, dysk E): czas: 5 min 52 sek, 14516 plików; "nie wykryto zagrożeń"
skan 4 (pełny, wszystkie 4 opcje skanowania zaznaczone, antywirus wyłączony): czas: 1 godz, 25 min 33 sek, 402684 pliki; nie wykryto zagrożeń
Widać wyraźnie, że przy drugim skanie działanie KVRT spowolnił włączony antywirus i otwarta przeglądarka (chyba jednak bardziej antywirus).

W sumie skaner spisał się dobrze, zgodnie z moimi oczekiwaniami, przeczesał dokładnie komputer, a po zakończeniu pracy wyświetlił wyniki w formie prostego, czytelnego raportu, nie pochłonął zbyt dużo zasobów procesora (tylko incydentalnie ok. 100%, a na ogół poniżej 50%). W wypadku problemów oferowana jest szczegółowa pomoc na stronie firmowej Kasperski Lab. KVRT jest pożytecznym narzędziem skanującym, choć nie zastępuje normalnego programu antywirusowego, nie zapewnia też ochrony komputera w czasie rzeczywistym. Polecam go zwłaszcza tym, którzy z zasady nie mają antywirusa na swoim komputerze, ale zastanawiają się czy jednak nie mieć.