Kod źródłowy komputera statku kosmicznego Apollo 11 już na GitHubie, zgłoszono pierwsze błędy

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Może nie jest to najważniejsza wiadomość mijającego tygodnia, ale niewątpliwie najbardziej wzruszająca, jeśli chodzi o branżę IT. Jeden z byłych stażystów NASA wgrał na GitHuba kod źrodłowy firmware komputera pokładowego (AGC) Apollo 11, statku kosmicznego, którym niespełna 47 lat temu pierwsi ludzie dotarli na Księżyc.

Nie będzie lekko, lepiej przypomnijcie sobie podstawy assemblera, ponieważ cały ten kod napisany został właśnie w tym języku. Zarazem jednak nie będzie nudno, ponieważ kod upstrzony jest przezabawnymi komentarzami (w języku angielskim oczywiście), dobrze ukazującymi ducha wolności, zabawy i przygody tamtych czasów.

Bez obaw, nikt tu nie naruszył żadnych praw autorskich. Tak naprawdę oprogramowanie AGC zostało po raz pierwszy upublicznione w 2003 roku, po tym jak przepisano je ze zdjęć wydruków, które NASA udostępniała w Sieci. Jakość była fatalna, więc Ron Burkey, informatyk, który to robił, musiał odtwarzać niektóre fragmenty polegając na swojej wiedzy i intuicji – potem gdy uzyskał dostęp do materiałów źródłowych, okazało się, że zrobił to idealnie.

Na bazie zrekonstruowanego kodu powstal nawet symulator komputera AGC, ale sam projekt pozostawał praktycznie nieznany dla większej społeczności. Aż do teraz, kiedy to Chris Garry, były stażysta pracujący w NASA, wgrał całość na Githuba. Repozytorium zostało wyróżnione gwiazdką już przez ponad 9 tysięcy osób, ponad tysiąc razy sforkowane, a to nie wszystko.

W kodzie znaleziono już pierwszy błąd, w działaniu kriogenicznych zbiorników z tlenem – i po przezabawnej dyskusji, sprawę zamknięto. Największym problemem było oczywiście to, że trudno było błąd odtworzyć, nikt nie miał pod ręką działającego Apollo 11. Sugerowano co prawda rozwiązanie problemu poprzez użycie Node.js, Windowsa 10 lub FreeBSD, ale wydaje się, że to raczej był problem z hardware.

© dobreprogramy