Kompilacja 10074: nowe animacje, Aero Glass i sporo ulepszeń w interfejsie

Strona główna Aktualności

O autorze

Na stronach Microsoftu opublikowana została kolejna kompilacja Windows 10. Tym razem jest oznaczona numerem 10074, a jej nazwę zmieniono na Insider Preview. Zmiany to głównie poprawki w interfejsie, dzięki którym system robi znacznie lepsze wrażenie, niż w poprzedniej kompilacji. Jeżeli jesteście zainteresowani testami, na stronach korporacji znajdziecie już nowe obrazy ISO.

Ta wersja wyciekła z serwerów Microsoftu przed rozpoczęciem konferencji Build, teraz jest już dostępna oficjalnie. Wprowadza odświeżone animacje np. wysuwania i Menu Start, które wyglądają dobrze. Menu stało się natomiast częściowo przezroczyste i rozmyte (jak w Aero Glass znanym z Windows 7), ale tylko u połowy testerów: to eksperyment, który ma wyłonić zwycięzcę i zadecydować o tym, czy efekt zostanie wprowadzony do innych elementów interfejsu. Pojawiły się także obrotowe „kostki”, które przeplatają się jednak ze standardowymi animacjami odświeżania animowanych ikon w menu. Na razie efektem jest bałagan, który nijak nie pasuje do całej reszty. Mamy nadzieję, że ten element zostanie dopracowany i finalnej wersji systemu.

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, w systemie zmieniły się dźwięki powiadomień. Teraz są delikatniejsze i bardziej pasują do nowoczesnego interfejsu. Zmian doczekała się Cortana. Wyszukiwarka wyświetla tapety Bing, a także zajmuje znacznie mniej miejsca, zgodnie z tym, co mogliśmy zobaczyć na konferencji Build. W nowej wersji obsługuje także integrację z kolejnymi aplikacjami, ale w przypadku języka polskiego nie da się z tych funkcji jeszcze korzystać. Microsoft zaktualizował aplikacje do odtwarzania muzyki, filmów, jak również Xbox. Obecnie możemy pobierać filmy i programy telewizyjne na dysk, a następnie odtwarzać je na wielu urządzeniach. Aplikacja związana z grami umożliwia przeglądanie zrzutów ekranów i profili użytkowników, wprowadza także animowaną ikonę. W aplikacji sklepu Windows znajdziemy z kolei programy, które zakupiliśmy podczas korzystania z Windows 8.1. Docelowo sklep ma być uniwersalny dla wszystkich urządzeń.

Oprócz tego Microsoft poprawił skalowanie aplikacji dla wyświetlaczy o wysokim DPI, a także poprawił błąd związany z brakiem możliwości uruchamiania aplikacji Win32 z Menu Start. Obecnie uruchamiają się już one prawidłowo, choć nasze testy pokazały, że menu czasami przestaje reagować i konieczne jest zabicie, a następnie ponowne uruchomienie procesu explorer.exe. Pewne zmiany są związane z nowym panelem sterowania, w którym pojawia się coraz więcej opcji – w kategorii odpowiedzialnej za aktualizacje i bezpieczeństwo znajdziemy ustawienia wbudowanego antywirusa Windows Defener.

Testerów korzystających z maszyn wirtualnych w VMWare ucieszy wiadomość, że w nowej wersji działają elementy integracyjne – możliwe jest łatwe przenoszenie danych do maszyny z Windows 10, a także automatyczne dopasowywanie rozdzielczości do wielkości okna. Obrazy nowej kompilacji są dostępne na stronach Microsoftu. Instalując system na nowo przekonamy się, że firma postanowiła nieco zmodyfikować także jego instalator.

© dobreprogramy
s