Koniec Fundacji Fedora

Strona główna Aktualności

O autorze

W czerwcu ubiegłego roku firma Red Hat ogłosiła założenie Fundacji Fedora. Fundacja miała służyć między innymi jako repozytorium dla patentów, które chroniłoby interesy społeczności Open Source.

Powstał zespół specjalistów, stworzono osobowość prawną i sformułowano wstępne założenia. Niestety, kiedy przyszło do ustalenia precyzyjnych wymagań w stosunku do Fundacji, rozpoczęły się trwające miesiącami spory. Okazało się też, że mało jest osób chętnych na ochronę ich patentów, a firmy już od jakiegoś czasu korzystają z podobnych usług, na przykład w ramach Open Invention Network.

Nie sprawdził się także pomysł działania Fundacji jako instytucji sponsorującej projekty rozwijane pod marką Fedora, gdyż zbyt mało chętnych na zostanie sponsorami. Nie powiodły się także plany uzależnienia Fedory od Red Hata. Firma przekazuje miliony dolarów na rozwój dystrybucji, bez których jej istnienie nie byłoby praktycznie możliwe. Fundacja będzie zamknięta, ale nie oznacza to zaprzestania rozwoju dystrybucji, zmienić mają się jedynie jej formalne i prawne aspekty. Ważne jest także to, iż Red Hat obiecuje, że Fedora zawsze pozostanie darmowa.

© dobreprogramy
s