Koniec Windows 3.x

Strona główna Aktualności

O autorze

Z początkiem listopada Microsoft zaprzestał wydawania licencji na system Windows 3.x. Zadebiutował on osiemnaście lat temu, 22 maja 1990 roku.

Systemy Windows z serii 3.x były pierwszymi graficznymi systemami Microsoftu, które zdobyły dużą popularność. Wielu użytkowników zaczęło pracę z Windows właśnie od tych wersji. Dzięki obsłudze, wprowadzonej w 1991 roku w dodatku Multimedia Extensions, stosunkowo dużej palety kolorów oraz takich elementów jak karty dźwiękowe i napędy CD-ROM Microsoft mógł konkurować z Apple. Windows 3.x był następcą Windows 2.1x. W stosunku do niego lepiej wykorzystywał możliwości procesorów 286 i 386 w zakresie zarządzania pamięcią, umożliwiając obsłużenie więcej niż 640 kB pamięci. Pojawił się nowy menedżer programów, menedżer plików oraz ulepszony panel sterowania, wzorowany na Mac OS. Pierwszą polską wersją była wersja 3.1.

Windows 3.0 był ostatnim jaki reklamowano jako 100% zgodny z wcześniejszymi wersjami. Był pierwszym systemem Windows jaki sprzedawano w wersji preinstalowanej na nowych komputerach. Po raz pierwszy użytkownicy musieli mieć licencję na Windows aby uruchamiać windowsowe aplikacje, nie wystarczała już licencja na DOS. Co ciekawe wcześniej, w czasach Windows 2.x zdarzało się, że był on rozprowadzany razem z oprogramowaniem, np. Ami Pro. Systemy Windows 3.x wymagały procesora 8086/8088 lub lepszego, taktowanego zegarem minimum 10 MHz, 7 MB miejsca na dysku oraz 640 kB RAMu. Kara graficzna musiała obsługiwać tryby CGA, EGA i VGA.

Ponadto wersja 3.0 była jedyną, która mogła działać w trzech trybach. Tryb rzeczywisty był przeznaczony dla procesorów starszych niż 286 i wykorzystywał tryb rzeczywisty procesora. Tryb standardowy wykorzystywał tryb chroniony procesora i był przeznaczony dla procesora 286. Posiadacze procesorów 386 mogli skorzystać z rozszerzonego trybu 386, w którym procesor działał w trybie chronionym i wirtualnym 8086. Tryb rozszerzony 386 oferował adresowanie 32-bitowe oraz stronicowanie pamięci. Dzięki wirtualnemu trybowi 8086 możliwe było uruchamianie programów DOSowych w wirtualnych maszynach i mogły one działać jednocześnie w swoich okienkach.

Windows 3.x pojawił się nie tylko w wielu domach ale także w urządzeniach wbudowanych. Można go było spotkać w kasach fiskalnych oraz systemach rozrywkowych w samolotach. Ogólne Wsparcie dla Windows 3.x zakończyło się wraz z końcem roku 2001, wsparcie dla zastosowań wbudowanych zakończyło się 1 listopada br.

© dobreprogramy