Koniec piractwa?!

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy amerykański przemysł filmowy będzie mógł wreszcie odetchnąć z ulgą, a los nielegalnej wymiany filmów przez Internet zacznie dobiegać końca? Organizacja reprezentująca amerykańskie wytwórnie filmowe Motion Picture Association of America (MPAA) nawiązała współpracę z firmą BitTorrent, mającą na celu wspólną walkę z tym, spędzającym sen z powiek wytwórniom, procederem.

BitTorrent to najpopularniejsza sieć typu P2P służąca wymianie pirackich kopii filmów. W ramach porozumienia, Bram Cohen, założyciel i prezes firmy zobowiązał się do usunięcia z dostępnej na stronie www.bittorrent.com wyszukiwarki odnośników prowadzących do nielegalnych treści, zaapelował także do użytkowników o niewykorzystywanie tej sieci do przesyłania pirackich filmów.

MPAA szacuje, że z powodu piractwa, przemysł filmowy straci w tym roku około 5,4 mld dolarów, dla porównania, w roku ubiegłym kwota ta kształtowała się w okolicach 3,5 miliardów. Nasuwa się pytanie, czy taką rozproszoną sieć jak BitTorrent można zamknąć lub zmienić jej charakter, albo czy powstanie jej następca, jeszcze trudniejszy do opanowania, a cała walka rozpocznie się na nowo?

© dobreprogramy
s