Koniec z pirackimi kopiami nowości filmowych Disneya?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje za BetaNews, serwis PCLab, Disney zamierza zabezpieczać swoje kopie filmów DVD przeznaczonych dla członków Academy of Motion Picture Arts and Sciences decydującej o przyznaniu słynnych Oscarów. Moment kiedy kopie tych filmów pojawiają się na rynku to szansa dla piratów poszukujących wysokiej jakości kopii nowych filmów.

W przeszłości były one rozsyłane do oceny na kasetach VHS, obecnie to nośniki DVD, pozwalające na szybkie kopiowanie i wprowadzenie materiału do sieci. Doszło do tego, że reprezentująca studia nagraniowe organizacja MPAA (Motion Picture Association of America) chciała zablokować rozpowszechnianie tych filmów na płytach DVD. Nie udało się. Przed rokiem pojawił się inny pomysł, zabezpieczeniem materiałów filmowych zająć miała się firma Cinea, podległa Dolby Laboratories.

Pierwszym studiem, które wykorzysta technologię Cinea ma być Disney. Każdy z dysków DVD wykorzystujących technologie DRM (Digital Rights Management) Cinea otrzymuje własny zakodowany numer przypisany do konkretnego członka Akademii. Dysk dodatkowo może być odtwarzany przy wykorzystaniu wyłącznie odtwarzacza od Cinea, zwanego S-VIEV, również zarejestrowanego na konkretnego użytkownika. Obecnie na rynku znajduje się około 12 tys. takich odtwarzaczy. Prócz zabezpieczonych dysków odtwarzacz może pracować także ze zwykłymi płytkami DVD.

Jak na razie, wspomina serwis BetaNews Sony Pictures oraz Universal Pictures nie zamierzają podążać drogą wytwórni Disney.

© dobreprogramy
s