Łatki bezpieczeństwa dla Mac OS X

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Apple udostępniła kolejną, piątą już w 2008 roku, aktualizację zabezpieczeń dla swojego systemu Mac OS X.

Wśród wielu poprawek, najbardziej istotną jest łatka dla funkcji serwera DNS - Berkeley Internet Name Domian (BIND). Pomimo, że nie jest ona domyślnie włączona w przypadku, gdy jest aktywna, stwarza podatność na niedawno wykryty, fundamentalny błąd w systemie nazw DNS, odpowiedzialnym za translację nazw domen (np. dobreprogramy.pl) na adresy IP. Na atak narażony jest praktycznie każdy komputer, niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego. W wyniku tzw. skażenia pamięci podręcznej, atakujący może przechwycić bowiem przesyłane informacje, wskutek czego dokonać zmiany docelowego adresu odwiedzanego serwisu, co z kolei może prowadzić do całkowicie nieświadomego przekierowania na witrynę znajdującą się pod zupełnie innym adresem.

Inne aktualizacje obejmują m.in. takie komponenty jak CarbonCore, CoreGraphics, Data Detectors, Disk Utility, OpenLDAP, Open Scripting Architecture, OpenSSL, PHP i rsync.

Najnowszy pakiet poprawek o nazwie Security Update 2008-005, zarówno dla wersji klienckich Mac OS X Leopard i Tiger oraz Tiger Server, jest dostępny do pobrania za pośrednictwem mechanizmu Apple Software Update.

© dobreprogramy