Linksys WRT1900ACS – legenda routerów będzie tańsza, wydajniejsza i całkiem cicha

Strona główna Aktualności

O autorze

Router Linksysa WRT1900ACS to kolejny ukłon w stronę tradycji – wielu bowiem pamięta jeszcze WRT54G, klasyczne czarno-niebieskie pudełko z antenkami tej firmy, z którym stawiało się pierwsze kroki na drodze do podporządkowania własnej sieci swoim potrzebom, dzięki użyciu alternatywnego firmware. W zeszłym roku pokazano następcę kultowego modelu, WRT1900AC, a teraz, dodając literkę „S” do nazwy, producent obiecuje nam urządzenie, które zachwyca możliwościami, i co najlepsze, łamie amerykańskie regulacje, zakazujące instalowania na urządzeniach sieciowych niezależnego oprogramowania.

Nowy model to jeszcze większa moc obliczeniowa, więcej pamięci – i co najważniejsze, niższa cena. Zeszłoroczny router kosztował w Stanach ok. 300 dolarów, tymczasem sugerowana cena detaliczna WRT1900ACS to tylko 229 dolarów.

Za te pieniądze dostaniemy dwurdzeniowy procesor ARM Marvella, taktowany zegarem 1,6 GHz, 512 MB RAM DDR3, 128 MB nieulotnej pamięci flash, cztery porty LAN gigabitowego Ethernetu, jeden gigabitowy port WAN, jedno złącze USB 3.0, jedno złącze eSATA oraz jednoczesną obsługę sieci w pasmach 2,4 oraz 5 GHz. Co szczególnie istotne, w przeciwieństwie do poprzedniego modelu, chłodzenie elektroniki jest całkowicie pasywne – udało się pozbyć szumiącego wentylatora. Jak widać, procesor Intel Atom zastosowany w poprzednim modelu, nie zdał egzaminu.

Domyślnie router działa pod kontrolą autorskiego firmware Linksysa z graficznym interfejsem użytkownika, pozwalającym na szybkie skonfigurowanie Wi-Fi i proste zarządzanie urządzeniem, ale poczyniono wszystkie starania, by osoby bardziej wymagające nie miały żadnych problemów z zainstalowaniem niezależnego linuksowego firmware OpenWRT w najnowszej wersji 15.05 Chaos Calmer.

Póki co router dostępny jest w przedsprzedaży na Amazonie i NewEgg, na rynku powinien pojawić się jeszcze w tym miesiącu. Jeśli rozważacie zakup routera 802.11ac, to model ten wydaje się godny polecenia – nic w tej cenie nie oferuje porównywalnej wydajności. Postaramy się zdobyć go do testów jak najszybciej.

© dobreprogramy