500 tysięcy haseł do serwerów, routerów i IoT trafiło do sieci. Tak po prostu

Źródło: JAN VAN DE VEL/REPORTERS/Science Photo Library/East News
Źródło: JAN VAN DE VEL/REPORTERS/Science Photo Library/East News
Arkadiusz Stando

22.01.2020 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sieci trafiły dostępy do ponad 515 tysięcy serwerów, routerów czy urządzeń IoT, podłączonych do sieci z wykorzystaniem protokołu Telnet. Twórca tego drogocennego zbioru zwyczajnie opublikował dane na jednym z forów hakerskich. Wśród nich znalazły się adresy IP, loginy i hasła.

Korzystając z wyżej wymienionych danych, każdy posiadający odpowiednią wiedzę, może uzyskać kontrolę nad urządzeniami. Według informacji uzyskanych przez portal ZDNet, dane zostały zebrane poprzez skanowanie sieci w poszukiwaniu urządzeń, które nie posiadały ukrytego portu Telnet.

Następnie autor próbował forsowania loginu na jeden z dwóch sposobów. W pierwszym przypadku korzystał z fabrycznie ustawionych nazw użytkowników oraz haseł, a gdy to nie wypaliło, próbował stosować popularne loginy i hasła. Chociaż w przypadku drugiej metody, prędzej zastosował technikę brute force.

Tego typu zbiory zazwyczaj są wykorzystywane do tworzenia tak zwanych botnetów. Potem biorą udział w atakach DDoS czy pomagają rozsyłać phishingowe maile. To dziwne, że plik trafił do sieci. Zwykle zdobywcy takich danych trzymają je dla siebie, właśnie w celu przeprowadzania wcześniej wymienionych ataków.

Plik trafił do sieci niedawno (pierwotny link już usunięto), ale zawiera dane zbierane na przełomie października i listopada 2019. Część z nich mogła już zmienić adresy IP, a także korzysta z innych loginów i haseł. Ale z pewnością spora część jest nadal wrażliwa na atak. Warto zauważyć, że domowe routery nie korzystają z Telnetu, a więc standardowy użytkownik internetu jest bezpieczny.

Jeśli korzystacie z inteligentnych urządzeń (IoT), być może warto sprawdzić, czy wasze dane dostępowe różnią się od standardowych kombinacji. Zmiana nazwy użytkownika oraz hasła zawsze jest dobrym pomysłem. W przeciwnym wypadku może być łatwo przejąć nad nimi kontrolę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (56)
Zobacz także