Linux Mint: instalacja i konfiguracja dla żółtodziobów w nowym poradniku

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Popularność Linuksa rośnie nie tak szybko, jakby chcieli tego fani Pingwina. Oczywiście, w ciągu ostatnich 10 lat desktopowe dystrybucje stały się znacznie bardziej użyteczne dla zwykłego użytkownika, znacząco wzrosła ilość dostępnego oprogramowania. Wciąż jednak ten zwykły człowiek, który kupił laptopa z Windowsem, niewiele ma powodów, by Linuksa instalować. Ma zaś jeden konkretny powód, by tego nie robić – dla niemającego wiedzy technicznej użytkownika to trudne. Deweloperzy Linux Minta chcą ten właśnie powód wyeliminować.

NetMarketShare, firma której dane uważa się za wiodący wyznacznik popularności systemów i przeglądarek, we wrześniu poinformowała, że Linux na desktopie przekroczył próg 5% popularności. Szybko okazało się jednak, że to „błąd”. Wkrótce wyniki skorygowano, Linuksowi za wrzesień pozostało nieco ponad 3%., mniej niż w rekordowym sierpniu (3,37%). A potem było coraz gorzej – tak że udział Linuksa ostatecznie wrócił do poziomów zeszłorocznych, obecnie to 2,31%. Microsoft nie ma z tej strony czym się martwić.

Przypominamy o ciekawym i użytecznym poradniku dobrychprogramów dla wszystkich, którzy zainteresowali się przejściem na Pingwina – Linux Mint dla zielonych.

Jedni na forach i serwisach społecznościowych pisali spiskową teorię dziejów, inni wzięli się za pracę u podstaw. Rozpowszechniany w Sieci w postaci obrazów dystrybucji do samodzielnego zainstalowania Linux startuje z przegranej pozycji, ale może użytkownikom da się to wszystko wyjaśnić łopatologicznie? Deweloperzy Linux Minta wzięli się za kompletną przeróbkę swojego dotychczasowego przewodnika, Linux Mint User Guide.

Nowy przewodnik to piękny hipertekst, wygenerowany za poocą generatora dokumentacji Sphinx. Punkt po punkcie prostym językiem i załączonymi zrzutami ekranu wyjaśnia, co należy zrobić przed, w trakcie i po instalacji, by uzyskać sprawny linuksowy system. Poruszone są tam też bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak konfiguracja EFI, opcje rozruchu czy robienie migawek systemowych.

Przewodnik powstał po angielsku i francusku, dzięki staraniom ochotników jest jednak tłumaczony na wiele innych języków. W przekładzie polskim pozostało jeszcze bardzo dużo do zrobienia, robi go póki co jedna osoba. Jeśli chcecie dołączyć do polskiego zespołu tłumaczy, powinniście odwiedzić jego stronę na Launchpadzie.

Czy taki prosty przewodnik instalacji pozwoli Linuksowi na desktopie w przyszłym roku zdobyć te pięć procent popularności?

© dobreprogramy