Linux Mint zostanie w 2018 roku najlepszym systemem dla początkujących?

Linux Mint zostanie w 2018 roku najlepszym systemem dla początkujących?

Linux Mint zostanie w 2018 roku najlepszym systemem dla początkujących?
27.12.2017 14:09, aktualizacja: 03.01.2018 18:07

Linux Mint kończy 2017 rok wydaniem 18.3 „Sylvia”, ostatnimzapewniającym oficjalne wsparcie środowiskaKDE. Odtąd ta niezwykle popularna wśród zwykłych użytkownikówdystrybucja ma skupić się bardziej na rozwoju swoich własnychdesktopowych technologii, na czele z pulpitem Cinnamon. ClementLefebvre, główny deweloper projektu, chce bowiem uczynić z LinuxMinta kompletną alternatywę dla innych systemów operacyjnych. Tozaś oznacza, że wizja typowego linuksowego składaka, oferującegoogromną konfigurowalność za cenę niedostatecznego doszlifowaniatu się nie sprawdzi. Z takimi właśnie założeniami dystrybucja tawchodzi w 2018 rok, przygotowując się na nowe wydania.

W planach zespołu deweloperskiego pojawiły się dwa nowe cele:Linux Mint 19 oraz LMDE 3. Ten ostatni to po prostu odświeżonawersja systemu bazującego na Debianie, z najnowszymi wersjamipakietów i wszystkimi poprawkami bezpieczeństwa. O wieleistotniejszy jest Linux Mint 19 – choćby dlatego, że wydanieplanowane na czerwiec 2018 roku wspierane będzie aż do 2023 roku.

5 lat z fundamentami Ubuntu

Bazową platformą dla nowej wersji Minta jest bowiemUbuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver”, którego wersję Alpha 1zobaczymy z początkiemstycznia, a finalne wydanie 26 kwietnia 2018 roku. Zespółdeweloperski spodziewa się, że będzie on działał na baziekernela 4.15, choć niewykluczone, że Canonical pozostanie przykernelu 4.14 – to wersja LTS, która otrzyma co najmniej dwuletniewsparcie. Wiemy też, że całkowicie zniknie wersja 32-bitowa –nie będzie takich kompilacji nawet dla Ubuntu Servera.

Oznaczałoby to, że także Linux Mint straci najprawdopodobniejswoją edycję 32-bitową, do dziś dostępną dla wydania 18.3. Jakdo tej pory deweloperzy Minta brali to co dostępne z repozytoriówUbuntu. Wątpimy by podjęli wysiłek przekompilowania wszystkichźródeł tylko po to, by zbudować wersję działającą naPentiumach 4 z początku XXI wieku.

NotoColor Emoji – zadebiutują w Ubuntu 18.04 i zapewne Linux Mincie 19
NotoColor Emoji – zadebiutują w Ubuntu 18.04 i zapewne Linux Mincie 19

Jak do tej pory Canonical ogłosił tylko trzy nowości w 18.04:dla miłośników piktogramów domyślnie zainstalowane koloroweemoji z pakietu NotoColorEmoji,zupełnie nowy domyślnymotyw dla środowiska GNOME, oraz nowe, bardzo ładne ikony Suru.Biorąc pod uwagę to, że Linux Mint ma swoją własnąidentyfikację wizualną, pewnie tylko te kolorowe emoji zostanąprzeniesione do wydania 19.

Miętowy pulpit bez zakłóceń

Aby sprawdzić, co nowego pojawi się na domyślnym pulpicieMinta, należy przyjrzeć się więc rozwojowi środowiska Cinnamon.W wydaniu18.3 znajdziemy Cinnamona 3.6, przynoszącego przede wszystkimdomyślne wsparcie dla wyświetlaczy HiDPI, integrację z kontamionline usług Google i ownCloud oraz nowego menedżera dodatków dopulpitu. A co z nową wersją pulpitu? Minie jeszcze trochę czasu doudostępnienia wersji testowej, ale widać, co deweloperzy Mintasobie wymarzyli dla swojego desktopu.

Panacea: nowe menu dla GNOME zainspirowało twórców Cinnamona
Panacea: nowe menu dla GNOME zainspirowało twórców Cinnamona

Cinnamon 3.8 miałby więc przynieść ulepszone menu startowe(inspiracją jest projektPanacea dla GNOME), rozpoznawać szybkość obracania kółkiemmyszy, poprawić obsługę skrótów klawiaturowych i wyświetlaniepowiadomień (by nie znikały tak szybko). Pojawić się mają takżenowe aplety kalendarza, listy zadań i wielu zegarów, zaś apletsieci pozwoli na szybkie włączanie trybu samolotowego. Lepiejbędzie wyglądała też prezentacja aplikacji podczas ichprzełączania Alt-Tab: menedżer okien będzie ignorował ikonydostarczone przez aplikację na rzecz ogólnosystemowych.

Spodziewać się należy też rozbudowania desktopowejwyszukiwarki, która pozwoli przeszukiwać zarówno lokalne pliki jaki zasoby sieciowe, zapewni usługi słownikowe i tłumaczenia. Będzieona dostępna zarówno przez menedżera plików Nemo jak isamodzielnie z pulpitu. Sam Nemo ma znacznie przyspieszyć dziękilicznym optymalizacjom i ominięciu wirtualnego systemu plikówGNOME. Poprawiona zostanie aplikacja powitalna Minta, ma prowadzićpoczątkującego użytkownika za rękę w najczęstszych problemach,takich jak instalowanie kodeków, konfiguracja pulpitu czyinstalowanie popularnych aplikacji. Tyle przynajmniej jeśli chodzi opostulaty przedstawione w harmonogramieprac.

Jak to zainstalować?

Równie ważna co sam nowy Mint jest oczywiście sama instrukcjajego instalacji. Rozwijany siłami społeczności LinuxMint Installation Guide, nowy poradnik dla żółtodziobów,dostępny jest już nie tylko po angielsku i francusku, ale też wjęzykach takich jak brazylijski portugalski, bułgarski, chorwacki,czeski, duński, holenderski, niemiecki, grecki, włoski, hiszpański,szwedzki i turecki. Polskie tłumaczenie powoli posuwa się do przodu– jeśli chcecie pomóc, zapraszamy do grupytłumaczy na Launchpadzie.

Jeśli jesteście zainteresowani wypróbowaniem aktualnej wersji 18.3 Linux Minta, to linki do pobrania znajdziecie na oficjalnej stronie projektu Przypominamy też o poradniku dobrychprogramów dla wszystkich, którzy zainteresowali się przejściem na Pingwina – Linux Mint dla zielonych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (182)