LinuxLive USB Creator (LiLi) LinuxLive USB Creator (LiLi) 2.9.4

Strona główna Windows Akcesoria Inne akcesoria
Pobierz ​program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LinuxLive USB Creator (LiLi) to ciekawe narzędzie, pozwalające użytkownikowi na tworzenie bootowalnych wersji systemu Linux, które uruchamiane mogą być bezpośrednio z napędu USB - pendrive'a, zewnętrznego dysku itp.

Program kierowany jest zarówno do użytkowników, którzy nie mieli nigdy styczności z żadną dystrybucją Linuksa i chcieliby go uruchomić na swoim komputerze bez konieczności instalacji, jak również tych nieco bardziej zaawansowanych, którzy np. przed instalacją systemu na dysku komputera chcieliby go przetestować. LinuxLive USB Creator obsługuje wszystkie najpopularniejsze dystrybucje Linuksa - m.in. Ubuntu, Debian, Fedora, Mint, SimplyMEPIS, PCLinuxOS, Slax, Damn Small Linux, Puppy Linux, Gentoo, Arch, Vyatta, CentOS, Knoppix, Mandriva, Sabayon, Red Hat i wiele innych. Ich pełna lista dostępna jest na stronie producenta.

Stworzone przy użyciu LinuxLive USB Creator dyski z Linuksem mają jedną znaczącą przewagę nad często spotykanymi nośnikami CD\DVD z systemem w wersji Live, które uruchomić można bezpośrednio z płyty umieszczonej w napędzie. Mowa tutaj o możliwości tworzenia nowych plików, instalacji dodatkowego oprogramowania itp., która nie jest dostępna w przypadku środowiska uruchomionego z płyty. Napędy USB z systemem Linux wykorzystywane mogą być także do instalacji tego środowiska na netbookach w większości pozbawionych napędów CD/DVD. LinuxLive USB Creator pozwala również na uruchomienie dowolnej dystrybucji w systemie Windows w wirtualnej maszynie (VirtualBox) bez konieczności jakiekolwiek konfiguracji.

Narzędzie jest bardzo proste, a jego obsługa nie powinna nikomu przysporzyć jakichkolwiek problemów - sprzyja temu m.in. przyjazny interfejs graficzny dostępny w polskiej wersji językowej. Cała operacja tworzenia nośnika USB z wybraną dystrybucją Linuksa ogranicza się do wykonania kliku łatwych kroków. Zaczynamy od wskazania pamięci USB, na której ulokowany zostanie system. Następnie wybieramy plik źródłowy z obrazem systemu (ISO, IMG, ZIP) lub opcjonalnie napędu, w którym znajduje się płyta z środowiskiem operacyjnym. Co godne uwagi, jeśli nie dysponujemy systemem Linux w żadnej z wspominanych form, LinuxLive USB Creator pozwala na wygodne pobranie do z Internetu. Kolejny krok to ustawienia persystencji oraz kilka innych opcji konfiguracyjnych (m.in. formatowanie pamięci USB) itp.

LinuxLive USB Creator wykorzystany może być również z powodzeniem do tworzenia nośników USB z samostartującym instalatorem systemu Windows Vista/7/2008/8.

Uwaga!

  1. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

prosty, szybki
brak
ocena użytkownika
17.10.2015 16:16 • Recenzja do wersji 2.9.4

Program a i owszem dobry - prosty i szybki, ale co z tego skoro po zainstalowaniu i uruchomieniu system (w moim przypadku ubuntukylin-15.04-desktop-i386) prosi o hasło!
Podczas instalacji żadnej nazwy użytkownika ani hasła nie podawałem...!?
Jakieś sugestie doświadczonych linuksiarzy?

Lekki, dość intuicyjny, darmowy, wiele źródeł,
nie umożliwia tworzenie multiboota z różnymi systemami/programami, nie zawsze aktualny, nie zezwala na pendrive poniżej 1GB
16.05.2013 17:19 • Recenzja do wersji 2.8.21

Bardzo przydatny program, dzięki któremu można zrobić bootowalne systemy czyli w uproszczeniu takie, które można uruchomić z pendrive. Stworzenie takiego pendrive zamyka się praktycznie w 4 krokach:
1. wybranie z listy pamięci usb
2. wybranie źródła systemu czyli plik obrazu, płyta lub pobieranie z internetu
4. wybranie odpowiadających nam opcji np. formatowanie pendrive
5. przygotowywanie bootowalnego pendrive
Cały proces przebiega szybko i bez problemów. Ogólnie narzędzie dobre, ale brak mi niektórych opcji znanych z innych tego typu programów najbardziej mi brakuje możliwości stworzenia na jednym pendrive multibootowalnego menu z kilkoma systemami. Program nie zezwala na użycie pendrive poniżej 1GB których akurat mam dość sporo.