Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Bridge Linux: Instalacja – zakończenie

Niniejszy tekst jest kontynuacją wpisu: Bridge Linux: Instalacja – część III

W tej – niestety, ostatniej już :–( – części serii o instalacji Bridge'a, zajmiemy się następującymi, dwiema kwestiami: pierwszą aktualizacją systemu oraz spolszczeniem środowiska graficznego. Tym samym, nasz, "świeżo" zainstalowany, Bridge Linux zostanie ostatecznie przygotowany do samodzielnego funkcjonowania.

Z uwagi na fakt, że niedawno wydano Bridge'a 2012.5 (millertechnologies.net i distrowatch.com), który zawiera nowsze wersje wielu pakietów (programów), niezbędna była modyfikacja bieżącej części wpisu i uwzględnienie "nowych warunków", a zmiany te dotyczą, zwłaszcza, aktualizacji systemu. Dlatego, zamieszczony poniżej, opis pierwszego upgrade'u Bridge'a uwzględnia dwie wersje systemu: 2012.4 i 2012.5.

Mea culpa!

Zanim przejdziemy do kwestii informatycznych, chciałbym przeprosić wszystkich Czytelników, zwłaszcza tych, którzy oczekiwali na opublikowanie bieżącej części wpisu o instalacji Bridge'a. Zdaję sobie sprawę i w pełni rozumiem, że dla kogoś, kto – po przeczytaniu trzech poprzednich części wpisu – nadal był zainteresowany poznawaniem dystrybucji i tajników jej instalacji, a być może, potrzebował dalszego wsparcia w tym zakresie, absolutnie żadne wyjaśnienia powodów opóźnienia nie będą wystarczające. Tym niemniej, chcąc wytłumaczyć się z zaistniałej sytuacji, muszę powiedzieć, że pracując ostatnio po 11 – 12 godzin na dobę, a w dodatku – o całkowicie różnych porach dnia – naprawdę, brakowało mi sił na blogowanie. Poza tym, dodatkowy zamęt wprowadzały kolejne zmiany w repozytoriach Archa, co miało bezpośredni wpływ na przebieg i sposób aktualizacji Bridge'a: to, co, jednego dnia, udało się uaktualnić we wpisie, niekoniecznie pozostawało aktualnym, następnego.

Summa summarum – jeszcze raz bardzo gorąco przepraszam, mając nadzieją, że Czytelnicy wybaczą mi i, co najmniej, równie chętnie i obficie, jak poprzednio – wyłączywszy część I :–) – przyozdobią swymi komentarzami niniejszą część wpisu.

Materiały i narzędzia.

Przed przystąpieniem do pierwszej aktualizacji, warto zapoznać się, z czym będziemy mieć do czynienia i jak to funkcjonuje; wskazane jest (i to bardzo!) poznanie tego wszystkiego, czym się będziemy posługiwać i na czym przyjdzie nam działać.

tworzywo

Arch, na którym bazuje Bridge Linux, jest dystrybucją ciągłą, więc zawartość jego repozytoriów zmienia się, praktycznie, bez ustanku. Kolejne edycje tego typu dystr, a zatem, również Archa, czy Bridge'a, nie są tworzone po to, by aktualizować zainstalowany system (ten aktualizowany jest "na bieżąco", w toku swojego działania), ale po to, by w przypadku "świeżych" instalacji nie trzeba było spędzać wielu godzin, aktualizując system i oprogramowanie.

Jeżeli, więc, zainstalowaliśmy Bridge'a w wersji 2012.4, nie ma potrzeby instalowania wydania 2012.5. Wskazane jest, jednak, uaktualnienie systemu, o ile nie było jeszcze przeprowadzane.

pacman i packer w jednym stali domu...

Zasadniczo, menadżerem pakietów w dystrach opartych na Archu, jest pacman. Program ten został stworzony przez Judda Vineta, twórcę Archa, w 2002 roku i jest bardzo rozbudowanym narzędziem, o, naprawdę, szerokim wachlarzu możliwości (według niektórych użytkowników, pacman, to dzieło, niemal doskonałe): instalacja programów oraz ich usuwanie, wyszukiwanie dostępnych i zainstalowanych pakietów, a także wyświetlanie o nich informacji, czy wreszcie, aktualizacja poszczególnych programów, jak i całego systemu. Nie ma sensu zamieszczanie tutaj opisu wszystkich jego opcji (a jest tego dość sporo) i wspomnieć wystarczy o tych, które wykorzystamy podczas upgrade'u Bridge'a (tych Czytelników, natomiast, którzy mają ochotę dowiedzieć się o pacmanie trochę więcej, odsyłam do strony domowej projektu, jego polskiej i angielskiej wiki oraz do manpages):

pacman -Sy – aktualizacja bazy pakietów pacman -Su – aktualizacja systemu pacman -Syu – aktualizacja bazy pakietów oraz upgrade systemu pacman -S nazwa_pakietu – instalacja pakietu wraz z pakietami zależnymi

Bridge Linux, dzięki domyślnie zainstalowanemu programowi packer, daje możliwość instalacji oprogramowania ze społecznościowego repozytorium AUR, natychmiast po uruchomieniu i to, bez konfigurowania czegokolwiek. Więcej! Sama dystrybucja używa kilku społecznościowych, pochodzących z AUR, pakietów, jak choćby, opisywany packer, czy – dość trwale związane z innymi elementami systemu: fontconfig-ubuntu, freetype2-ubuntu i cairo-ubuntu.

Packer jest, napisanym w bash'u, skryptem, obsługującym, prócz AUR-a, również repozytoria "standardowe". Intencją autora, Matthew Brueniga, było zastąpienie yaourta – innego narzędzia do zarządzania pakietami z Arch-Linux User Repository – oraz prostsze i szybsze korzystanie z jego funkcjonalności. Poza tym, packer – wykorzystując pacmana – "umie" instalować także pakiety z głównych repozytoriów, czy nawet zaktualizować system. Jego opcje podobne są do tych, którymi dysponuje pacman:

packer -Syu – aktualizacja bazy pakietów oraz upgrade systemu packer -S nazwa_pakietu – instalacja pakietu wraz z pakietami zależnymi

Jak widać, packer nie posiada możliwości oddzielenia aktualizacji bazy pakietów od upgrade'u systemu, a operacje te, można wykonać jedynie łącznie. Skrypt ten nie potrafi również usuwać pakietów (nawet tych z AUR-a) i w zakresie tym, trzeba używać pacmana (więcej informacji o packerze znajdziemy na wiki projektu).

Uwaga!
Twórca Bridge'a zaleca, by packera uruchamiać z konta i na prawach zwykłego użytkownika, podając jako argument to, iż pliki PKGBUILD, z których budowane są pakiety, mogą czasami zawierać złośliwe instrukcje, szkodliwe dla systemu:

(...) packer is actually supposed to be run without sudo to prevent executing malicious commands in the PKGBUILDs from the AUR and destroying the system.

Osobiście, wcale nie stosuję się do tego zalecenia i każdorazowo, wbrew niemu, uruchamiam packera na koncie roota. Dotychczas (odpukać w niemalowane drewno) nie wydarzyło się nic złego, a system działa stabilnie i sprawnie. Stanowczo, jednak, odradzam takie postępowanie (zwłaszcza początkującym użytkownikom), bo jego skutki mogą być, naprawdę, poważne (z koniecznością reinstalacji systemu, włącznie)!

Wszyscy na miejsca! Akcja!!!

Uwaga!
Zanim przejdziemy do konkretnych działań, muszę – dla własnego bezpieczeństwa – wyjaśnić pewną, ogólną kwestię. Otóż...

większość czynności i możliwych sytuacji starałem się dokładnie i szczegółowo opisać, mimo to, proszę, aby poniższy materiał potraktować, wyłącznie, jako informacyjny i ze wszech miar, przykładowy – aktualizacja Bridge'a, przeprowadzana na innym sprzęcie, w innym czasie oraz w innych warunkach, może, pod wieloma względami, znacząco odbiegać od tej, opisanej tutaj!
Wiąże się to, głównie, z dynamiką i różnorodnością zmian, mających miejsce w repozytoriach Archa, które powodują, iż nie da się przewidzieć wszystkich, ewentualnych okoliczności, jakie mogą wystąpić podczas upgrade'u systemu (ot, chociażby, kwestia glibc, która miała miejsce ostatnio – aktualizacja świeżej instalacji Bridge'a i wcześniejszych).

Powracając, jednak, do meritum...

Załóżmy, że właśnie zakończyliśmy instalację Bridge'a (z dowolnym środowiskiem graficznym, dla dowolnej architektury) i przystępujemy do jego pierwszej aktualizacji. Uruchamiamy, zatem, system z twardego dysku i logujemy się na konto zwykłego użytkownika (nie roota!).

Pierwszy krok, jaki należy wykonać, to upewnić się, czy działa połączenie z internetem, a jeżeli tak nie jest – podłączyć je i/lub skonfigurować (u tych osób, które łączą się z siecią przy użyciu kabla, wszystko, najprawdopodobniej, działa "z automatu"; użytkownicy WIFI muszą, natomiast, skonfigurować połączenie).

Kiedy połączenie jest już aktywne i działa poprawnie, uruchamiamy terminal / konsolę, logujemy się na konto roota i możemy przystąpić do pierwszej aktualizacji systemu.

Uwaga!
Logowanie na konto roota można pominąć, ale wówczas, pacmana należy uruchamiać poprzez sudo, np., sudo pacman -Syu.

Bridge Linux 2012.4

W przypadku Bridge'a 2012.4, aktualizację systemu musimy przeprowadzić w trzech etapach. Uruchomienie, bowiem:

pacman -Syu

skutkuje takim, oto, wynikiem:

Wprawdzie, gdybyśmy nie chcieli przerywać instalacji i na pytanie:

:: Czy chcesz anulować obecną operację :: i zaktualizować te pakiety teraz? [T/n]

odpowiedzieli negatywnie ([n] + [Enter]), system, w większości zaktualizowałby się, jednak, ze względu na to, że dobrą praktyką jest aktualizacja menadżera pakietów w pierwszej kolejności (bez względu na to, jakiej dystrybucji używamy), co sugeruje, zresztą, sam pacman:

:: Następujące pakiety powinny być zaktualizowane najpierw : pacman

zdecydowanie zaleca się podjęcie próby jego upgade'u. Niestety, w przypadku Bridge'a 2012.4, kończy się to w taki sposób:

Wynika to stąd, że pacman, dostępny zaraz po instalacji w wersji 4.0.2, nie za bardzo chce się dać zaktualizować do zawartej w repozytorium, wersji 4.0.3, a winę ponosi, jak zwykle, system zależności.

Jeżeli w tym momencie zwątpiliście w powodzenie akcji, to spieszę poinformować, że zupełnie niepotrzebnie, a zgodnie z powiedzonkiem: na choroby są sposoby, również i z tej sytuacji jest, całkiem proste, wyjście – podział upgrade'u systemu na etapy:

Po pierwsze, odczytujemy z serwerów dane o repozytoriach i dostępnych w nich pakietach. W tym celu wykonujemy:

pacman -Sy

Uwzględniając to, że chwilę wcześniej uruchamialiśmy pacmana z parametrem '-Syu', nie ma teraz konieczności ponownego pobierania danych o zawartości repozytoriów (stąd, brakuje tu stosownego zrzutu ekranu). Jednakowoż, jeśli, w "normalnych warunkach", od tego momentu rozpoczniemy aktualizację Bridge'a, wykonanie powyższej czynności, będzie, jak najbardziej, wskazane, a nawet, niezbędne.

Po drugie, aktualizujemy pacmana, co sprowadza się do wydania polecenia:

pacman -S pacman

Nie jest to, tak naprawdę, nic innego, jak ponowna instalacja pacmana, a dokładniej – nowszej jego wersji. Efekt działania, wydanej powyżej komendy, jest następujący:

Na widoczne powyżej pytanie, należy, oczywiście, odpowiedzieć twierdząco, tzn., wystarczy, że naciśniemy [Enter], ale to samo uzyskamy, naciskając [t], a następnie [Enter]:

Na marginesie...

Warto, przy okazji, poświęcić chwilkę pytaniom, które w trakcie działania zadają, uruchamiane w konsoli, programy lub skrypty, na przykład, pacman, albo packer. Dla zdecydowanej większości tych zapytań istnieje odpowiedź domyślna – można ją wybrać, wciskając, po prostu, [Enter], bez potrzeby podawania, symbolizującego ją znaku, mimo że zawsze pojawia się on w podpowiedzi, a dodatkowo, zapisany jest wielką literą – to, właśnie, dzięki tej cesze, możemy określić, która z dostępnych odpowiedzi, jest tą domyślną. Nic, oczywiście, nie stoi na przeszkodzie, by zawsze używać sposobu "tradycyjnego" ([znak] + [Enter]), bez względu na to, którą odpowiedź chcemy wybrać.

Spójrzmy, zatem, na ostatnio wykonywaną operację, w trakcie której zadane zostało pytanie:

Kontynuować instalację? [T/n]

W tym przypadku, odpowiedź twierdząca jest domyślną – stąd literka [T], a nie [t]. Oznacza to, że naciskając sam [Enter] (bez wpisywania [t] i [n]), zgodzimy się na kontynuowanie instalacji.

Warto zwracać uwagę nie tylko na same pytania, ale także na to, jak wyglądają, zamieszczone za nimi, podpowiedzi, by czasem, z rozpędu, nie zatwierdzić odpowiedzi odwrotnej do żądanej.

Ze względu na to, że pacman nie będzie już aktualizowany w ramach upgrade'u systemu, wraz z innymi pakietami, trzeba teraz wykonać dwie czynności, które – w przypadku Bridge'a 2012.5 – będą miały miejsce, dopiero po zakończeniu aktualizacji.

Zgodnie z planem, przystąpmy, zatem, do ustanowienia keyringa. W tym celu, wykonujemy:

pacman-key --init

Operacja ta zajmie nieco czasu, ale nie ma powodów do niepokoju – to, po prostu, musi trochę potrwać. Na koniec, jeżeli wszystko przebiegnie bez problemów, ujrzymy następujący obraz:

Po utworzeniu keyringa przyjdzie pora na jego instalację i wypełnienie odpowiednimi kluczami. Wykonujemy, zatem:

pacman-key --populate archlinux

W praktyce, wygląda to, mniej-więcej, w ten sposób:

Powyższe zrzuty nie prezentują, oczywiście, całości procesu wypełniania keyringa danymi, a jedynie jego rozpoczęcie i zakończenie. Na ich przykładzie, jednak, wyraźnie widać, że jest to działanie interaktywne i wymaga, by użytkownik, oddzielnie dla każdego klucza, wyraził zgodę na jego podpisanie.

Po trzecie, wykonujemy upgrade systemu, czyli uruchamiamy:

pacman -Su

lub (na wypadek, gdyby, w międzyczasie, zawartości repozytoriów uległa zmianom):

pacman -Syu

Oczywiście, możliwe jest również przeprowadzenie aktualizacji systemu za pomocą packera. Bezpieczniejszym, jednakże, rozwiązaniem – zwłaszcza dla początkujących użytkowników – jest, zgodnie z radą Daltona Millera (twórcy i developera Bridge'a), użycie pacmana. Niemniej, nie oznacza to, że zupełnie pominiemy packera, że nie będziemy z niego, w ogóle, korzystać. Przeciwnie – po zakończeniu upgrade'u pakietów z oficjalnych repozytoriów Archa, zajmiemy się także tymi z AUR-a. Zaznaczyć, przy tym, trzeba, że taka, właśnie, kolejność aktualizacji jest najbardziej logiczna – chroni przed instalacją, nie zawsze najnowszych wersji programów (pakietów) z repozytorium użytkowników.

Skoro wiemy już, co, kiedy i jak trzeba robić, najwyższa, zatem, pora przystąpić do dzieła:

Jak widać na powyższym zrzucie, menadżer, tuż przed rozpoczęciem aktualizacji, zadaje kilka pytań dotyczących zamiany niektórych pakietów. Wynika to z faktu, że Arch, podobnie, jak inne dystrybucje, nie "stoi w miejscu", ale rozwija się i zmienia, a przeobrażeniom tym podlega także podstawowe oprogramowanie, co może być następstwem różnych sytuacji, np., połączenie się projektów, porzucenie projektu, pojawienie się nowego, lepszego rozwiązania etc. Na pytania, o których była tu mowa, powinniśmy, zatem, odpowiedzieć twierdząco – w przeciwnym, bowiem, wypadku może dojść tego, że w systemie pozostaną przestarzałe i zdezaktualizowane pakiety, pozbawione wsparcia.

Po tym, pacman wyświetli listę wszystkich, przeznaczonych do aktualizacji, pakietów:

Wyrażenie zgody (wystarczy nacisnąć [Enter]) na kontynuowanie instalacji, sprawi, że pacman zacznie pobierać nowe wersje pakietów – operacja ta zajmie trochę czasu, warto, więc, uzbroić się w cierpliwość... chociaż, niestety, efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący:

Jak widać, jeden z pakietów (a konkretnie – filesystem), nie ma ochoty poddać się aktualizacji i znowu trzeba uciec się do niewielkiego tricku. Wykonujemy, zatem:

To spowoduje, że zaktualizują się wszystkie pakiety, poza, "stawiającym opór", filesystemem.

Zauważmy, że żadne pakiety nie są, tym razem, pobierane, a pacman, wykorzystując te dane, które "ściągnął z netu" poprzednio, od razu przystępuje do instalacji nowych pakietów. Zmiany, jakie zachodzą w repozytoriach Archa oraz ich dynamika, powodują, że całkiem pokaźna ilość pakietów wymaga upgrade'u i musi on, siłą rzeczy, zabrać trochę czasu – dlatego, cierpliwość będzie znów, bardziej, niż wskazana :–):

Po tym, gdy pacman zainstaluje ostatni z pakietów, nadejdzie pora na to, by zająć się kwestią, pominiętego wcześniej, filesystemu. Istnieje, oczywiście, sposób, by uaktualnić ten pakiet, ale najpierw, musimy przyjrzeć się plikom, które uniemożliwiły jego upgrade, od ich, bowiem, typu zależy rodzaj działań, jakie należy podjąć. Dla przypomnienia, pliki te, to:

/var/lock

oraz

/var/run

Zajrzyjmy, zatem, do katalogu /var:

Obydwa pliki, jak widać, to dowiązania symboliczne – powinno, zresztą, tak być w większości przypadków. W takiej sytuacji, nie pozostaje nic innego, jak wymusić instalację, sprawiającego problem, pakietu, czyli wykonać:

pacman -S filesystem --force

lub

pacman -Sf filesystem

Po zakończeniu tej operacji, wskazane jest, ponownie uruchomić komputer.

Jeśli, natomiast, zdarzyłoby się, iż /var/lock oraz /var/run byłyby zwykłymi katalogami, jak, np., /var/cache, czy /var/empty – należałoby wówczas wykonać:

rm -rf /var/run /var/lock

Następnie:

pacman -Syu

I na koniec, podobnie, jak w poprzednim przypadku, zresetować komputer.

Zgodnie z tym, o czym pisałem na wstępie, Bridge, oprócz pakietów z repozytoriów oficjalnych, domyślnie instaluje także kilka, które pochodzą z AUR. Stąd, jeżeli chcemy dokonać absolutnie pełnej aktualizacji systemu, musimy również zająć się oprogramowaniem nieoficjalnym, a więc, skorzystać z packera. Wykonujemy, zatem, w konsoli:

packer -Syu

Uwaga!
Jeszcze raz przypominam, że packera należy uruchamiać na prawach zwykłego użytkownika (proszę nie sugerować się tym, że w przypadku opisywanej tu instalacji, postąpiono inaczej)!

W praktyce, wygląda to następująco:

Jak widać, spośród dziesięciu, zainstalowanych z AUR, pakietów, cztery wymagają upgrade'u. Zgadzamy się, by packer kontynuował instalację (wystarczy nacisnąć [Enter]) i przystępujemy do aktualizacji:

Ze względu na to, że packer został uruchomiony bez parametru --noedit, będzie oferował, przy każdym instalowanym pakiecie, możliwość edytowania pliku PKGBUILD – jeżeli nie chcemy z tego korzystać, musimy, za każdym razem, nacisnąć [n] oraz [Enter]. Łatwiej, więc, po prostu, uruchomić program z parametrem --noedit:

packer -Syu --noedit

W opisywanej tu, przykładowej instalacji, nie skorzystałem, jednak z tego wariantu.

W kolejnym kroku, packer pobierze właściwe dane i zacznie tworzyć (kompilować) odpowiedni pakiet, który zainstaluje, wywołany przez niego, pacman (tak, tak, także w przypadku instalacji pakietów z AUR, packer korzysta z pacmana).

No zakończenie, resetujemy komputer:

a po kolejnym jego uruchomieniu, cieszymy się w pełni aktualnym oprogramowaniem.

Bridge Linux 2012.5

W porównaniu z wersją 2012.4, aktualizacja najnowszego wydania Bridge'a, jest prostsza i – co oczywiste – trwa znacznie krócej, a wynika to, między innymi, stąd, że mniej pakietów wymaga upgrade'u. Naturalnie, kilka działań przebiegać będzie w zbliżony, czy nawet identyczny sposób, jak wcześniej, a być może zaistnieje też konieczność skorzystania z podobnych rozwiązań i/lub tricków... ale, nie uprzedzając faktów, przejdźmy do omawiania konkretów...

Analogicznie, jak w przypadku wcześniejszego wydania dystrybucji, po – mam nadzieję, łatwej, szybkiej i bezbłędnej instalacji oraz bezproblemowym starcie nowego systemu – uruchamiamy konsolę, a w niej – przechodzimy na konto roota:

Następnie, identycznie, jak w przypadku Bridge'a 2012.4, rozpoczynamy aktualizację software'u z repozytoriów oficjalnych i – tak samo, jak w tamtym wydaniu – zaraz na początku, pojawia się sugestia, by w pierwszej kolejności przeprowadzić upgrade samego pacmana:

Oczywiście, zgadzamy się na to, a następnie – na kontynuowanie instalacji i...

o dziwo, nowa wersja pacmana oraz pakiet archlinux-keyring instalują się bez problemów:

Po zakończeniu instalacji – zgodnie z wyświetloną na koniec, podpowiedzią – wykonujemy:

pacman-key --init

oraz:

pacman-key --populate archlinux

Jak widać, dwie ostatnie czynności są identyczne, jak te, wykonywane w wydaniu 2012.4, zaraz po (w tamtym wypadku – "ręcznej") instalacji pacmana.

Uwaga!
Dla przypomnienia: proszę zauważyć, że każdy z kluczy podpisywany jest oddzielnie, a zgodę na to, każdorazowo, wyraża się poprzez naciśnięcie [t] oraz [Entera]!

Ponieważ poprzednio uruchomioną aktualizację systemu przerwaliśmy, by móc przeprowadzić upgrade menadżera pakietów, teraz musimy rozpocząć ją ponownie. Uruchamiamy, zatem:

pacman -Syu

Tym razem, jak widać na zamieszczonym poniżej zrzucie, pacman przedstawi wykaz pakietów, wymagających aktualizacji i będzie oczekiwać na jej zatwierdzenie (lub zaniechanie). Zgadzamy się, oczywiście, na przeprowadzenie tej operacji i naciskamy [Enter] (lub [t] i [Enter]):

Niestety, w Bridge'u 2012.5 – podobnie, jak w przypadku wcześniejszego wydania – istnieje też problem z aktualizacją pakietu filesytem.

Skoro mamy do czynienia z identycznym problemem, najskuteczniejsze będzie użycie takich sposobów, które sprawdziły się już w jego rozwiązywaniu. Na początek, wykonujemy, zatem, aktualizację z pominięciem problematycznego pakietu:

Raz jeszcze wyrażamy zgodę na zastąpienia niektórych pakietów, po czym, ujrzymy spis tych elementów, które mają zostać poddane aktualizacji:

Zezwalamy, rzecz jasna, na to, by pacman kontynuował instalację nowych pakietów, po czym, uzbrojeni w cierpliwość, oczekujemy na zakończenie tej operacji.

Gdy czynności instalacyjne i aktualizacyjne zakończą się sukcesem, sprawdzamy – podobnie, jak miało to miejsce w przypadku Bridge'a 2012.4 – co zawiera katalog /var:

Następnie – w zależności od tego, czy /var/lock oraz /var/run są katalogami, czy dowiązaniami symbolicznymi – podejmujemy odpowiednie działania (ich pobieżny opis znajaduje się wyżej, w części, dotyczącej Bridge'a 2012.4):

W tym momencie warto zresetować komputer, a po ponownym uruchomieniu systemu, trzeba jeszcze zająć się aktualizacją pakietów z AUR. W tym celu, ponownie, uruchamiamy konsolę i wykonujemy (z konta i na prawach zwykłego użytkownika):

packer -Syu

lub – jeśli nie chcemy edytować PKGBUILD'ów:

packer -Syu --noedit

Jak widać, w Bridge'u 2012.5 domyślnie zainstalowanych jest mniej pakietów z AUR, bo jedynie siedem, a nie, jak w wersji 2012.4 – dziesięć. Dwa, spośród nich, wymagają upgrade'u, na który wyrażamy, oczywiście, zgodę:

Po skompilowaniu i instalacji ostatniego z pakietów, Bridge będzie w pełni zaktualizowany, aż do momentu, gdy w repozytoriach nie pojawią się nowe wersje software'u. Stąd, dobrym nawykiem jest sprawdzanie stanu repozytoriów: "ręcznie", używając w konsoli pacmana / packera, albo za pomocą innego, odpowiedniego oprogramowania i dbanie, by system zawsze był "up to date".

Operacja: "Polski Most", czyli polonizujemy Bridge'a.

Wypowiedzi pisane mają, niestety, to do siebie, że ich autorom jest niezwykle trudno wykpić się z popełnionych błędów merytorycznych lub nieścisłości, czy też różnych lapsusów językowych i chochlików, szczególnie, że czytelnicy, mając wszystko czarno na białym, mogą, z łatwością, wytykać i piętnować wszystkie takie "wpadki". Zdesperowany "mówca" może, w ostateczności, próbować wyprzeć się swoich słów, stwierdzając: "Nie, ja tego nie powiedziałem!", tymczasem, "pisarz", z takiej ewentualności skorzystać, po prostu, nie może.

Uwzględniając powyższe relacje pomiędzy prawami czytelników i powinnościami autorów, tym bardziej czuję się w obowiązku, aby w ramach odpowiedzialności za własne słowa, sprostować jedną z moich wcześniejszych wypowiedzi, która jest bezpośrednio związana z omawianą dziś tematyką. Wszakże, przyznanie się do winy jest połową przebaczenia...

W poprzedniej części, fragment, który opisuje modyfikacje pliku /etc/locale.gen, zatytułowałem:

/etc/locale.gen, czyli lokalizacja systemu (nie środowiska graficznego):

Stuprocentowo pewne i prawdziwe jest w nim to, że wprowadzenie zmian w powyższym pliku, doprowadzi do spolszczenia "nie-graficznej" części systemu (np., komunikatów w konsoli); nie do końca, natomiast, słusznie, tytuł ten sugeruje, że poprawki w pliku /etc/locale.gen nie wywrą żadnego wpływu na lokalizację środowiska graficznego.

Jak, zatem, można się domyślać, czynności, które, w przypadku Bridge'a, prowadzą do pełnej zmiany języka, zależne są od jego wydania.

Na początek, przypomnijmy sobie, jakie zabiegi konfiguracyjne, mające na celu spolonizowanie systemu, wykonywaliśmy podczas instalacji:

 • po pierwsze, w zakresie lokalizacji, doprowadziliśmy plik /etc/rc.conf do postaci:
 • # LOCALIZATION # ------------ HARDWARECLOCK="UTC" TIMEZONE="Europe/Warsaw" KEYMAP="pl" CONSOLEFONT= CONSOLEMAP="pl" LOCALE="pl_PL.UTF-8" DAEMON_LOCALE="yes" USECOLOR="yes"

 • po drugie, w /etc/X11/xorg.conf.d/01-keyboard-layout.conf ustawiliśmy "polską" klawiaturę:
 • Section "InputClass" Identifier "keyboard-layout" Driver "evdev" MatchIsKeyboard "yes" Option "XkbLayout" "pl" EndSection

 • po trzecie, w /etc/locale.gen aktywowaliśmy polską lokalizację:
 • (...) pl_PL.UTF-8 UTF-8 pl_PL ISO-8859-2 (...)

  i – opcjonalnie – "wyłączyliśmy" język angielski:

  #en_AG UTF-8 #en_AU.UTF-8 UTF-8 #en_AU ISO-8859-1 #en_BW.UTF-8 UTF-8 #en_BW ISO-8859-1 #en_CA.UTF-8 UTF-8 #en_CA ISO-8859-1 #en_DK.UTF-8 UTF-8 #en_DK ISO-8859-1 #en_GB.UTF-8 UTF-8 #en_GB ISO-8859-1 #en_HK.UTF-8 UTF-8 #en_HK ISO-8859-1 #en_IE.UTF-8 UTF-8 #en_IE ISO-8859-1 #en_IE@euro ISO-8859-15 #en_IN UTF-8 #en_NG UTF-8 #en_NZ.UTF-8 UTF-8 #en_NZ ISO-8859-1 #en_PH.UTF-8 UTF-8 #en_PH ISO-8859-1 #en_SG.UTF-8 UTF-8 #en_SG ISO-8859-1 #en_US.UTF-8 UTF-8 #en_US ISO-8859-1 #en_ZA.UTF-8 UTF-8 #en_ZA ISO-8859-1 #en_ZM UTF-8 #en_ZW.UTF-8 UTF-8 #en_ZW ISO-8859-1

  Dlaczego zwracam na to tak szczgólną uwagę?

  Wymienione wyżej czynności sprawią, że w terminalu, Bridge Linux zacznie "mówić" po polsku (bez względu na to, czy używać będziemy KDE, GNOME. LXDE, Xfce, Openboksa). Również większość środowisk graficznych, choć nie wszystkie, akceptuje tę konfigurację, uznając ją za własne preferencje lokalizacyjne (stąd, przełączenie w nich języka, na polski, nie jest związane z koniecznością instalacji dodatkowych pakietów, a jeżeli w /etc/locale.gen skonfigurowana jest wyłącznie polska lokalizacja – nie ma nawet potrzeby modyfikowania ustawień językowych, bo system jest spolszczony, od razu, przy pierwszym uruchomieniu z twardego dysku). Na dobrą sprawę, jedynie KDE wymaga kilku, dodatkowych zabiegów polonizacyjnych, a ponadto, każdy program, który nie jest rozwijany w ramach żadnego ze środowisk graficznych, np., LibreOffice.

  Przyjrzyjmy się, więc, jak to wygląda w praktyce...

  Zakładając, że w trakcie instalacji Bridge'a, lokalizacja systemu została skonfigurowana według, zamieszczonego wyżej, opisu, a w pliku /etc/locale.gen, ustawiony jest, wyłącznie, język polski, po wcześniejszym resecie komputera (z konta roota lub poprzez sudo), bądź bezpośrednio, po zakończeniu aktualizacji, w przypadku KDE, wydajemy, w konsoli, polecenie:

  pacman -S kde-l10n-pl libreoffice.pl

  i, oczywiście, potwierdzamy, naciśnięciem [Entera].

  Po instalacji kde-l10n-pl i libreoffice.pl, uruchamiamy System Settings (Ustawienia systemowe), a w nich, wybieramy ikonkę Locale (Ustawienia regionalne):

  W okienku Country/Region & Language (Kraj/region i język), uaktywniamy zakładkę Languages (Języki), a następnie, na liście dostępnych języków Available Languages, po lewej stronie okna, zaznaczamy Polski i, za pomocą, umieszczonej pośrodku, ikonki ze strzałką, bądź dwuklikiem, przerzucamy wybrany język do listy Preffered Languages (Preferowane języki):

  Jeżeli wszystko przebiegło zgodnie z powyższym planem, pozostaje zatwierdzić zmiany, przy użyciu, znajdującego się w prawym, dolnym rogu, przycisku Zastosuj i potwierdzić komunikat, między innymi, o tym, że wprowadzone zmiany zadziałają, w pełni, po ponownym zalogowaniu do KDE:

  Rzućmy jeszcze, na koniec, okiem, jak wygląda spolszczenie LibreOffice'a:

  I można wylogować się z KDE lub, po prostu, ponownie uruchomić komputer:

  Wykonanie, opisanych wyżej czynności, doprowadzi do niemal całkowitego spolszczenia KDE. Niestety, nawet, mimo dużej staranności, z jaką zainstalujemy odpowiednie pakiety i dokonamy wymaganych zmian w ustawieniach – jeden z elementów środowiska, a konkretnie, kdm (KDE Display Manager), pozostanie nadal w wersji angielskiej...

  Dlaczego?

  Wynika to, z istniejącego w kdm buga w zakresie obsługi lokalizacji, a cały problem sprowadza się do tego, iż zmiana, w ustawieniach systemowych, języka okna logowania na polski, wydaje się być całkowicie ignorowana przez menadżera wyświetlania. Dzieje się tak, ponieważ w pliku /usr/share/config/kdm/kdmrc, w przypadku wyboru języka polskiego, w miejsce "pl_PL.UTF-8", znajduje się samo "pl". Cała reszta jest już logiczna i prosta: kdm, nie rozpoznawszy lokalizacji, ustawia w oknie logowania domyślny język angielski.

  I choć dla sporej, jak mi się wydaje, grupy użytkowników, a zwłaszcza tych, którzy korzystając z KDE, włączają auto-logowanie, opisywany błąd, nie będzie mieć jakiegokolwiek znaczenia, to jednak warto poznać sposób jego ominięcia, tym bardziej, że wcale nie jest to trudne.

  Uruchamiamy, zatem, konsolę, a w niej, po przejściu na konto roota lub używając sudo w trybie zwykłego użytkownika, np., przy pomocy nano, otwieramy plik /usr/share/config/kdm/kdmrc:

  Następnie, tak, jak pokazuje to powyższy zrzut, odnajdujemy linię tekstu, w której zapisany jest język okna logowania, czyli, konkretnie, fragment:

  [X-*-Greeter] (...) Language=pl (...)

  i nanosimy stosowną poprawkę:

  [X-*-Greeter] (...) Language=pl_PL.UTF-8 (...)

  Zapisujemy, wprowadzone do pliku zmiany ([ctrl] + [o]) i wychodzimy z nano ([ctrl] + [x]), a przy ponownym uruchomieniu systemu, okno logowania będzie wyglądać następująco:

  Należy, ponadto, pamiętać o tym, by "poprawić" plik /usr/share/config/kdm/kdmrc, zawsze, gdy dokonamy zapisu zmian konfiguracji ekranu logowania w Ustawieniach systemowych, pomimo tego, że w związku z naszą ręczną modyfikacją, język będzie wyświetlany tu nieprawidłowo:

  W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować mojemu Drogiemu Koledze, Slawulowi, za to, że uświadomił mi istnienie błędu w kdm i podpowiedział, w jaki sposób można sobie z nim poradzić. Wielkie dzięki, Mistrzu! ;–)

  ...a co z osobami, które nie korzystają z KDE?

  W związku, z przyjętymi wyżej, założeniami, jeżeli używamy Bridge'a z GNOME 3 / Cinnamon, LXDE, Xfce lub Openboksem, nie musimy nic więcej robić, a cały system będzie, w mniejszym lub większym stopniu, spolszczony – niestety, z uwagi na to, iż "od zawsze" korzystam z KDE, nie za szczególnie znam inne środowiska; stąd, nie jest mi wiadomo, czy istnieje jakaś metoda, aby zwiększyć stopień ich spolszczenia (zwłaszcza, Openboksa), niż to, co miałem możliwość zobaczyć, instalując poszczególne wersje Bridge'a:

 • Xfce:
 • GNOME 3 (Shell):
 • Cinnamon:
 • LXDE:
 • Openbox:
 • W przypadku innych, niż KDE, środowisk graficznych, uruchomienie polskiej lokalizacji jest, jak widać, o wiele prostsze, bo nie wymaga wykonywania żadnych, dodatkowych czynności, poza, mającym miejsce w trakcie instalacji Bridge'a, odpowiednim skonfigurowaniem systemu.

  To już, naprawdę, koniec.

  W związku z tym, iż niniejszy wpis jest ostatnią częścią serii o instalacji Bridge'a, chciałbym raz jeszcze podziękować tym, którzy przeczytali wszystkie poprzednie i, mimo sporego opóźnienia w publikacji bieżącego odcinka, nadal byli zainteresowani zajrzeniem do niego. Bardzo dziękuję!

  Pragnę również wyrazić nadzieję, że swoim dotychczasowym blogowaniem o Bridge'u udało mi się przybliżyć tę dystrybucję i nieco ją wypromować, a seria o instalacji, okazała się (i okaże się jeszcze nie raz) pomocna osobom zdecydowanym zainstalować dystro, chociażby na próbę.

  Oczywiście, zakończenie niniejszej serii, nie oznacza, że na moim blogu przestaną pojawiać się wpisy o Bridge Linuksie, ale nie będą to już, najprawdopodobniej, kilkuodcinkowce (chociaż, tego też nie mogę wykluczyć). Mam już nawet parę nowych pomysłów, które chciałbym zrealizować, o ile, oczywiście, nie zostanę zlinczowany w komentarzach poniżej... :–) 

  linux porady

  Komentarze

  0 nowych
  Frankfurterium   10 #1 30.07.2012 00:59

  Pacman jako dzieło niemal doskonałe? A czego mu do tej doskonałości brakuje? Imo na głowę bije analogiczne rozwiązania ze wszystkich znanych mi dystrybucji, nawet zachwalanego APT-a.
  Jeżeli miałbym się już naprawdę czepiać, przydałoby się lekkie podkolorowanie, tak ja w Packerze.

  Ludvick   8 #2 30.07.2012 12:58

  @Frankfurterium

  Dzięki za komentarz!

  Co do pacmana: napisałem (trochę może na wyrost) "niemal doskonały", kierując się tym, że nie ma oprogramowania idealnego. Niemniej, spośród wszystkich menadżerów pakietów, z jakimi miałem do czynienia, pacman jest zdecydowanie najbliżej ideału; właściwie, poza pokolorowaniem, o którym wspominasz, chyba niczego mu nie brakuje.

    #3 30.07.2012 13:07

  Jestem pod wrażeniem dzieła, które dokonałeś. Teraz każdy zaczynający przygodę z linuksem dzięki Tobie no i oczywiście Daltonowi Millerowi ma możliwość w prosty sposób zainstalować Archa, bo mimo tego że Bridge jest nową i młodą dystrybucją nadal to jest Arch w swoim kształcie i funkcjonalności. Co do problemu z kdm przy którym mnie wywołałeś do tablicy :), dzięki za uznanie i mam nadzieję, że jeszcze nie raz przydam się Tobie i Naszej społeczności - ten problem wynikł z porównania Archa i Kubuntu, bo gdy jeszcze miałem Kubuntu, a na Archu tylko Xfce nie było problemu pojawił się gdy zainstalowałem KDE i jako menadżer logowania lxdm zmieniłem na kdm i niby taki drobiażdżek, ale czemu te same ustawienia w Ekran Logowania a inny język podczas logowania. Zacząłem szukać - jak bym rzekł "szperać" :) - i "wyszperałem" zatrudniwszy do tego google potem to już tylko wiadomo mała kosmetyka w plikach konfiguracyjnych i po problemie jakkolwiek dziwnie to się przedstawia że deweloperzy Kubuntu poprawili to a na Archu bug, ale nie wiem jak to na innych dystrybucjach przedstawia się, dla zainteresowanych problem jest opisany tu: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=164311.
  Co do podkolorowania pacmana @Frankfurterium proponuję pacman-color i pięknie podkolorowane mamy wszystkie komendy pacmana tylko wiadomo, że wtedy trzeba wydawać komendę pacman-color, a najlepiej aliasy sobie utworzyć w ~/.bash_aliases.

  Frankfurterium   10 #4 30.07.2012 13:12

  Bardzo czytelny jest też Portage\Entropy z Gentoo, chociaż może aż nazbyt przekolorowany:
  http://store2.up-00.com/May12/HTi16511.png

  A co do uruchamiania Packera z roota - devowie Chakry strasznie na to pomstowali. Ponoć (wierzę im na słowo) niektóre pakiety powinny być instalowane wyłącznie z konta, na którym będą działać, inaczej źle się zintegrują albo będą niedostępne dla zwykłego usera. Teraz CCR (chakrowy Packer) nie da się uruchomić ani przez sudo, ani jako root - wyrzuca komunikat:

  "This script must not be run as root!
  ccr will ask for your password if needed."

  i faktycznie - kiedy potrzebuje hasła, sam o nie pyta.

  Ludvick   8 #5 30.07.2012 13:18

  @slawul

  Dzięki i za komentarz i za wcześniejszą (oraz przyszłą) pomoc.

  Mówiąc o pacmanie i pacman-color - owszem, zaprzęgając ten drugi program, mamy piękne kolorki, ale kosztem (wprawdzie, niewielkim, ale zawsze) doinstalowania kolejnej aplikacji, a taki, np., packer jest kolorowy sam z siebie... Myślę, że @Frankfurterium miał to na myśli, by pacman był "kolorowy" bez potrzeby doinstalowywania czegokolwiek. Dodatkowo, dla tych, którzy wolą "czarno-biało", mogłaby istnieć, w pacmanie, opcja --nocolor.

  kwpolska   7 #6 30.07.2012 13:47

  > Twórca Bridge'a zaleca, by packera uruchamiać z konta i na prawach zwykłego użytkownika, podając jako argument to, iż pliki PKGBUILD, z których budowane są pakiety, mogą czasami zawierać złośliwe instrukcje, szkodliwe dla systemu

  developerzy archa i makepkg*

  a poza tym — korzystanie z repo Archa nie jest najlepszym pomysłem w projekcie user-friendly, jakim ma być Bridge. Panowie od Archa bardzo lubią psuć systemy aktualizacjami. A nie sądzę, żeby team bridgelinux kazał użyszkodnikom zaglądać na archlinux.org.

  --wieloletni archer i autor AUR helpera (pkgbuilder)

    #7 30.07.2012 14:27

  @Frankfurterium
  Zawsze możesz uzywać pacman-color. I kolorki podobne co w yaourt. Co do opisu instalacji to wygląda ona strasznie. Nie chodzi tu o to że autor źle napisał , tylko że strasznie ona długo trwa i trzeba się naklikać. Gdzie tekstowo Archa instaluje się w niecałe 10 minut.

  Ludvick   8 #8 30.07.2012 15:11

  @Frankfurteruim

  Bardzo fajne rozwiązanie z tym CCR. Szkoda, że packer jeszcze tego nie ma... Widać, że pójście Chakry własną drogą, wychodzi na dobre użytkownikom.  @kwpolska

  Dzięki za komentarz i zainteresowanie wpisem!

  "developerzy archa i makepkg"

  Oni zapewne (przede wszystkim) także ostrzegają przed uruchamianiem packera na koncie roota, choć ja wiem o tym od Daltona Millera... Zresztą, nie ważne, kto ostrzega...


  "korzystanie z repo Archa nie jest najlepszym pomysłem w projekcie user-friendly"

  Nikt, nigdy nie powiedział, że Bridge ma być user-friendly. To ma być Arch z łatwym instalatorem.


  "A nie sądzę, żeby team bridgelinux kazał użyszkodnikom zaglądać na archlinux.org."

  Tutaj całkowicie się mylisz... Jeśli zajrzysz na http://millertechnologies.net/forum/ - praktycznie na każdym kroku odwołanie do archlinux i archwiki...

  Autor edytował komentarz w dniu: 13.02.2017 01:08
    #9 30.07.2012 22:12

  I wy chcecie klepać tyle linijek z komendami w nienatywnym trybie monitora, gdzie rozdzielczość jest niska, a fonty dosłownie wchodzą w oczy ? Współczuję robić to na monitorze 23'... :) Oczywiście na VirtualBoxie to nic nieprzyjemnego. Możecie się nie zgodzić, ale moja filozofia jest taka, że system powinien być zainstalowany w możliwie najkrótszym czasie. Proces instalacji to nie jest miejsce do popisywania się wiedzą. Wykazywać to się można w znajomości języka programowania oraz w profesjonalnych programach wszelkiej maści. Pomimo, że jestem geekiem i lubię dużo eksperymentować, to jednak preferuję prosty instalator Ubuntu. Oto w tym wszystkim chodzi - szybko, prosto i przyjemnie :)

  command-dos   18 #10 31.07.2012 07:00

  @Ludvick - dzięki Tobie, mam na jednej starszej maszynie Bridge'a. Ten wpis, kiedy go instalowałem, byłby dla mnie najbardziej przydatny, szczególnie część o polonizacji. Tutaj z pomocą przyszło mi archwiki. Świetna sprawa ten bridge - arch z ludzką twarzą. Przydatny, gdy nie chcesz się zbytnio wgłębiać w tajniki dystrybucji, a chcesz szybko postawić coś, co jest i stabilne i wydajne - jeszcze raz dzięki.

  Ludvick   8 #11 31.07.2012 15:33

  @deniross

  Dzięki za Twój komentarz!

  Niestety, nie jest tak, jak piszesz...

  Po pierwsze, instalacja Bridge'a trwa nie dłużej niż 10 minut i - jak dla mnie - jest wygodniejsza, niż w przypadku instalatorów graficznych.

  Po drugie, o jakim nienatywnym trybie monitora mówisz? Sesja live uruchamia się w odpowiedniej rozdzielczości i nie ma mowy o "wchodzących w oczy fontach".

  Po trzecie, nikt nie popisuje się wiedzą w zakresie instalacji. Seria wpisów o instalacji Bridge'a ma na celu pokazanie, zwłaszcza początkującym użytkownikom, jak wygląda proces instalacji i pierwszej aktualizacji systemu, z czym mogą zetknąć się podczas tych procesów, jakie sytuacje mogą ich spotkać...

  Poza tym, z Twojego komentarza wynika, że jakoby wszystkie komendy, o których pisałem, trzeba wklepywać w konsoli... Zdaje się, że zupełnie opacznie to zrozumiałeś... Po to podawałem różne przykłady, by użytkownik, w "realnej sytuacji", mógł wszystko wykonać bez problemów. Nie sądzisz, chyba, że każdy, kto zdecyduje się na instalację Bridge'a, będzie testował każdą niedającą rezultatów komendę?

  Oczywiście, nie jest i nigdy nie było moim celem namówienie wszystkich na używanie Bridge'a, czy Archa, a seria o instalacji Bridge'a powstała, natomiast, po to, by ci, którzy zdecydowaliby się na instalację tej dystrybucji, nie będą musieli "biegać po internecie" w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań. Dodatkowo, chciałem zwrócić uwagę na, naprawdę, interesującą dystrybucję i pokazać, że instalacja i używanie Archa (czym, w gruncie rzeczy, jest Bridge Linux) wcale nie muszą być trudne.

  Wiem też, że nie przekonam Cię do innego instalatora, niż ten graficzny, w Ubuntu. Nigdy nie podjąłbym się nawet próby przekonania kogokolwiek o tym, by zmienił/zmieniła swoje gusta - o gustach się nie dyskutuje i kropka. Po to mamy wybór dystrybucji, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie: Ty preferujesz Windows i Ubuntu, ja - opartego na Archu - Bridge'a. I niech tak zostanie...

  Pozdrawiam.

  ***
  @command-dos

  Dla Ciebie również podziękowania za komentarz i ciepłe słowa!

  Cieszę się, że dzięki moim wpisom zdecydowałeś się zainstalować Bridge'a, że podoba Ci się on i przydaje. Z drugiej strony, faktycznie, bardzo spóźniłem się z ostatnią częścią serii, choć, nie do końca, wynikało to z mojej winy (tzw. siła wyższa i czynniki niezależne ode mnie :) ) , ani - tym bardziej - nie było to moim zamiarem.

  Jeszcze raz wielkie dzięki i w razie problemów, zapraszam na forum Bridge'a (http://millertechnologies.net/forum/).

  Pozdrawiam.

  Autor edytował komentarz.
    #12 01.08.2012 08:07

  A ja mam 3 pytanka. Ostatnio miałem Archa w swojej pracowni komputerowej. Jednak proces aktualizacji jest niestety, jak sami wiecie makabryczny w skutkach dla stacji. Co w takim przypadku?
  Czy Arch jest dobrym distrem do pracowni komputerowej z komputerami z 5 letnim stażem?
  Jest jeszcze Chakra, ArchBang. Która z tych 3 dystrybucji (włączając Bridge) nadaje się najbardziej do pracowni (środowisko Gnome3/Mate/OpenBox)?

    #13 01.08.2012 09:39

  Tak mi się marzy byście napisali w jaki sposób zainstalować zamknięte sterowniki do Radeona 6470M. Pozdrawiam.

  glewik   1 #14 01.08.2012 17:35

  w końcu! ile można pisać jeden artykuł ;)
  a tak poważnie to pozdrawiam i gratuluje porządnego artykułu, na pewno nie raz do niego zaglądnę w przyszłości.

  Ludvick   8 #15 01.08.2012 17:58

  @cyt

  Dzięki za Twój komentarz!

  Co do zagadnień, które poruszyłeś w komentarzu:

  Po pierwsze, aktualizacja Archa (lub dystrybucji opartej o Archa, a i w przypadku Chakry, jest - chyba - podobnie) nie jest aż taka straszna, jeśli regularnie przegląda się archlinux.org i archwiki (wiki.archlinux.org) przed każdym uaktualnieniem lub, gdy napotkamy jakieś problemy... (przykładowo, sam "zapłaciłem" reinstalacją Bridge'a za niezajrzenie na powyższe strony, kiedy twórcy Archa postanowili zamienić "/lib" na symlinka do "/usr/lib", a ja, nie bacząc na nic, wykonałem "pacman -Sf glibc").

  Po drugie, Arch, to nie Ubuntu i wymaga nieco więcej poświęcenia niż, np., system od Cannonical... Archa musisz aktualizować nie rzadziej, niż raz na tydzień, w przeciwnym wypadku, proces ten zabierze "pół życia", a niejednokrotnie może zakończyć się fiaskiem... Wiesz? Im starsze wydanie (snapshot) dystrybucji, tym więcej zmian w repozytoriach - a dystrybucje ciągłe rządzą się swoimi prawami... Nie wspominając o tym, że domyślnie, Arch nie ma żadnego monitora aktualizacji i - właściwie - najlepiej jest samemu pilnować upgrade'ów (świetnie sprawdza się uruchamiane co jakiś czas "pacman -Syu" w terminalu/konsoli); można pokusić się o zainstalowanie Appera i dorzucenie go do, np., cron'a...

  Po trzecie, nie ma, tak naprawdę, znaczenia, czy użyjesz "czystego" Archa, ArchBang'a, czy Bridge'a - wszystkie te dystra to, w gruncie rzeczy, Arch, tylko w różnych "ubrankach"... Co innego, Chakra - ta dystrybucja, mimo archowych korzeni, jest niezależna i korzysta z własnych repozytoriów, choć generalnie, "zasada jej działania" nie różni się od tej z Archa: Chakra też jest rolling-distro i też wymaga większego zainteresowania i opieki.

  Po czwarte, w przypadku Linuksa, nie jest aż tak bardzo ważne, ile komputer ma lat... oczywiście, nie do końca, a wymagania sprzętowe "pingwinka" również uległy zmianie od początku jego istnienia... ponadto, istnieją dystrybucje, niekoniecznie bazujące na Archu, przenaczone na mniej "wypasione" komputery - niemniej, w przypadku 5-letniego sprzętu, bardziej skłaniałbym się do "postawienia" na nim Archa/ArchBanga/Bridge'a, niż którejś z "wielkich" dystrybucji (*buntu, Mandrivy/Magei, Fedory...) i - na pewno - z jakimś lżejszym środowiskiem: optymalne wydaje się tu Xfce - KDE lub GNOME 3, być może, przy 1 GB RAM działałyby znośnie, a Openbox jest, chyba, nazbyt "surowy".

  Pozdrawiam.

  * * *

  @Cienki Bolek

  Nie wykluczone, że wpis na temat zamkniętych sterowników pojawi się na blogu... wszystko zależy od dostępnych zasobów czasowych, a potężnie cierpię na ich deficyt...

  Masz w kompie tylko kartę Radeon 6470M, czy jest to karta hybrydowa, obok, np., zintegrowanego z prockiem, Intela?

  Również pozdrawiam.

  * * *

  @glewik

  Wiesz? Jak się nie ma czasu podrapać po... głowie, bo roboty pełno, to o pisaniu arta można całkowicie zapomnieć... szczególnie, że tu, gdzie mieszkam i pracuję (Cypr), od dobrych 2 - 3 miesięcy, panują temperatury zdecydowanie powyżej 30 stopni C, a wilgotność powietrza sięga 70 - 80 %..., a w szklarni, naprawdę, trudno jest pisać... :-)

  No, ale, w końcu, udało się dobrnąć do końca!

  Dzięki, że zajrzałeś do wpisu i zajrzysz w przyszłości...

  Pozdrawiam.

  Autor edytował komentarz.
    #16 11.08.2012 13:50

  dystrybucja bardzo "Stabilna" do tego stopnia ze proces jej jest taki lawy jak wjechanie na sniezke na wozku inwalidzkim he ,zauwazylem na screnach ze nie wystepuje blad z glibc (: oczywiscie komenda ignore glibc nie pomaga hmm ,oczywiscie to najlepsza instrukcja i najbardziej dokladna i chyle czola przed autorem !!!

  Ludvick   8 #17 13.08.2012 18:41

  @seba77

  Dzięki za komentarz i pochwałę :).

  Co do Twoich zarzutów - tylko nie traktuj tego, co napiszę, jako jedynie słuszne zdanie, masz prawo mieć swoje, jeśli nawet byłoby błędne - jednakże, "stabilność" i "łatwość instalacji" (rozumiem, że Twoje słowa: "(...) ze proces jej jest taki lawy jak (...)" oznaczają: "że proces jej instalacji jest taki łatwy jak (...)"), to, według mnie, dwie zupełnie różne sprawy... Owszem, Bridge'a nie instaluje się tak prosto, jak niektóre inne dystra, np., te z kręgu *buntu, ale za to zainstalowany już system jest i bardzo szybki, i - w większości - bezawaryjny, a wszelkie problemy, jak ten z glibc, wynikają ze zmian, jakie mają miejsce w repozytoriach Archa, a ten - miewa, niestety, swoje "humory"... mówiąc inaczej: Arch i jego pochodne nie są dla wszystkich...

  Wspominasz również o braku zrzutów z "problemem glbc"... Tak, to prawda, nie ma ich, a wynika to stąd, że materiał graficzny powstał przed wystąpieniem tej kwestii. Tym niemniej, w treści wpisu, jeśli zauważyłeś, są odnośniki do konkretnych rozwiązań:

  "(...) większość czynności i możliwych sytuacji starałem się dokładnie i szczegółowo opisać, mimo to, (...) aktualizacja Bridge'a (...) może, pod wieloma względami, znacząco odbiegać od tej, opisanej tutaj! Wiąże się to, głównie, z dynamiką i różnorodnością zmian, mających miejsce w repozytoriach Archa, które powodują, iż nie da się przewidzieć wszystkich, ewentualnych okoliczności (...) podczas upgrade'u systemu (ot, chociażby, kwestia glibc[1], która miała miejsce ostatnio – aktualizacja świeżej instalacji Bridge'a[2] i wcześniejszych[3])."

  [1] link prowadzi do:
  https://wiki.archlinux.org/index.php/DeveloperWiki:usrlib

  [2] link prowadzi do:
  http://millertechnologies.net/forum/index.php?topic=216.msg1126#msg1126

  [3] link prowadzi do:
  http://www.archlinux.org/news/the-lib-directory-becomes-a-symlink/

  Oczywiście, zwłaszcza, jeśli zwrócisz uwagę na link [2], zamieszczona w nim "recepta na glibc" zmieniła się, o czym, w podlinkowanym rozwiązaniu wspomniałem, nie gwarantując przy tym, nigdzie, że kolejne zmiany nie nastąpią, a na potwierdzenie powiem, że ostatnio zaktualizowałem Bridge'a w następujący sposób:

  pacman -Sy
  pacman -Sd gcc gcc-libs
  pacman -Syu --ignore filesystem,glibc,curl,binutils,libtool
  pacman -Sf filesystem
  pacman -Syu

  Dystra bazujące na Archu wymagają, niestety, by zajrzeć, czasem, na archlinux.org, czy wiki.archlinux.org...

  Na koniec, chciałbym życzyć Ci wytrwałości w zmaganiach z Bridge'em. Mam nadzieję, że się zbyt łatwo nie poddasz i, mimo początkowego fiska, nie zrezygnujesz z używania tej dystrybucji. Z własnego doświadczenia powiem, że naprawdę warto.

  Pozdrawiam.

  Autor edytował komentarz.
    #18 15.08.2012 19:03

  Ludvick dzieki za pomoc !!! pod 1 i 3 linkiem bylem podczas aktualizacji i sorka ze sie moze zle wyrazilem instalacja oczywiscie latwa (gora 15min) ale aktualizacja chyba jak we wsztystkich tego typu distrach przerazajaco dluga i to bedzie pieta achillesowa .Moze kiedys jeszcze zainstaluje bridge ale to tylko na pare dni (: wole jednak Kubuntu ,backboxa i Hybryde Evolution te 3liny sa caly czas na kompie do zabawy (: Milego uzytkowania Bridge linux

  haker146   5 #19 19.08.2012 13:32

  Witam cały artykuł o bridge linux bardzo interesujący i na pewno pomoże początkowym użytkownikom tego systemu. akurat artykuł ten przypadł na czas kiedy siadło mi kubuntu, postanowiłem więc pokusic się o zainstalowanie linux bridge. Niestety mam problemy z moim adapterem wi-fi, chyba system ten nie posiada sterowników do mojego urządzenia bardzo proszę o pomoc co należało by zrobić aby uruchomić internet. Proszę o pomoc, może autor artykułu będzie wiedział i coś poradzi bo system naprawdę ekstra.

  Ludvick   8 #20 19.08.2012 20:45

  @seba777
  Aktualizacja nie byłaby taka "ciężka", gdyby nie to, że w Archu zachodzi ostatnio sporo zmian - największy problem stanowiła aktualizacja glibc, bo deweloperzy postanowili, że stanie się ona symlinkiem do /usr/lib i głównie stąd zamieszanie... Gdybyś rozpoczął przygodę z Bridgem dwa miesiące temu, pierwsza aktualizacja systemu byłby "bajecznie prosta"... Niestety, z Archem już tak jest, że wymaga od użytkownika zaangażowania... :)

  Wybierasz inne dystra - masz, oczywiście, do tego pełne prawo i nikt się nie będzie na Ciebie złościł, czy obrażał... Twój komp, Twoja decyzja. Gdybyś jednak chciał kiedyś jeszcze zajrzeć do Bridge'a - nie mam tu na myśli jego instalacji i używania, ale tak po prostu, by dowiedzieć się co w "Klubie Brydżowym" słychać, to zapraszam.

  @haker146

  Dzięki za komentarz i pozytywne reakcje!

  Co do kwestii wi-fi... nie będę w stanie Ci pomóc, dopóki nie powiesz czegoś więcej o swoim sprzęcie. :) Model, jak podpięty (USB/PCI), jakiego środowiska graficznego używasz, czy testowałeś inne wydania Bridge'a etc.... Poza tym, Bridge Linux ma, naprawdę, świetne forum (znajdziesz je na stronie i jeśli choć troszkę znasz angielski, na pewno ktoś się zainteresuje Twoim problemem - jeśli nie znasz "angola", skontaktuj się ze mną via PW, pomogę).

  Autor edytował komentarz.
    #21 22.08.2012 16:11

  Ludvick
  oki dzieki wlasnie sie zaangazowalem i zaistalowalem innego Archa (Manjaro ) instalator podobny ,wlasnie sobie spolszczam KDE (: waszym sposobem i dzieki jeszcze raz //browar

  Ludvick   8 #22 22.08.2012 16:30

  @seba777

  Gratuluję przejścia na Archa! :)

  Pozdrawiam

    #23 24.08.2012 19:59

  witam , oki wykonalem czesciowa aktualizacje posluzylem sie tym linkiem ..http://millertechnologies.net/forum/index.php?topic=216.msg1126#msg1126 ,oka odpalil ale dochodzi do wpisania loginu i teraz co 3ba zrobic wrr jest jakas rada ? pewnie to zwiazane jest z filesystem

  Ludvick   8 #24 24.08.2012 22:51

  @kacper04

  1. Podpowiedz, proszę, którego wydania Bridge'a dotyczy kwestia? 2012.5...? 2012.8...? Jakie środowisko graficzne? KDE...? GNOME...? XFCE...?

  2. Co oznacza "wykonałem częściową aktualizację"?
  Według linku, na który się powołujesz, powinieneś wykonać wszystkie pięć kroków. Jeśli nie przeprowadziłeś ich wszystkich, nie wiem, jak może zachować się system...
  Powiedz też, czy nie wystąpiły żadne problemy podczas Twojej aktualizacji? Mam na myśli to, czy po każdym etapie, które wykonałeś, nie wystąpiły jakieś błędy lub nie pojawiły się w konsoli jakieś niepokojące komunikaty?

  3. Jeśli przed aktualizacją system startował "do końca", tzn., włącznie z uruchomieniem środowiska graficznego, a po próbie aktualizacji - tylko do momentu logowania w terminalu (jak rozumiem, o to logowanie chodzi), raczej wskazuje, że aktualizacja nie została przeprowadzona poprawnie (np., nie do końca, co jest związane z tym, co powyżej, w pkt. 2)...
  Spróbuj zalogować się jako zwykły użytkownik (nie root!), a następnie wpisz:

  startx

  i powiedz, czy udało Ci się uruchomić środowisko graficzne.
  Jeśli tak - wszystko jest, teoretycznie, w porządku i trzeba tylko ustawić automatyczne uruchamianie X'ów (zależnie od środowiska graficznego).
  Jeśli nie - spróbuj dokończyć aktualizację (użyj "sudo" przed wywołaniem pacmana - np., sudo pacman -Su) i wtedy spróbuj uruchomić X'y (startx). Jeśli nadal nie będzie rezultatów, pozostaje reset komputera. Gdyby jednak i to nie pomogło - obawiam się, że pozostanie Ci reinstalacja Bridge'a (domyślam się, że "działasz" w ramach virtualboksa).

  Jeżeli przeprowadzałbyś ponowną instalację Bridge'a - wykonaj aktualizację według instrukcji, którą zamieściłem wyżej w komentarzu:

  pacman -Sy
  pacman -Sd gcc gcc-libs
  pacman -Syu --ignore filesystem,glibc,curl,binutils,libtool
  pacman -Sf filesystem
  pacman -Syu

  Powodzenia!

  Autor edytował komentarz.
    #25 24.08.2012 23:05

  loguje sie jak tekstowo i pokazuje mi sie takie cos pacman :lib/lib.so.6:version GLIBC_2.16 not found reguired by /usr/lib libcurl.so.4 ,pobralem juz innym linem curl-7.26.0-1-i686.pkg.tar.xz ,glibc-2.16.0-2-i686.pkg.tar.xz ,tylko ze jak chcialem zainstalowac glibc to znowu cos mi pisalo lib.so.6 ,zobacze teraz czy pojdzie hmmm

  Ludvick   8 #26 24.08.2012 23:16

  wykonaj to:

  pacman -Syu --ignore filesystem,glibc,curl,binutils,libtool

  a następnie:

  pacman -Sf filesystem

  i to:
  pacman -Syu

  Jak się domyślam, masz zainstalowane gcc i gcc-libs (wykonywałeś to: pacman -Sd gcc gcc-libs)?

  WAŻNE! Nie wykonuj aktualizacji glibc na siłę - to całkowicie rozwali system!

  Autor edytował komentarz.
    #27 24.08.2012 23:45

  po zalogowaniu sie i wpisaniu startx przez chwile widzialem okienko logowania a potem kdeinit4 error ,check your installation (: poogladalem w raporty i doszedlem do var /log/Xorg.0.log ,pamietam ze vesa sie aktualizowala hmm a log wlasnie mam przed soba i takze bylem pod X11/Xorg.conf.d

    #28 25.08.2012 00:03

  [ 34.686]
  This is a pre-release version of the X server from The X.Org Foundation.
  It is not supported in any way.
  Bugs may be filed in the bugzilla at http://bugs.freedesktop.org/.
  Select the "xorg" product for bugs you find in this release.
  Before reporting bugs in pre-release versions please check the
  latest version in the X.Org Foundation git repository.
  See http://wiki.x.org/wiki/GitPage for git access instructions.
  [ 34.686]
  X.Org X Server 1.12.3.901 (1.12.4 RC 1)
  Release Date: 2012-08-03
  [ 34.686] X Protocol Version 11, Revision 0
  [ 34.686] Build Operating System: Linux 3.4.4-2-ARCH i686
  [ 34.687] Current Operating System: Linux bridge 3.4.9-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Wed Aug 15 18:11:01 UTC 2012 i686
  [ 34.687] Kernel command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-linux root=/dev/sda4
  [ 34.687] Build Date: 09 August 2012 10:08:21AM
  [ 34.687]
  [ 34.687] Current version of pixman: 0.26.2
  [ 34.687] Before reporting problems, check http://wiki.x.org
  to make sure that you have the latest version.
  [ 34.687] Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
  (++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
  (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
  [ 34.688] (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Fri Aug 24 23:28:03 2012
  [ 34.688] (==) Using config directory: "/etc/X11/xorg.conf.d"
  [ 34.688] (==) No Layout section. Using the first Screen section.
  [ 34.688] (==) No screen section available. Using defaults.
  [ 34.688] (**) |-->Screen "Default Screen Section" (0)
  [ 34.688] (**) | |-->Monitor ""
  [ 34.689] (==) No monitor specified for screen "Default Screen Section".
  Using a default monitor configuration.
  [ 34.689] (==) Automatically adding devices
  [ 34.689] (==) Automatically enabling devices
  [ 34.689] (WW) The directory "/usr/share/fonts/OTF/" does not exist.
  [ 34.689] Entry deleted from font path.
  [ 34.689] (WW) `fonts.dir' not found (or not valid) in "/usr/share/fonts/100dpi/".
  [ 34.689] Entry deleted from font path.
  [ 34.689] (Run 'mkfontdir' on "/usr/share/fonts/100dpi/").
  [ 34.689] (WW) `fonts.dir' not found (or not valid) in "/usr/share/fonts/75dpi/".
  [ 34.689] Entry deleted from font path.
  [ 34.689] (Run 'mkfontdir' on "/usr/share/fonts/75dpi/").
  [ 34.689] (==) FontPath set to:
  /usr/share/fonts/misc/,
  /usr/share/fonts/TTF/,
  /usr/share/fonts/Type1/
  [ 34.689] (==) ModulePath set to "/usr/lib/xorg/modules"
  [ 34.689] (II) The server relies on udev to provide the list of input devices.
  If no devices become available, reconfigure udev or disable AutoAddDevices.
  [ 34.689] (II) Loader magic: 0x82225a0
  [ 34.689] (II) Module ABI versions:
  [ 34.689] X.Org ANSI C Emulation: 0.4
  [ 34.689] X.Org Video Driver: 12.1
  [ 34.689] X.Org XInput driver : 16.0
  [ 34.689] X.Org Server Extension : 6.0
  [ 34.691] (--) PCI:*(0:0:2:0) 8086:2a42:1734:1160 rev 9, Mem @ 0xf2800000/4194304, 0xd0000000/268435456, I/O @ 0x00001800/8
  [ 34.691] (--) PCI: (0:0:2:1) 8086:2a43:1734:1160 rev 9, Mem @ 0xf2100000/1048576
  [ 34.691] (WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory)
  [ 34.691] (II) LoadModule: "extmod"
  [ 34.691] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libextmod.so
  [ 34.691] (II) Module extmod: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.691] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.0.0
  [ 34.691] Module class: X.Org Server Extension
  [ 34.691] ABI class: X.Org Server Extension, version 6.0
  [ 34.691] (II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
  [ 34.691] (II) Loading extension XFree86-VidModeExtension
  [ 34.691] (II) Loading extension XFree86-DGA
  [ 34.691] (II) Loading extension DPMS
  [ 34.691] (II) Loading extension XVideo
  [ 34.691] (II) Loading extension XVideo-MotionCompensation
  [ 34.692] (II) Loading extension X-Resource
  [ 34.692] (II) LoadModule: "dbe"
  [ 34.692] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libdbe.so
  [ 34.692] (II) Module dbe: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.692] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.0.0
  [ 34.692] Module class: X.Org Server Extension
  [ 34.692] ABI class: X.Org Server Extension, version 6.0
  [ 34.692] (II) Loading extension DOUBLE-BUFFER
  [ 34.692] (II) LoadModule: "glx"
  [ 34.692] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
  [ 34.692] (II) Module glx: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.692] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.0.0
  [ 34.692] ABI class: X.Org Server Extension, version 6.0
  [ 34.692] (==) AIGLX enabled
  [ 34.692] (II) Loading extension GLX
  [ 34.692] (II) LoadModule: "record"
  [ 34.692] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/librecord.so
  [ 34.693] (II) Module record: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.693] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.13.0
  [ 34.693] Module class: X.Org Server Extension
  [ 34.693] ABI class: X.Org Server Extension, version 6.0
  [ 34.693] (II) Loading extension RECORD
  [ 34.693] (II) LoadModule: "dri"
  [ 34.693] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libdri.so
  [ 34.693] (II) Module dri: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.693] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.0.0
  [ 34.693] ABI class: X.Org Server Extension, version 6.0
  [ 34.693] (II) Loading extension XFree86-DRI
  [ 34.693] (II) LoadModule: "dri2"
  [ 34.693] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libdri2.so
  [ 34.693] (II) Module dri2: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.693] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.2.0
  [ 34.693] ABI class: X.Org Server Extension, version 6.0
  [ 34.693] (II) Loading extension DRI2
  [ 34.694] (==) Matched intel as autoconfigured driver 0
  [ 34.694] (==) Matched vesa as autoconfigured driver 1
  [ 34.694] (==) Matched fbdev as autoconfigured driver 2
  [ 34.694] (==) Assigned the driver to the xf86ConfigLayout
  [ 34.694] (II) LoadModule: "intel"
  [ 34.694] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/intel_drv.so
  [ 34.694] (II) Module intel: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.694] compiled for 1.12.3.901, module version = 2.20.4
  [ 34.694] Module class: X.Org Video Driver
  [ 34.694] ABI class: X.Org Video Driver, version 12.1
  [ 34.694] (II) LoadModule: "vesa"
  [ 34.695] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so
  [ 34.695] (II) Module vesa: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.695] compiled for 1.12.3, module version = 2.3.2
  [ 34.695] Module class: X.Org Video Driver
  [ 34.695] ABI class: X.Org Video Driver, version 12.0
  [ 34.695] (II) LoadModule: "fbdev"
  [ 34.695] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/fbdev_drv.so
  [ 34.695] (II) Module fbdev: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.695] compiled for 1.12.2, module version = 0.4.3
  [ 34.695] Module class: X.Org Video Driver
  [ 34.696] ABI class: X.Org Video Driver, version 12.0
  [ 34.696] (II) intel: Driver for Intel Integrated Graphics Chipsets: i810,
  i810-dc100, i810e, i815, i830M, 845G, 854, 852GM/855GM, 865G, 915G,
  E7221 (i915), 915GM, 945G, 945GM, 945GME, Pineview GM, Pineview G,
  965G, G35, 965Q, 946GZ, 965GM, 965GME/GLE, G33, Q35, Q33, GM45,
  4 Series, G45/G43, Q45/Q43, G41, B43, B43, Clarkdale, Arrandale,
  Sandybridge Desktop (GT1), Sandybridge Desktop (GT2),
  Sandybridge Desktop (GT2+), Sandybridge Mobile (GT1),
  Sandybridge Mobile (GT2), Sandybridge Mobile (GT2+),
  Sandybridge Server, Ivybridge Mobile (GT1), Ivybridge Mobile (GT2),
  Ivybridge Desktop (GT1), Ivybridge Desktop (GT2), Ivybridge Server,
  Ivybridge Server (GT2), Haswell Desktop (GT1), Haswell Desktop (GT2),
  Haswell Desktop (GT2+), Haswell Mobile (GT1), Haswell Mobile (GT2),
  Haswell Mobile (GT2+), Haswell Server (GT1), Haswell Server (GT2),
  Haswell Server (GT2+), Haswell SDV Desktop (GT1),
  Haswell SDV Desktop (GT2), Haswell SDV Desktop (GT2+),
  Haswell SDV Mobile (GT1), Haswell SDV Mobile (GT2),
  Haswell SDV Mobile (GT2+), Haswell SDV Server (GT1),
  Haswell SDV Server (GT2), Haswell SDV Server (GT2+),
  Haswell ULT Desktop (GT1), Haswell ULT Desktop (GT2),
  Haswell ULT Desktop (GT2+), Haswell ULT Mobile (GT1),
  Haswell ULT Mobile (GT2), Haswell ULT Mobile (GT2+),
  Haswell ULT Server (GT1), Haswell ULT Server (GT2),
  Haswell ULT Server (GT2+), Haswell CRW Desktop (GT1),
  Haswell CRW Desktop (GT2), Haswell CRW Desktop (GT2+),
  Haswell CRW Mobile (GT1), Haswell CRW Mobile (GT2),
  Haswell CRW Mobile (GT2+), Haswell CRW Server (GT1),
  Haswell CRW Server (GT2), Haswell CRW Server (GT2+)
  [ 34.697] (II) VESA: driver for VESA chipsets: vesa
  [ 34.697] (II) FBDEV: driver for framebuffer: fbdev
  [ 34.697] (--) using VT number 7

  [ 34.704] (WW) Falling back to old probe method for vesa
  [ 34.704] (WW) Falling back to old probe method for fbdev
  [ 34.704] (II) Loading sub module "fbdevhw"
  [ 34.704] (II) LoadModule: "fbdevhw"
  [ 34.704] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/libfbdevhw.so
  [ 34.705] (II) Module fbdevhw: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.705] compiled for 1.12.3.901, module version = 0.0.2
  [ 34.705] ABI class: X.Org Video Driver, version 12.1
  [ 34.705] drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
  [ 34.705] drmOpenDevice: open result is 8, (OK)
  [ 34.705] drmOpenByBusid: Searching for BusID pci:0000:00:02.0
  [ 34.705] drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
  [ 34.705] drmOpenDevice: open result is 8, (OK)
  [ 34.705] drmOpenByBusid: drmOpenMinor returns 8
  [ 34.705] drmOpenByBusid: drmGetBusid reports pci:0000:00:02.0
  [ 34.705] (II) intel(0): Creating default Display subsection in Screen section
  "Default Screen Section" for depth/fbbpp 24/32
  [ 34.705] (==) intel(0): Depth 24, (--) framebuffer bpp 32
  [ 34.705] (==) intel(0): RGB weight 888
  [ 34.705] (==) intel(0): Default visual is TrueColor
  [ 34.705] (--) intel(0): Integrated Graphics Chipset: Intel(R) GM45
  [ 34.705] (**) intel(0): Relaxed fencing enabled
  [ 34.705] (**) intel(0): Wait on SwapBuffers? enabled
  [ 34.705] (**) intel(0): Triple buffering? enabled
  [ 34.705] (**) intel(0): Framebuffer tiled
  [ 34.705] (**) intel(0): Pixmaps tiled
  [ 34.705] (**) intel(0): 3D buffers tiled
  [ 34.705] (**) intel(0): SwapBuffers wait enabled
  [ 34.705] (==) intel(0): video overlay key set to 0x101fe
  [ 34.705] (II) intel(0): Output LVDS1 has no monitor section
  [ 34.705] (II) intel(0): found backlight control interface /sys/class/backlight/acpi_video0
  [ 34.723] (II) intel(0): Output VGA1 has no monitor section
  [ 34.763] (II) intel(0): Output DP1 has no monitor section
  [ 34.763] (II) intel(0): EDID for output LVDS1
  [ 34.763] (II) intel(0): Manufacturer: LGD Model: 6e01 Serial#: 0
  [ 34.763] (II) intel(0): Year: 2008 Week: 0
  [ 34.763] (II) intel(0): EDID Version: 1.3
  [ 34.763] (II) intel(0): Digital Display Input
  [ 34.763] (II) intel(0): Max Image Size [cm]: horiz.: 34 vert.: 19
  [ 34.763] (II) intel(0): Gamma: 2.20
  [ 34.763] (II) intel(0): No DPMS capabilities specified
  [ 34.763] (II) intel(0): Supported color encodings: RGB 4:4:4 YCrCb 4:4:4
  [ 34.763] (II) intel(0): First detailed timing is preferred mode
  [ 34.763] (II) intel(0): redX: 0.640 redY: 0.353 greenX: 0.319 greenY: 0.572
  [ 34.763] (II) intel(0): blueX: 0.148 blueY: 0.102 whiteX: 0.313 whiteY: 0.329
  [ 34.763] (II) intel(0): Manufacturer's mask: 0
  [ 34.763] (II) intel(0): Supported detailed timing:
  [ 34.763] (II) intel(0): clock: 72.3 MHz Image Size: 344 x 194 mm
  [ 34.763] (II) intel(0): h_active: 1366 h_sync: 1414 h_sync_end 1446 h_blank_end 1526 h_border: 0
  [ 34.763] (II) intel(0): v_active: 768 v_sync: 771 v_sync_end 776 v_blanking: 790 v_border: 0
  [ 34.763] (II) intel(0): LG Display
  [ 34.763] (II) intel(0): LP156WH1-TLC1
  [ 34.763] (II) intel(0): EDID (in hex):
  [ 34.764] (II) intel(0): 00ffffffffffff0030e4016e00000000
  [ 34.764] (II) intel(0): 00120103802213780ade05a35a519226
  [ 34.764] (II) intel(0): 1a505400000001010101010101010101
  [ 34.764] (II) intel(0): 0101010101013e1c56a0500016303020
  [ 34.764] (II) intel(0): 350058c2100000190000000000000000
  [ 34.764] (II) intel(0): 00000000000000000000000000fe004c
  [ 34.764] (II) intel(0): 4720446973706c61790a2020000000fe
  [ 34.764] (II) intel(0): 004c503135365748312d544c433100b9
  [ 34.764] (II) intel(0): EDID vendor "LGD", prod id 28161
  [ 34.764] (II) intel(0): Printing DDC gathered Modelines:
  [ 34.764] (II) intel(0): Modeline "1366x768"x0.0 72.30 1366 1414 1446 1526 768 771 776 790 -hsync -vsync (47.4 kHz eP)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "320x240" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "400x300" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "400x300" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "512x384" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "640x480" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "640x512" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "800x600" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "896x672" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "928x696" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "960x720" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "700x525" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Not using default mode "1024x768" (doublescan mode not supported)
  [ 34.764] (II) intel(0): Printing probed modes for output LVDS1
  [ 34.764] (II) intel(0): Modeline "1366x768"x60.0 72.30 1366 1414 1446 1526 768 771 776 790 -hsync -vsync (47.4 kHz eP)
  [ 34.764] (II) intel(0): Modeline "1024x768"x60.0 65.00 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -hsync -vsync (48.4 kHz d)
  [ 34.764] (II) intel(0): Modeline "800x600"x60.3 40.00 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync (37.9 kHz d)
  [ 34.764] (II) intel(0): Modeline "800x600"x56.2 36.00 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync (35.2 kHz d)
  [ 34.764] (II) intel(0): Modeline "640x480"x59.9 25.18 640 656 752 800 480 490 492 525 -hsync -vsync (31.5 kHz d)
  [ 34.783] (II) intel(0): EDID for output VGA1
  [ 34.823] (II) intel(0): EDID for output DP1
  [ 34.823] (II) intel(0): Output LVDS1 connected
  [ 34.823] (II) intel(0): Output VGA1 disconnected
  [ 34.823] (II) intel(0): Output DP1 disconnected
  [ 34.823] (II) intel(0): Using exact sizes for initial modes
  [ 34.823] (II) intel(0): Output LVDS1 using initial mode 1366x768
  [ 34.823] (II) intel(0): Using default gamma of (1.0, 1.0, 1.0) unless otherwise stated.
  [ 34.823] (II) intel(0): Kernel page flipping support detected, enabling
  [ 34.823] (**) intel(0): Display dimensions: (340, 190) mm
  [ 34.823] (**) intel(0): DPI set to (102, 102)
  [ 34.823] (II) Loading sub module "fb"
  [ 34.823] (II) LoadModule: "fb"
  [ 34.823] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/libfb.so
  [ 34.824] (II) Module fb: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.824] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.0.0
  [ 34.824] ABI class: X.Org ANSI C Emulation, version 0.4
  [ 34.824] (II) Loading sub module "dri2"
  [ 34.824] (II) LoadModule: "dri2"
  [ 34.824] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libdri2.so
  [ 34.824] (II) Module dri2: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.824] compiled for 1.12.3.901, module version = 1.2.0
  [ 34.824] ABI class: X.Org Server Extension, version 6.0
  [ 34.824] (II) UnloadModule: "vesa"
  [ 34.824] (II) Unloading vesa
  [ 34.824] (II) UnloadModule: "fbdev"
  [ 34.824] (II) Unloading fbdev
  [ 34.824] (II) UnloadSubModule: "fbdevhw"
  [ 34.824] (II) Unloading fbdevhw
  [ 34.824] (==) Depth 24 pixmap format is 32 bpp
  [ 34.824] (II) intel(0): [DRI2] Setup complete
  [ 34.824] (II) intel(0): [DRI2] DRI driver: i965
  [ 34.824] (II) intel(0): Allocated new frame buffer 1408x768 stride 5632, tiled
  [ 34.840] (II) UXA(0): Driver registered support for the following operations:
  [ 34.840] (II) solid
  [ 34.840] (II) copy
  [ 34.840] (II) composite (RENDER acceleration)
  [ 34.840] (II) put_image
  [ 34.840] (II) get_image
  [ 34.840] (==) intel(0): Backing store disabled
  [ 34.840] (==) intel(0): Silken mouse enabled
  [ 34.840] (II) intel(0): Initializing HW Cursor
  [ 34.840] (II) intel(0): RandR 1.2 enabled, ignore the following RandR disabled message.
  [ 34.841] (==) intel(0): DPMS enabled
  [ 34.841] (==) intel(0): Intel XvMC decoder enabled
  [ 34.841] (II) intel(0): Set up textured video
  [ 34.841] (II) intel(0): [XvMC] xvmc_vld driver initialized.
  [ 34.841] (II) intel(0): direct rendering: DRI2 Enabled
  [ 34.841] (==) intel(0): hotplug detection: "enabled"
  [ 34.866] (--) RandR disabled
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension Generic Event Extension
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension SHAPE
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension MIT-SHM
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension XInputExtension
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension XTEST
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension BIG-REQUESTS
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension SYNC
  [ 34.866] (II) Initializing built-in extension XKEYBOARD
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension XC-MISC
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension SECURITY
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension XINERAMA
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension XFIXES
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension RENDER
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension RANDR
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension COMPOSITE
  [ 34.867] (II) Initializing built-in extension DAMAGE
  [ 34.883] (II) AIGLX: enabled GLX_MESA_copy_sub_buffer
  [ 34.883] (II) AIGLX: enabled GLX_INTEL_swap_event
  [ 34.884] (II) AIGLX: enabled GLX_SGI_swap_control and GLX_MESA_swap_control
  [ 34.884] (II) AIGLX: GLX_EXT_texture_from_pixmap backed by buffer objects
  [ 34.884] (II) AIGLX: Loaded and initialized i965
  [ 34.884] (II) GLX: Initialized DRI2 GL provider for screen 0
  [ 34.884] (II) intel(0): Setting screen physical size to 361 x 203
  [ 34.928] (II) config/udev: Adding input device Power Button (/dev/input/event6)
  [ 34.928] (**) Power Button: Applying InputClass "keyboard-layout"
  [ 34.928] (**) Power Button: Applying InputClass "evdev keyboard catchall"
  [ 34.928] (II) LoadModule: "evdev"
  [ 34.929] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input/evdev_drv.so
  [ 34.929] (II) Module evdev: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.929] compiled for 1.12.3.901, module version = 2.7.3
  [ 34.929] Module class: X.Org XInput Driver
  [ 34.929] ABI class: X.Org XInput driver, version 16.0
  [ 34.929] (II) Using input driver 'evdev' for 'Power Button'
  [ 34.929] (**) Power Button: always reports core events
  [ 34.929] (**) evdev: Power Button: Device: "/dev/input/event6"
  [ 34.929] (--) evdev: Power Button: Vendor 0 Product 0x1
  [ 34.929] (--) evdev: Power Button: Found keys
  [ 34.929] (II) evdev: Power Button: Configuring as keyboard
  [ 34.929] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/LNXSYSTM:00/LNXPWRBN:00/input/input6/event6"
  [ 34.929] (II) XINPUT: Adding extended input device "Power Button" (type: KEYBOARD, id 6)
  [ 34.929] (**) Option "xkb_rules" "evdev"
  [ 34.929] (**) Option "xkb_model" "evdev"
  [ 34.929] (**) Option "xkb_layout" "en"
  [ 34.950] (EE) Error loading keymap /tmp/server-0.xkm
  [ 34.950] (EE) XKB: Failed to load keymap. Loading default keymap instead.
  [ 34.981] (II) config/udev: Adding input device Video Bus (/dev/input/event8)
  [ 34.981] (**) Video Bus: Applying InputClass "keyboard-layout"
  [ 34.981] (**) Video Bus: Applying InputClass "evdev keyboard catchall"
  [ 34.981] (II) Using input driver 'evdev' for 'Video Bus'
  [ 34.981] (**) Video Bus: always reports core events
  [ 34.981] (**) evdev: Video Bus: Device: "/dev/input/event8"
  [ 34.981] (--) evdev: Video Bus: Vendor 0 Product 0x6
  [ 34.981] (--) evdev: Video Bus: Found keys
  [ 34.981] (II) evdev: Video Bus: Configuring as keyboard
  [ 34.981] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0A08:00/LNXVIDEO:01/input/input8/event8"
  [ 34.981] (II) XINPUT: Adding extended input device "Video Bus" (type: KEYBOARD, id 7)
  [ 34.981] (**) Option "xkb_rules" "evdev"
  [ 34.981] (**) Option "xkb_model" "evdev"
  [ 34.981] (**) Option "xkb_layout" "en"
  [ 34.982] (II) config/udev: Adding input device Power Button (/dev/input/event4)
  [ 34.982] (**) Power Button: Applying InputClass "keyboard-layout"
  [ 34.982] (**) Power Button: Applying InputClass "evdev keyboard catchall"
  [ 34.982] (II) Using input driver 'evdev' for 'Power Button'
  [ 34.982] (**) Power Button: always reports core events
  [ 34.982] (**) evdev: Power Button: Device: "/dev/input/event4"
  [ 34.982] (--) evdev: Power Button: Vendor 0 Product 0x1
  [ 34.982] (--) evdev: Power Button: Found keys
  [ 34.982] (II) evdev: Power Button: Configuring as keyboard
  [ 34.982] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0C:00/input/input4/event4"
  [ 34.982] (II) XINPUT: Adding extended input device "Power Button" (type: KEYBOARD, id 8)
  [ 34.982] (**) Option "xkb_rules" "evdev"
  [ 34.982] (**) Option "xkb_model" "evdev"
  [ 34.982] (**) Option "xkb_layout" "en"
  [ 34.983] (II) config/udev: Adding input device Lid Switch (/dev/input/event3)
  [ 34.983] (II) No input driver specified, ignoring this device.
  [ 34.983] (II) This device may have been added with another device file.
  [ 34.983] (II) config/udev: Adding input device Sleep Button (/dev/input/event5)
  [ 34.983] (**) Sleep Button: Applying InputClass "keyboard-layout"
  [ 34.983] (**) Sleep Button: Applying InputClass "evdev keyboard catchall"
  [ 34.983] (II) Using input driver 'evdev' for 'Sleep Button'
  [ 34.983] (**) Sleep Button: always reports core events
  [ 34.983] (**) evdev: Sleep Button: Device: "/dev/input/event5"
  [ 34.983] (--) evdev: Sleep Button: Vendor 0 Product 0x3
  [ 34.983] (--) evdev: Sleep Button: Found keys
  [ 34.983] (II) evdev: Sleep Button: Configuring as keyboard
  [ 34.983] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0E:00/input/input5/event5"
  [ 34.983] (II) XINPUT: Adding extended input device "Sleep Button" (type: KEYBOARD, id 9)
  [ 34.983] (**) Option "xkb_rules" "evdev"
  [ 34.983] (**) Option "xkb_model" "evdev"
  [ 34.983] (**) Option "xkb_layout" "en"
  [ 34.984] (II) config/udev: Adding input device Logitech USB-PS/2 Optical Mouse (/dev/input/event1)
  [ 34.984] (**) Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Applying InputClass "evdev pointer catchall"
  [ 34.984] (II) Using input driver 'evdev' for 'Logitech USB-PS/2 Optical Mouse'
  [ 34.984] (**) Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: always reports core events
  [ 34.984] (**) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Device: "/dev/input/event1"
  [ 34.984] (--) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Vendor 0x46d Product 0xc040
  [ 34.984] (--) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Found 12 mouse buttons
  [ 34.984] (--) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Found scroll wheel(s)
  [ 34.984] (--) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Found relative axes
  [ 34.984] (--) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Found x and y relative axes
  [ 34.984] (II) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Configuring as mouse
  [ 34.984] (II) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Adding scrollwheel support
  [ 34.984] (**) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: YAxisMapping: buttons 4 and 5
  [ 34.984] (**) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: EmulateWheelButton: 4, EmulateWheelInertia: 10, EmulateWheelTimeout: 200
  [ 34.984] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/pci0000:00/0000:00:1a.1/usb4/4-1/4-1:1.0/input/input1/event1"
  [ 34.984] (II) XINPUT: Adding extended input device "Logitech USB-PS/2 Optical Mouse" (type: MOUSE, id 10)
  [ 34.984] (II) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: initialized for relative axes.
  [ 34.984] (**) Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: (accel) keeping acceleration scheme 1
  [ 34.984] (**) Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: (accel) acceleration profile 0
  [ 34.984] (**) Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: (accel) acceleration factor: 2.000
  [ 34.984] (**) Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: (accel) acceleration threshold: 4
  [ 34.985] (II) config/udev: Adding input device Logitech USB-PS/2 Optical Mouse (/dev/input/mouse0)
  [ 34.985] (II) No input driver specified, ignoring this device.
  [ 34.985] (II) This device may have been added with another device file.
  [ 34.985] (II) config/udev: Adding input device HDA Digital PCBeep (/dev/input/event9)
  [ 34.985] (II) No input driver specified, ignoring this device.
  [ 34.985] (II) This device may have been added with another device file.
  [ 34.985] (II) config/udev: Adding input device HDA Intel Line (/dev/input/event10)
  [ 34.985] (II) No input driver specified, ignoring this device.
  [ 34.985] (II) This device may have been added with another device file.
  [ 34.986] (II) config/udev: Adding input device HDA Intel Mic (/dev/input/event11)
  [ 34.986] (II) No input driver specified, ignoring this device.
  [ 34.986] (II) This device may have been added with another device file.
  [ 34.986] (II) config/udev: Adding input device HDA Intel Headphone (/dev/input/event12)
  [ 34.986] (II) No input driver specified, ignoring this device.
  [ 34.986] (II) This device may have been added with another device file.
  [ 34.986] (II) config/udev: Adding input device USB 2.0 Camera (/dev/input/event7)
  [ 34.986] (**) USB 2.0 Camera: Applying InputClass "keyboard-layout"
  [ 34.986] (**) USB 2.0 Camera: Applying InputClass "evdev keyboard catchall"
  [ 34.986] (II) Using input driver 'evdev' for 'USB 2.0 Camera'
  [ 34.986] (**) USB 2.0 Camera: always reports core events
  [ 34.986] (**) evdev: USB 2.0 Camera: Device: "/dev/input/event7"
  [ 34.986] (--) evdev: USB 2.0 Camera: Vendor 0x64e Product 0xa103
  [ 34.987] (--) evdev: USB 2.0 Camera: Found keys
  [ 34.987] (II) evdev: USB 2.0 Camera: Configuring as keyboard
  [ 34.987] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb2/2-3/2-3:1.0/input/input7/event7"
  [ 34.987] (II) XINPUT: Adding extended input device "USB 2.0 Camera" (type: KEYBOARD, id 11)
  [ 34.987] (**) Option "xkb_rules" "evdev"
  [ 34.987] (**) Option "xkb_model" "evdev"
  [ 34.987] (**) Option "xkb_layout" "en"
  [ 34.987] (II) config/udev: Adding input device AT Translated Set 2 keyboard (/dev/input/event0)
  [ 34.987] (**) AT Translated Set 2 keyboard: Applying InputClass "keyboard-layout"
  [ 34.987] (**) AT Translated Set 2 keyboard: Applying InputClass "evdev keyboard catchall"
  [ 34.987] (II) Using input driver 'evdev' for 'AT Translated Set 2 keyboard'
  [ 34.987] (**) AT Translated Set 2 keyboard: always reports core events
  [ 34.987] (**) evdev: AT Translated Set 2 keyboard: Device: "/dev/input/event0"
  [ 34.987] (--) evdev: AT Translated Set 2 keyboard: Vendor 0x1 Product 0x1
  [ 34.987] (--) evdev: AT Translated Set 2 keyboard: Found keys
  [ 34.987] (II) evdev: AT Translated Set 2 keyboard: Configuring as keyboard
  [ 34.987] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/platform/i8042/serio0/input/input0/event0"
  [ 34.987] (II) XINPUT: Adding extended input device "AT Translated Set 2 keyboard" (type: KEYBOARD, id 12)
  [ 34.987] (**) Option "xkb_rules" "evdev"
  [ 34.987] (**) Option "xkb_model" "evdev"
  [ 34.987] (**) Option "xkb_layout" "en"
  [ 34.988] (II) config/udev: Adding input device SynPS/2 Synaptics TouchPad (/dev/input/event2)
  [ 34.988] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "evdev touchpad catchall"
  [ 34.988] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "Synaptics touchpads"
  [ 34.988] (II) LoadModule: "synaptics"
  [ 34.988] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input/synaptics_drv.so
  [ 34.989] (II) Module synaptics: vendor="X.Org Foundation"
  [ 34.989] compiled for 1.12.2, module version = 1.6.2
  [ 34.989] Module class: X.Org XInput Driver
  [ 34.989] ABI class: X.Org XInput driver, version 16.0
  [ 34.989] (II) Using input driver 'synaptics' for 'SynPS/2 Synaptics TouchPad'
  [ 34.989] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: always reports core events
  [ 34.989] (**) Option "Device" "/dev/input/event2"
  [ 34.990] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: x-axis range 1472 - 5472
  [ 34.990] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: y-axis range 1408 - 4448
  [ 34.990] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: pressure range 0 - 255
  [ 34.990] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: finger width range 0 - 15
  [ 34.990] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: buttons: left right
  [ 34.990] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: Vendor 0x2 Product 0x7
  [ 34.990] (**) Option "EmulateTwoFingerMinZ" "40"
  [ 34.990] (**) Option "EmulateTwoFingerMinW" "8"
  [ 34.990] (**) Option "VertEdgeScroll" "on"
  [ 34.990] (**) Option "HorizEdgeScroll" "on"
  [ 34.990] (**) Option "VertTwoFingerScroll" "on"
  [ 34.990] (**) Option "HorizTwoFingerScroll" "on"
  [ 34.990] (**) Option "TapButton1" "1"
  [ 34.990] (**) Option "TapButton2" "2"
  [ 34.990] (**) Option "TapButton3" "3"
  [ 34.990] (**) Option "CircularScrolling" "on"
  [ 34.990] (**) Option "CircScrollTrigger" "2"
  [ 34.990] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: touchpad found
  [ 34.990] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: always reports core events
  [ 34.993] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/platform/i8042/serio4/input/input2/event2"
  [ 34.993] (II) XINPUT: Adding extended input device "SynPS/2 Synaptics TouchPad" (type: TOUCHPAD, id 13)
  [ 34.993] (**) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: (accel) MinSpeed is now constant deceleration 2.5
  [ 34.993] (**) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: MaxSpeed is now 1.75
  [ 34.993] (**) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: AccelFactor is now 0.040
  [ 34.993] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: (accel) keeping acceleration scheme 1
  [ 34.993] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: (accel) acceleration profile 1
  [ 34.993] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: (accel) acceleration factor: 2.000
  [ 34.993] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: (accel) acceleration threshold: 4
  [ 34.993] (--) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: touchpad found
  [ 34.994] (II) config/udev: Adding input device SynPS/2 Synaptics TouchPad (/dev/input/mouse1)
  [ 34.994] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "Synaptics touchpads"
  [ 34.994] (II) Using input driver 'synaptics' for 'SynPS/2 Synaptics TouchPad'
  [ 34.994] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: always reports core events
  [ 34.994] (**) Option "Device" "/dev/input/mouse1"
  [ 34.994] (EE) synaptics: SynPS/2 Synaptics TouchPad: Synaptics driver unable to detect protocol
  [ 34.994] (EE) PreInit returned 11 for "SynPS/2 Synaptics TouchPad"
  [ 34.994] (II) UnloadModule: "synaptics"
  [ 43.274] (II) evdev: Power Button: Close
  [ 43.274] (II) UnloadModule: "evdev"
  [ 43.284] (II) evdev: Video Bus: Close
  [ 43.284] (II) UnloadModule: "evdev"
  [ 43.286] (II) evdev: Power Button: Close
  [ 43.286] (II) UnloadModule: "evdev"
  [ 43.290] (II) evdev: Sleep Button: Close
  [ 43.290] (II) UnloadModule: "evdev"
  [ 43.291] (II) evdev: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse: Close
  [ 43.291] (II) UnloadModule: "evdev"
  [ 43.291] (II) evdev: USB 2.0 Camera: Close
  [ 43.291] (II) UnloadModule: "evdev"
  [ 43.292] (II) evdev: AT Translated Set 2 keyboard: Close
  [ 43.292] (II) UnloadModule: "evdev"
  [ 43.292] (II) UnloadModule: "synaptics"
  [ 43.332] Server terminated successfully (0). Closing log file.

    #29 25.08.2012 19:42

  Ludvick
  dzieki za podpowiedz wsio teraz poszło dobrze (: juz poinstalowalem wsio ,jednego jak zawsze mi brakuje na linach partition wizard profesional (; ale nie bede montowal specjalnie dla tego win wrrr co do dystrybucji wydaje sie stabilna (: kde 4.9 tez mam na kubuntu //zalamka (: codo ramu i szybkosci wygrywa Bridge (: jeszcze raz dzieki !!! zobaczymy jak to tu teraz bedzie hee

  Ludvick   8 #30 26.08.2012 05:37

  @kacper044

  Gratuluję! Ciszę się, że wszystko się powiodło!

  Co do partition wizard profesional: na Linuksie dostępne są inne aplikacje tego typu... ot, choćby, gparted... Nie są może "profesional", ale mimo to, doskonale realizują zadania, do których zostały stworzone.

  Życzę przyjemnych zrażeń z użytkowania Bridge'a.

  Pozdrawiam.

  Autor edytował komentarz.
    #31 28.08.2012 02:35

  Ludvick
  toz wiem ze jest "gparted" tylko ze przy przy pomocy tego "szajsenu" nie zrobie merged partition (: uwielbiam robic formaty partycji (: mialem wszystkie dystrybucje na kompie oprocz Gento ,a moja strona stratowa w ff to http://distrowatch.com/ (: partition wizard profesional byl tym dla mnie na windowsie czym boot grub disck repair na linuxie (: oczywiscie nawet nie montowalem gruba Bridge na kompie ,moze komus sie to przyda ostania opcja odrazu zaznaczyc "Wyjscie" nastepnie po otworzeniu innego lina wejscie na partycje Bridge /boot/syslinux/syslinux.cfg skopiowanie
  Arch Linux
  LINUX ../vmlinuz-linux
  APPEND root=/dev/sda? ro
  INITRD ../initramfs-linux.img
  otworzenie terminalu sudo kate /boot/grub.cfg nastepnie sudo update-grub (: pamietam ze nawet przy instalacji w ustawieniach gruba jest tylko windows i tu zawsze sa zamotania (: wiec nie montowac gruba a dlaczego moze ci sie nie spodoba lin zrobisz formata i wtedy zdziwienie nie masz dojscia do zadnego systemu (: wiec wkladasz plytke boot grub disc repair (: Musicie rozreklamowac ta Dystrybucje bo napewno jest lepsza od Ubuntu ktore tak wszyscy chwala a ktore jest wolniejsze od Archa !!! a czego mi brakowac tutaj bedzie pewnie nie bede zmienial kerneli jak na kubuntu w sumie dla kogos kto to lubi nie ma problemu (: i oczywiscie nie mam tutaj Symple Chat Client ale to tez da sie zrobic ,chwilowo jade na javie ktora i tak jest stabilniejsza i mniej pozera ramu niz na innych dystrybucjach !! a czym sie rozni Kubuntu od Archa tu nie ma instalatorow graficznych w sumie jak ktos instaluje programy przez terminal na Kubuntu nie bedzie rozczarowany tutaj, po drugie nie chula mi tak tutaj temperatura jak to jest na Kubuntu okna tez szybciej sie otwieraja co do ramu jest porownywalnie jest tak samo choc to rozne dystrybucje (Ubuntu na wszystkich srodowiskach to taki maluch za komuny)kazdy go ma ale oglada sie za mercedesem (: W sumie nie zaluje istalacji Archa pewnie to najlepszy wybor sposrod wielu distro ktore codziennie instaluje i ktore przynosi coraz wiecej rozczarowan !!!

    #32 02.09.2012 09:47

  Zainstalowałem wersję 2012.05. Podjąłem próbę aktualizacji systemu (pacman -Syu). Pakiety zostały pobrane. Pojawił się błąd: "błąd: nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
  glibc: /lib znajduje się w systemie plików
  filesystem: /var/lock znajduje się w systemie plików
  filesystem: /var/run znajduje się w systemie plików
  Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu."
  Zastosowałem polecenie pacman -Syu --ignore filesystem. Cóż z tego, skoro jest kolejny błąd: "błąd: nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
  glibc: /lib znajduje się w systemie plików
  Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu."
  Ogólnie jedna wielka lipa. Nadal nie wiem jak zainstalować sterowniki własnościowe od AMD w wersji 12.08. Jak spolonizować LibreOffice, firefox (używam środowiska Gnome). Pobiorę zaraz wersję 2012.08. Może tam twórcy wiedzą już jak wykonać aktualizację. Boję się pomyślec, że dopiero wersja 2020.05 będzie się nadawać do użytku.

  Ludvick   8 #33 03.09.2012 09:23

  @Cienki Bolek

  Szkoda, że nie przeczytałeś choćby komentarzy pod tym wpisem... Kilka komentarzy wyżej @kacper044 zmagał się z podobnym problemem i podałem mu przepis na to, jak zaktualizować system:

  pacman -Sy
  pacman -Sd gcc gcc-libs
  pacman -Syu --ignore filesystem,glibc,curl,binutils,libtool
  pacman -Sf filesystem
  pacman -Syu

  Łatwo jest narzekać, że coś jest "bee", nie zadawszy sobie wcześniej trudu przeczytania czegokolwiek, co mogłoby być pomocne...

  Co do polonizacji libreoffice'a - umieszczasz komentarz pod wpisem, który omawia sposób polonizacji systemu, w tym libreoffice'a i twierdzisz, że nie potrafisz spolonizować pakietu biurowego... Ręce opadają...

  "wydajemy, w konsoli [z konta roota lub poprzedzając je sudo - przyp.], polecenie:

  pacman -S kde-l10n-pl libreoffice.pl

  i, oczywiście, potwierdzamy, naciśnięciem [Entera]."

  Oczywiście, ze względu na to, że używasz (chcesz używać) Gnome'a, nie musisz instalować pakietu "kde-l10n-pl".

  Co jest tu niezrozumiałego?

  ***

  "Boję się, że dopiero wersja 2020.05 będzie się nadawać do użytku."

  Kolego, już Bridge w wersji 2012.04 nadawał się i nadaje do użytku (wersji 2012.02 nie testowałem)... To nie kwestia błędów dystrybucji, ale podejścia do niej...

  Arch/Bridge != Ubuntu/Windows,

  a w konsekwencji - Arch/Bridge (nie był) nie jest (i nigdy nie będzie) dystrybucją dla wszystkich (tutaj sam decydujesz, co będzie zainstalowane, jak będą skonfigurowane system i środowisko graficzne, jakie usługi zostaną uruchomione etc. Ogólnie: parafrazując przysłowie, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz - jak sobie skonfigurujesz, tak będziesz używać...).

  Problemy, o których piszesz, nie są błędami Bridge'a, ale wynikają z tego, że macierzyste dystro (Arch) podlega ostatnio licznym zmianom (ot, choćby kwestia glibc)... Mało tego! Rozwiązania są podane, wystarczy z nich skorzystać...

  Autor edytował komentarz.
    #34 03.09.2012 15:01

  Cienki Bolek mialem ten sam problem co Ty na KDE i przepisy Ludvick
  mi pomogly !!! a wiec probuj a jak zaisntalujesz sobie nakladke apper to bedziesz mial jak na Ubuntu ,ale ja uzywam tego do info o pakietach !!! juz walczylem z przenoszeniem calego systemu na na inna partycje co tez jest proste (; i trwa 6-8min i warto to zrobic chocby dla samej kopii zapasowej !! kiedys kumpel mi napisal ze Linuks jest jak schody (: a drugi ze teraz to bedziesz musial duzo czytac !!! i to jest prawda (: a co drukarki to nawet nie chce sie wypowiadac !!! wrrr te wszystkie ustawienia cupsd w rc.local dodawanie demona ,utworzenie grupy lpadmin dodanie sie do grupy skonfigurowanie drukarki to jakas pomylka (: skoro i tak trzeba miec swoj kernel skompilowany a to trzeba znowu pobrac ABS buhaaa i tu sie zaczyna prawdziwa przygoda (: ale i to mi nie przeszkadza bo wejde sobie na inne distro i sobie wydrukuje (: wiec Cienki Bolek nie zalamuj sie przy tym distro jak juz grzebiesz to to takie Ubuntu to jest pestka i chodzenie po plikach systemowych ,jak tu sie nauczysz czegos to ci nie zginie na innych distro zapewniam Cie !!! powodzenia !!!

    #35 04.09.2012 11:19

  Kochani. Uwieżcie, że mój nick nie wziął się z kosmosu :)). Faktycznie dałem ciała. Bardzo przepraszam wszystkich, których uraziłem. Zamiast cierpliwie poczytać, zbyt szybko uznałem, że Bridge Linux to lipa. Zainstalowałem sobie 2012.08 z Gnome, bo KDE mi się nie podoba. W tym 2012.08 aktualizacja przebiega bezproblemowo. Polonizacja LibreOffice i innych jest łatwa. Jeszcze nie udaje mi się zainstalować własnościowych sterowników AMD do mojego Radeona, ale nie poddam się i kiedyś to zrobię. Mam cichą nadzieję, że z Waszą pomocą. Pozdrawiam.

  Ludvick   8 #36 04.09.2012 12:34

  @Cienki Bolek

  Widzisz? Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Wystarczy przeczytać kilka linijek tekstu i wszystko staje się jasne, a wpisy o instalacji Bridge'a mają właśnie temu służyć - mają być pomocne w przypadku problemów lub niejasności. Niestety, nie da się przewidzieć wszystkich zmian, jakie zostaną wprowadzone, a zwłaszcza tego, jakie trudności one wywołają i jak sobie z nimi poradzić. Bridge w wersji 2012.08 pozbawiony jest tych "przypadłości", na które cierpi wydanie 2012.05, bo został "zbudowany" z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły w repo Archa między wydaniem 2012.05 i 2012.08.

  Co do Twoich przeprosin: jeśli o mnie chodzi, nie czułem i nie czuję się urażony i - tak naprawdę - nie ma powodów, by mnie za cokolwiek przepraszać. Przeciwnie! Wydaje mi się, że to ja powinienem przeprosić Ciebie za "objechanie" w poprzednim komentarzu. Wybacz, nie chciałem Cię urazić, a jedynie sprowokować do działania. Cieszę się, że ostatecznie udało Ci się uruchomić Bridge'a, że - mimo wszystko - nie poddałeś się. Brawo! Musisz, jednak pamiętać, że Bridge to nie *buntu i podobne problemy do tych, jakie miałeś z wydaniem 2012.05, mogą wystąpić jeszcze nie raz - szkoda, więc, trochę, że nie "walczyłeś" do końca pod 2012.05, bo doświadczenia nigdy dość...

  W zakresie zamkniętych sterowników dla Radeona niewiele będę mógł pomóc (mimo, że też posiadam taką kartę, ale ze względu na to, że mam w procku zintegrowanego intela, nigdy nie udało mi się uruchomić tej od AMD/ATi). Z tego, co wiem teoretycznie, powinieneś zainstalować pakiet catalyst-total (packer -S catalyst-total), a następnie - jako root - wykonać:

  aticonfig --initial

  Jeśli nie uruchomi się "grafika", będziesz musiał pogrzebać w pliku:

  /etc/X11/xorg.conf

  i/lub dodać w grub.cfg:

  nomodeset / radeon.modeset=0

  Są to, jednak, wyłącznie rozważania teoretyczne i nie gwarantuję, że dadzą pożądane rezultaty w praktyce.

  Autor edytował komentarz.
    #37 04.09.2012 20:49

  Po odpaleniu świeżo zainstalowanej wersji 2012.08 na pulpicie jest plik z instrukcją. Można się z niej dowiedzieć:
  Important! Run "sudo pacman -Syy" before trying to use pacman.
  It's a good idea to run "sudo packer -Syu" to update packages including AUR.

  To install codecs: "sudo pacman -S gstreamer0.10-plugins"
  To install Flash: "sudo pacman -S flashplugin"
  To install official Java runtime: "sudo packer -S jre"
  albo:
  To install the current ATI/AMD proprietary driver:
  packer -S catalyst-total # If you're using a pre-5xxx card, use catalyst-total-hd234k instead
  sudo aticonfig --initial
  Reboot to restart the X server with the new settings
  Przystępuję do diałania i otrzymuję takie komunikaty:
  ==> UWAGA: x86_64 system detected
  ==> UWAGA: [multilib] repository must be uncommented in /etc/pacman.conf to add lib32-catalyst-utils into the package
  ==> UWAGA: lib32-catalyst-utils will NOT be added to the package
  N
  ==> Wchodzę do środowiska fakeroot...
  ==> UWAGA: x86_64 system detected
  ==> UWAGA: [multilib] repository must be uncommented in /etc/pacman.conf to add lib32-catalyst-utils into the package
  ==> UWAGA: lib32-catalyst-utils will NOT be added to the package
  Po odkomentowaniu "multilib" w /etc/pacman.conf już nie mam powyższych komunikatów i dalej jest tak:
  ==> Zaczynam package()
  ==> Sprzątam...
  -> Usuwanie niechcianych plików...
  -> Kompresuję strony man oraz info...
  -> Wyrzucam niepotrzebne symbole z binariów i bibliotek
  ==> Tworzę pakiet...
  -> Generuję plik .PKGINFO...
  -> Dodawanie pliku install...
  -> Kompresuję pakiet...
  ==> Opuszczam środowisko fakeroot.
  ==> Skończyłem tworzenie: catalyst-total 12.8-1 (wto, 4 wrz 2012, 20:05:50 CEST)
  wczytywanie pakietów...
  rozwiązywanie zależności...
  szukanie konfliktów międzypakietowych...
  :: catalyst-total konfliktuje z libgl. Usunąć libgl? [t/N] (Jeżeli wybiorę N, to instalacja jest natychmiast przerywana - wybieram więc t
  :: catalyst-total konfliktuje z xf86-video-ati. Usunąć xf86-video-ati? [t/N] (wybieram t)
  :: catalyst-total konfliktuje z ati-dri. Usunąć ati-dri? [t/N] (wybieram t)
  błąd: nie udało się przygotować transakcji (nie udało się rozwiązać zależności)
  :: intel-dri: wymaga libgl=8.0.4
  W tym miejscu jest koniec instalacji i nie wiem co dalej zrobić.

    #38 04.09.2012 21:25

  Przepraszam, że tak daję wpis za wpisem, lecz chcę się pochwalić, że mam wreszcie zainstalowane stery od AMD:
  glxinfo | grep render
  direct rendering: Yes
  OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6400M Series
  GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,

  fglrxinfo
  display: :0.0 screen: 0
  OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
  OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6400M Series
  OpenGL version string: 4.2.11762 Compatibility Profile Context

  fgl_glxgears
  Using GLX_SGIX_pbuffer
  4421 frames in 5.0 seconds = 884.200 FPS
  4426 frames in 5.0 seconds = 885.200 FPS
  4335 frames in 5.0 seconds = 867.000 FPS
  4860 frames in 5.0 seconds = 972.000 FPS
  4853 frames in 5.0 seconds = 970.600 FPS
  4854 frames in 5.0 seconds = 970.800 FPS
  4743 frames in 5.0 seconds = 948.600 FPS
  Po tym, jak poprzednio mi zakomunikował: intel-dri: wymaga libgl=8.0.4, usunąłem intel-dri i w końcu instalacja dobiegła do końca. Zaskoczyło mnie jednak to, że podczas tej ostatniej (udanej już) instalacji sterownika ponownie mi zakomunikował, że trzeba odkomentować to multilib, a przecież wcześniej już tego nie robił. Coś robię źle. Wpis dotyczący multiliba w /etc/pacman.conf wygląda tak:
  #[multilib]
  SigLevel = PackageOptional
  Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
  a mimo to podczas instalacji sterownika AMD miałem te komunikaty.

  Ludvick   8 #39 05.09.2012 00:38

  @Cienki Bolek

  [multilib] nie jest odkomentowany. Zwroc uwage, ze inne repozytoria (np., [extra]) wygladaja w /etc/pcaman.conf nieco inaczej (nie ma "#" przed [extra]). Odkomentujesz [multilib], jesli wpis w /etc/pacman.conf bedzie wygladal tak:

  [multilib]
  #SigLevel = PackageOptional
  Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

  Wstawiajac "#" przed "SigLevel" unikniesz problemow z (nie)podpisanymi pakietami, co znacznie ulatwi Ci zycie.

  Po odkomentowaniu [multilib] wykonaj:

  sudo pacman -Syu

  Poza tym, po odkomentowaniu [multilib], prawdopodbnie (przy instalacji niektorych pakietow), pojawi sie problem z gcc i gcc-lib (beda wymagane ich multilib'owe wersje).

  Jak poradzic sobie z tym problemem? Oto przepis (dobrze jest wykonac to teraz):

  Uruchamiasz terminal i wykonujesz:

  sudo pacman -S gcc-multilib gcc-libs-multilib

  W trakcie instalacji zostaniesz zapytany o to, czy usunac gcc, gcc-libs, binutils oraz libtool (w wersji non-multilib) - oczywiscie zgodz sie na to.

  Na koniec jeszcze raz zainstaluj sterownik catalyst-total (nie wiem, czy nie wymaga jakichs komponentow w wersji [multilib], zwlaszcza, ze o nie pytal - EDIT: spawdzilem, wymaga!).

  PS. Sorrki, za brak polskich znakow - pisze z pracy (zagranica) i Windows jest tylko w wersji ENG. :(

  Autor edytował komentarz.
    #40 05.09.2012 20:17

  witam (: nie wystepuje u WAS od wczoraj problem z synchronizacja bazy danych //wrr myslalem ze cos namieszalem ale wlazlem na live cd i tak samo jest //oo

  Ludvick   8 #41 06.09.2012 13:14

  @kacper044

  Masz na myśli aktualizację? Z jakiego serwera korzystasz? Ja mam tylko to w /etc/pacman.d/mirrorlist:

  Server = http://mirror.de.leaseweb.net/archlinux/$repo/os/$arch
  Server = http://mirror.archlinux.no/$repo/os/$arch
  Server = http://ftp.wa.co.za/pub/archlinux/$repo/os/$arch
  Server = http://mirror.us.leaseweb.net/archlinux/$repo/os/$arch

  Problem, o którym piszesz, u mnie nie występuje.

  Zainstaluj reflector'a (pacman -S reflector), a następnie wykonaj:

  sudo cp /etc/pacman.d/mirrorlist /etc/pacman.d/mirrorlist.backup
  sudo reflector -l 5 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist

  Program sprawdzi prędkość pobierania z różnych serwerów i pięć najszybszych zapisze w /etc/pacman.d/mirrorlist. Jeśli problem będzie nadal występował, możesz spróbować ustawić inny serwer spośród pięciu wybranych przez reflector'a.

  Autor edytował komentarz.
  Kemoc   1 #42 26.09.2012 14:18

  @Ludvic
  Witaj, jeżeli podawałeś to przepraszam za niepotrzebne zawracanie ale we wprowadzeniu pisałeś o tym, że w ostatniej części zamieścisz całość w pliku PDF, jestem nim zainteresowany.

    #43 11.11.2012 17:37

  witam ,fajnie ze WAM sie udalo przejsc na systemd i rozumiem ze bez rzadnych klopotow (:
  rozumiem ze ze instrukcja a Ach wiki jest przejrzysta i prosta w ogarnieciu ale z drugiej strony moglby mi ktos napisac ,jezeli nie romiesz tamtej instrukcji nie bierz sie za Archa (: kazdy uzytkownik zatwardzialy uprzedzam twierdzi ze Ach potrzebuje "poswiecenia " z tym sie zgadzam ,ale porownujac instrukcje z gentoo a arch to sie ma doczynienia nie tylko z olewaniem polisch userow ale takze doskonalym zagmatwaniu watku !!! nie wiem czy to jest specjalna polityka czy totalne wprowadzanie w blad ,ale skoro na distrowatch coraz wiecej userow pobiera Bridge ,moge uwazac ze latwiej jest zaisnatowac Bridge ,manjaro (ktore juz ma systemd) ,parabolli raczej nie bedziecie pobierac bo nie kazdemu odpali przez specyfike ,rownierz przechodzac przez filipinskiego archa w gnome ,ktorego nie da sie zainstalowac obok innego systemu .Czyli reasumujac i sie pytam " jest po polsku istrukcja ktora jest dosc czytelna aby przejsc na systemd " bo znalazlem kilka ale ta sa watki tylko !! jezeli moglby ktos napisac to w prosty i przejrzysty sposob tutaj udostepnic nie tylko ja bede wdzieczny ale przyszli uzytkownicy BRIDGe !!! czyli pozdrawiam i dziekuje !!!

    #44 19.12.2013 01:55

  W porównaniu do kubuntu, bridge to najwyższej klasy auto sportowe. Do ekranu logowania startuje w kilka sekund, jest szybszy niż OSX na SSD. Po kilku godz. pracy jestem pod wrażeniem. Dzięki za instrukcję, bez niej bym nawet nie próbował, a okazało sie że instalacja wcale nie taka trudna. Pozdr.
  Ps. niestety nie mogę uruchomić internetu mobilnego. niby wszystko ok a signal quality jest na 0%, gdzie na Kubuntu mam max, i działa. Dodam jeszcze że podczas instalacji w trybie Live było ok. dopiero po restarcie się posypało.
  jeszcze raz dzięki za instr.

    #45 22.12.2013 14:26

  w obecnej wersji 2013.06 jest błąd - podczas aktualizacji systemu pojawia się problem z bluez - konflikt zależności, można oczywiście pominąć bluez tak jak to było w przypadku poprzednich wersji i filesystem i aktualizacja sie powiedzie, jednak bez owego bluez. Ja rozwiązałem to nastepująco - odinstalowałem bluedevil wraz z zależnościami, zaktualizowałem system i ponownie zainstalowałem bluedevil. Nie wiem czy dobrze zrobiłem bo dopiero zaczynam z linuxem, ale podziałało.

  Ludvick   8 #46 29.01.2014 13:00

  @detron

  Cieszę się, że mój wpis pomógł.
  Co do niedziałającego netu: zwróć się, proszę, o pomoc na forum Bridge Linuksa http://millertechnologies.net/forum/ (jeśli potrzebujesz pomocy z angielskim, daj znać).

  @jw

  Powiem szczerze, że nie spotkałem się z tym "byczkiem" wcześniej, chociaż, być może dlatego, że nie korzystam z bluetooth'a. Niemniej, wspomnę o tym Daltonowi Millerowi przy najbliższym kontakcie z nim.

  @detron && jw

  Sorrki, Panowie, że tak późno odpowiadam na Wasze posty. Wybaczycie?

    #47 08.04.2014 21:42

  oka nowy iso jest troche kiepski grub.cfg 3ba przerabiac ale to pitka dlaczego powiedzcie mi ze po instalacji calego systemu po zalogowaniu tylko mignie pulpit (: jak mam otworzyc terminal i wposac komendy (: nie siedze na arch od od wczoraj ale mnie to wkorfia jak i ten caly manjaro (: