MIDI 2.0 - nowy format po 37 latach. Ogromna zmiana w technologii muzyki

MIDI 2.0 - nowy format po 37 latach. Ogromna zmiana w technologii muzyki

fot. MIDI Manufacturers Association
fot. MIDI Manufacturers Association
31.12.2020 10:16, aktualizacja: 31.12.2020 17:28

Standard MIDI powstał w 1983 i pozwalał na podłączanie instrumentów muzycznych do komputera i konwertowanie sygnałów z nich pochodzących na cyfrowe informacje. Były to jednak czasy gdy myślano, że 640 kilobajtów pamięci to całkiem dużo. Teraz po 37 latach wreszcie sfinalizowano specyfikację jego następcy.

O MIDI 2.0 mówiło się już od kilku lat i ciągle zapowiadano ogromną rewolucję. Teraz, gdy jednak pełna specyfikacja nowego formatu jest oficjalnie gotowa - jesteśmy już od krok od jego wprowadzenia.

Po tylu latach oczywiście zmiany w technologii nie mogą być niczym innym jak rewolucją. Podczas gdy MIDI 1.0 przesyłało sygnały dźwiękowe wyłącznie z nadajnika do odbiornika - MIDI 2.0 komunikuje się dwukierunkowo. Ponadto umożliwia podłączenie wielu urządzeń jednocześnie, które mogą się ze sobą porozumiewać. Standard jest także kompatybilny wstecz z MIDI 1.0.

Będzie także znacznie więcej kontrolerów (32 tysiące), z czego pozwalają one na system wielodotykowy. Wraz z 32-bitową rozdzielczością dźwięku ma przełożyć się na responsywną pracę ze sprzętem, który zapewni przyjemne "analogowe" brzmienie.

Każda nuta może być teraz modulowana w bardzo złożony sposób z możliwością modyfikacji wysokości tonu. MIDI 2.0 odnzacza się również znacznie większą dynamiką przetwarzania dźwięku, co ma sprawić, że dźwięki będą bardziej "ludzkie". Co ciekawe, z pewnych nowych funkcji MIDI 2.0 będą mogły skorzystać także sprzęty obsługujące MIDI 1.0.

Dziś jeden przewód MIDI przesyła sygnał tylko w jedną stronę, fot. Oskar Ziomek
Dziś jeden przewód MIDI przesyła sygnał tylko w jedną stronę, fot. Oskar Ziomek

Inna nowością jest także system nadawania właściwości i profili poszczególnym urządzeniom, a następnie przełączanie się między nimi w locie. Może być to bardzo przydatne gdy operujemy jednym zestawem sprzętu, ale używamy go w różnych celach.

Warto również podkreślić, że sprzęt MIDI 2.0 będzie mógł wyświetlać wszystkie właściwości dźwięku także na wbudowanych ekranach, gdy poprzednio trzeba było używać do tego oprogramowania na komputerze.

Możliwości MIDI 2.0 z pewnością ucieszą wielu muzyków, a producentom pozwolą tworzyć mniejsze urządzenia zgodne z tym formatem. Dzisiaj MIDI obecne jest bowiem nie tylko w instrumentach, ale także sprzętach pochodnych, w tym efektach gitarowych. By komunikowały się dwukierunkowo, trzeba wykorzystywać do tego osobne wejście i wyjście, co fizycznie wymaga sporo miejsca na obudowie (klasyczne złącza MIDI są stosunkowo duże). Swego rodzaju przełomem jest komunikacja z użyciem złączy TRS 3,5 mm obecna na przykład w nowszych efektach Bossa, ale nie eliminuje to konieczności stosowania osobnego wejścia i wyjścia. Nadzieja w MIDI 2.0!
Oskar Ziomek

MIDI 2.0 stworzono jako system uniwersalny, umożliwiający przesyłanie sygnału przez różnego rodzaju połączenia (np. USB czy Ethernet i wiele innych).

Nagrywanie muzyki jest teraz łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek. MIDI 2.0 może posłużyć nowemu pokoleniu twórców, preferujących analogowe brzmienie i szczególnie w czasach ukształtowanych przez pandemię.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)