reklama

MIP: nowy format dla pamięci RAM, bo zwykłe SO-DIMM jest za duże

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Laptopy stają się coraz cieńsze i lżejsze, desktopy coraz częściej zmniejszają się do formy mini-PC, a nawet propagowanego przez Intela NUC-a Next Unit of Computing), tymczasem rozmiary wkładanych do środka pamięci pozostawały bez zmian. Standardowa kostka pamięci DIMM DDR3 jest w stosunku do rozmiarów standardowej płyty głównej proporcjonalnie mniejsza niż kostka SO-DIMM w stosunku do miniaturowych płyt głównych z małych komputerków. Może więc czas na nowe, mniejsze pamięci? Coś takiego właśnie proponuje firma SMART Modular Technologies, która przedstawiła właśnie bardzo interesujący format modułów RAM.

Nowy format nosi nazwę MIP (od module-in-package) i pozwolić ma na upakowanie na powierzchni pięciokrotnie mniejszej od modułu SO-DIMM (22,25 x 22,25mm) od 2 do 8 GB pamięci DDR3-1866 (a w teorii nawet DDR3-2133). Co więcej, przynieść ma też znacząco mniejszy pobór mocy, o 42% mniejszy od porównywalnych modułów SO-DIMM, i znacznie mniejsze niż w standardowych DDR2/DDR3 nieregularności pracy zegara.

Na początku nowy format ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w routerach, kartach graficznych i urządzeniach wbudowanych. Jako że moduł ten jest bezpośrednio wlutowywany na płytkę, nie trzeba stosować żadnych gniazdek, w moduł wbudowany jest też cały system sterowania, adresowania i przerywania sygnałów. Dostępna ma być też wersja MIP z obsługą ECC (error correcting code), co otwiera drogę do zastosowania tych pamięci w serwerach.

Ciekawie wygląda układ czipów dla poszczególnych konfiguracji modułu. Podstawowa wersja 2 GB to dwa czipy zamontowane po jednej stronie MIP-a, wersja 4 GB występuje w dwóch odmianach, w których czipy zamontowane są bądź piętrowo i jednostronnie, bądź płasko i dwustronnie, zaś wersja 8 GB to obustronny układ piętrowy. Dzięki temu producenci sprzętu mogą wybierać takie MIP-y, które najlepiej by pasowały do ich konstrukcji.

Swój debiut nowe pamięci będą miały już w lutym przyszłego roku, podczas Embedded World 2014 Exhibition & Conference w Norymberdze. Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta – smartm.com.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić