MSWiA z nową ustawą antyterrorystyczną: startery pre-paid przymusowo rejestrowane

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Jeśli chodzi o obrót kartami SIM dla kont pre-paid, Polska była do tej pory bardzo liberalnym krajem. Można je było kupić w każdym kiosku, za gotówkę, co pozwalało nabywcy na uzyskanie praktycznie anonimowego dostępu do Sieci i rozmów telefonicznych. Zainteresowanie polskimi kartami było tak spore, że kupowali je przez darknetowe serwisy nawet cudzoziemcy. Wygląda na to, że te złote dla anonimowości czasy zbliżają się do końca. W imię walki z terroryzmem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce jak najszybciej wprowadzić rejestrację kart pre-paid.

Dzisiaj podczas wspólnej konferencji prasowej ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka i ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego przedstawiono założenia nowej ustawy, która ułatwić ma, jak to określono, walkę z zagrożeniem terrorystycznym. Jej projekt zostanie przedstawiony rządowi już na początku kwietnia, a szef MSWiA liczy na to, że uda się ukończyć ścieżkę legislacyjną w miesiąc i ustawę przyjąć w maju.

Jednym z kluczowych założeń, które znalazły się w projekcie ministerstwa, jest zakaz sprzedaży starterów telefonii komórkowej bez okazania przez kupującego dowodu tożsamości. Sprzedawcy dane te mieliby spisywać, gromadzić, a następnie przekazywać operatorom – którzy w razie potrzeby już udostępniliby je służbom.

Zdaniem ministra Kamińskiego ułatwi to walkę z przestępczością i terroryzmem – wolny obrót kartami pre-paid daje bowiem przestępcom anonimowość w sieci komórkowej, czyniąc ustalenie właściciela danego numeru trudnym i czasochłonnym.

Warto przypomnieć, że służby już w 2012 roku wnioskowały o przymus rejestracji starterów, ale nie udało się wówczas tego pomysłu zrealizować. Dowodzono wówczas, że to powszechna praktyka, legitymować się przy zakupie pre-paidów musimy zarówno w wielu krajach Unii Europejskiej jak i świata. Według raportu przygotowanego przez stowarzyszenie branżowe GSMA, w 2013 roku już 80 krajów wymagało lub zamierzało wprowadzić wymóg rejestracji, w imię walki z przestępczością i terroryzmem.

© dobreprogramy