Nowa ustawa antyterrorystyczna to wyłączenie milionów kart pre‑paid

Nowa ustawa antyterrorystyczna to wyłączenie milionów kart pre-paid

22.04.2016 12:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przymusowa rejestracja starterów pre-paid znalazłasię wśród kluczowych założeń nowej ustawyantyterrorystycznej, przygotowywanej przez Ministerstwo SprawWewnętrznych i Administracji. Co jednak z już zakupionymistarterami? Dzięki staraniom RMF FM dowiedzieliśmy się, żekorzystający z nich użytkownicy będą mogli je sobie wyrzucić dokosza – o ile nie podadzą operatorom swoich danych osobowych.

Nowa ustawa antyterrorystyczna ma obowiązywać już od 1 czerwcatego roku, i już na pewno wiadomo, że wprowadzi wymóg podawaniaswoich danych osobowych przy ich zakupie. Na operatorów nałożonojednak też obowiązek zaprzestania świadczenia usługtelekomunikacyjnych dla tych wszystkich użytkowników kart SIM,którzy nie zarejestrują ich w ciągu pół roku od wejścia w życieustawy.

Obecnie w Polsce wykorzystywanych jest 29 milionów aktywnych kartpre-paid, trudno więc sobie wyobrazić, jak w takiej skali udałobysię skutecznie przeprowadzić rejestrację ich wszystkich.Spodziewajmy się więc, że znaczna część kart pre-paid zostaniewyłączona – i to nawet wówczas, jeśli na koncie użytkownikapozostawałyby jakieś środki z doładowań.

Na ile skutecznie pozwoli to zwalczać terroryzm w naszym kraju?Tego już eksperci MSWiA nie mówią, nie przedstawiono jak dotądżadnych wiarygodnych badań w tej dziedzinie. Zmartwionym kolejnymograniczeniem prywatności obywateli przypomnijmy jednak, że tzw.„burnery”, czyli prepaidowe, jednorazowe telefony, były raczejwędzonym śledziem w kwestii ochrony swoich danych. W większościwypadków ich używanie nie utrudniało służbom prowadzenia tzw.kontroli operacyjnej.

Zainteresowanych ochroną swojej komunikacji przez telefonzapraszamy do lektury naszych poradników z serii Ochrona prywatności danych i komunikacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (324)