Mandelbulber 2.14

Strona główna Windows Grafika Inne programy graficzne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Mandelbulber to zdobywający coraz większą popularność otwartoźródłowy program polskiego autora, który umożliwia odbycie wirtualnej wycieczki wgłąb trójwymiarowych fraktali.

Zgodnie z nazwą, program pozwala na eksplorację fraktali typu Mandelbulb, oraz Mandelbox, BulbBox, JuliaBulb, gąbka Mengera, i system przekształceń iterowanych (IFS). Figury wyrenderowane przez program można w oknie podglądu powiększać w nieskończoność, podobnie jak fraktale dwuwymiarowe. Ale ponieważ figury mają 3 wymiary, istnieje możliwość oglądania ich z każdej strony, a nawet „wejścia kamerą do ich wnętrza”, co daje ciekawe efekty szczególnie przy tworzeniu animacji. Program pozwala również na modyfikację parametrów śledzenia promieni, intensywność światła i dodanie efektów światła wolumetrycznego. Materiał, z którego wykonana jest figura, można pokolorować wykorzystując jeden z losowych gradientów, lub tworząc własny gradient na podstawie grafiki, a materiałowi nadać można wygląd odbijającego światło, świecącego, zdefiniować cienie i aktywować na jego powierzchni ambient occlusion. Ostatnie szlify renderowi można nadać stosując mgłę i głębię ostrości. Przy tworzeniu animacji dodatkowo można zdefiniować również szybkość przemieszczania się kamery między klatkami kluczowymi i liczbę klatek między nimi.

Aby zapoznać się ze szczegółami obsługi programu i poznać możliwości parametrów warto zajrzeć do instrukcji użytkownika. Warto również rzucić okiem na obrazy i filmy stworzone w tym programie. Autor zaleca korzystanie z maszyny z procesorem wielordzeniowym, ale nie jest to koniecznie — na słabszym komputerze po prostu przyjdzie dłużej czekać na wyniki.

Uwaga

Instalacja programu odbywa się w folderze użytkownika. Aby przenieść wszystkie pliki na właściwe miejsce należy uruchomić skrypt install.bat. Po zakończeniu skryptu można uruchamiać program mandelbulber.exe.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
poor   2 #7 25.07.2013 21:29

Nauka tragicznie ciezka.W ogole nie moge zalapac jak zrobic animacje.Na Deviatart wyczytale,ze p.Marczak robi animacje obrazow jpg.za pomoca Virtualdab.
Zalamka.
Mam wersje 1.15

  #6 05.12.2012 15:30
przybylas   8 #5 19.12.2011 10:39

Program świetny, ale potrzebny jest bardzo mocny procesor i ponad 1 GB ramu (na samą aplikacje) do większych renderingów

zeus79   3 #4 17.12.2011 21:06

Dla mnie bajka - kocham fraktale - jednak aby cieszyc sie szybkimi efektami trzeba miec dośc szybki komputer ale i na moim dziadku nieżle generuje....

  #3 29.05.2011 22:11

nie działa..

  #2 26.05.2011 10:06

Bajka...lubie takie rzeczy ogladac, ale jak slysze "teoria chaosu" i "efekt motyla" "wahadło" itp...to mnie ciarki po plecach przechodza....nauka tragicznie trudna.

  #1 25.05.2011 18:46

u mnie crash po dojściu do 2% po wciśnieciu 'render'