Manjaro 17.0 – oto najświeższe wersje środowisk Xfce, Plasma i GNOME

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Manjaro Linux zdobył duże uznanie wśród tych, którym podobał się model rozwoju Arch Linuksa i jego architektura, a którzy jednak chcieliby mieć już od razu skonfigurowany system ze środowiskiem graficznym, a nie „gołą” konsolę. Wraz z wydaniem 17.0 „Gellivara”, Manjaro pokazuje, że to dobry model – dostajemy chyba najnowocześniejsze obecnie linuksowe środowisko pracy, które co warto podkreślić, jest dopracowane, instaluje się bez żadnych problemów (przynajmniej w maszynie wirtualnej).

Deweloperzy Manjaro przygotowali dwie oficjalne odmiany tego wydania, jedną ze środowiskiem KDE, drugą z Xfce. Obie bazują na kernelu 4.9 LTS (z gwarantowanym wsparciem do stycznia 2019 roku) i wykorzystują najnowszy serwer X.org 1.19. Oczywiście z repozytoriów użytkownicy mogą pobrać też wiele innych kerneli, od superstabilnego 3.10 po najnowszy 4.10, a do tego wersje przeznaczone dla systemów czasu rzeczywistego. Kernel wybrać sobie można teraz przez graficznego menedżera ustawień MSM.

Ulepszono też zestaw narzędzi dystrybucyjnych manjaro-tools, zastosowano nową wersję 3.0 uniwersalnego instalatora Calamares, a narzędzie rozpoznawania i konfiguracji sprzętu mhwd ma lepiej sobie radzić z rozpoznawaniem nowych kart graficznych i automatycznym instalowaniem sterowników do nich. Wreszcie też graficzne narzędzie do zarządzania pakietami Pamac obsługuje repozytoria użytkowników AUR.

Manjaro 17.0 Xfce przynosi wersję 4.12 tego środowiska, nacisk położono na doszlifowanie drobiazgów, użytkownikom powinna spodobać się też nowa skórka Vertex-Maia z towarzyszącymi ikonami, wcześniej wykorzystywana już w wydaniu KDE.

Manjaro 17.0 KDE otrzymała środowisko Plasma w najnowszej stabilnej wersji 5.9.3. Towarzyszą mu biblioteki KDE Framework 5.31.0 oraz aplikacje KDE Apps 16.12.3. Wszystko to ma razem działać tak płynnie i stabilnie, jak za czasów dopracowanych wydań z KDE4.

Manjaro 17.0 GNOME przynosi najnowszy Gnome-Shell 3.22.3 z bibliotekami Gtk+ 3.22.8, uzupełnione o liczne rozszerzenia, dzięki którym lepiej się pracuje z tym nietypowym, a przecież tak ładnym pulpitem. Dostaniemy więc preinstalowane rozszerzenia Gnomenu, Openweather, Taskbar, dock DashtoDock, obsługę skórek User Themes oraz menu Removable drive.

Obrazy ISO tego wydania przynoszą też najnowsze Chromium 56, nie tak najnowszego Firefoksa 51 i świeże LibreOffice 5.3.0. Kompilator gcc dostajemy w najświeższej wersji 6.3.1, a edytor graficzny GIMP – najnowsze 2.8.20. Zainteresowanych pobraniem nowej wersji zapraszamy na stronę dystrybucji Manjaro.org. Można oczywiście też w poprzednim wydaniu wydać polecenie sudo pacman -Syyu – takie uroki dystrybucji rolling-release.

© dobreprogramy