Mark Shuttleworth o Ubuntu 9.04

Strona główna Aktualności

O autorze

Tuż przed premierą, zapowiadanego na 30 października, Ubuntu 8.10 Mark Shuttleworth nakreślił już priorytety i zadania, jakie mają zostać zrealizowane w następnej po 8.10 wersji Ubuntu.

Twórca dystrybucji zdaje sobie sprawę z postawionej poprzeczki przez konkurencję ze strony takich firm jak Microsoft i Apple. Dlatego też Ubuntu 9.04 będzie tworzone pod kątem ulepszania istniejących już funkcji oraz poprawienia wydajności systemu: "Chcemy, aby Ubuntu uruchamiało się tak szybko, jak to tylko możliwe (...)." - napisał na liście dyskusyjnej Shuttleworth.

Kolejną nowością - wedle zapowiedzi - ma być integracja z aplikacjami internetowymi. Już teraz dostępne są pakiety w repozytoriach, które umożliwiają uruchomienie aplikacji przygotowanych pod Mozilla Prism oraz XULrunner, jak Facebook, szereg usług Google oraz Twitter.

Zmiany dotkną również systemy kontroli wersji, obsługujący projekt Ubuntu. Mają one na celu ułatwienie pracy nad różnymi wersjami pakietów dla dystrybucji. Mark Shuttleworth zapowiedział migrację na Bazaar - rozwijany przez Canonical zdecentralizowany system kontroli wersji, dotychczas obsługujący takie projekty jak UpStart, MySQL czy Launchpad. Dotychczas większość pakietów była rozwijana w oparciu o inne systemy, jak SVN czy CVS.

Wraz z nowym sposobem zarządzania wersjami również zmieni się struktura użytkowników, którzy będą mogli wprowadzać zmiany w Ubuntu. Dotychczas funkcjonowały dwie grupy użytkowników: "Ubuntu Core Developer" - zajmujący się repozytorium main oraz "Masters of the Universe" - odpowiadający za repozytoria universe i mutliverse. Będzie możliwość utworzenia gałęzi eksperymentalnej danego pakietu, gdzie programista będzie mógł wprowadzać poprawki.

© dobreprogramy