Kwietniowe Ubuntu w wersji minimalistycznej: desktop i przeglądarka

Kwietniowe Ubuntu w wersji minimalistycznej: desktop i przeglądarka

16.02.2018 12:25, aktual.: 16.02.2018 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwietniowe wydanie Ubuntu Bionic Beaver coraz bliżej, a wraz z nim nowa opcja instalacji dla minimalistów. Minimal Install będzie można wybrać, jeśli chcemy jedynie szybko zainstalować system gotowy do przeglądania stron internetowych, bez dodatkowych programów.

Opcję minimalistycznej instalacji znajdziemy w nowym instalatorze Ubuntu. Warto wiedzieć, że nie ma ona zastąpić dystrybucji Ubuntu Mini, która zapewne wciąż będzie dostępna na osobnych obrazach. Sytem zainstalowany z nich ma jedynie bazowe pakiety i wiersz poleceń.

Minimal Install zaś będzie sposobem na szybką i lekką instalację Ubuntu z Ubiquity. Wybranie tej opcji pozwoli nam na zainstalowanie Ubuntu w wersji odchudzonej, ale nie 0% tłuszczu. Po zakończeniu instalacji będziemy mieli do dyspozycji bazę systemu, środowisko graficzne, przeglądarkę i kilka podstawowych narzędzi. Nie będziemy mieli całej „śmietanki”, czyli LibreOffice'a, Shotwella, Transmission, Thunderbirda, Rhythmboxa, Cheese, przykładowych plików i wielu innych domyślnych pakietów Ubuntu. W sumie minimalistyczne Ubuntu będzie „szczuplejsze” o około 80 paczek i powiązanych z nimi dodatków.

Po zaznaczeniu opcji minimalistycznej instalacji użytkownik zostanie zapytany także, czy życzy sobie mieć dostęp do własnościowych kodeków.

Minimalistyczna instalacja Ubuntu została zaprojektowana z myślą o osobach, które po instalacji systemu zamiast przystąpić do pracy usuwają zbędne programy. Nie każdy potrzebuje od razu pakietu biurowego czy odtwarzaczy multimediów. Wolnego miejsca na dysku zyskamy niewiele: standardowe Ubuntu po instalacji zajmuje nieco ponad 4 GB, minimalistyczne zaś 3,5 GB.

Minimalistyczna instalacja Ubuntu jest rozwiązaniem tymczasowym, opracowanym dla wydania 18.04 LTS z przedłużonym wsparciem. W przyszłości Canoncal zamierza korzystać z instalatora Sububiquity, który będzie miał szersze możliwości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)