McAfee krytykuje Vistę

Strona główna Aktualności

O autorze

Kolejny duży producent oprogramowania zabezpieczającego - McAfee - włącza się do krytyki firmy Microsoft odnośnie systemu Windows Vista. Tym razem chodzi o kwestię współpracy z zewnętrznymi producentami oprogramowania antywirusowego. McAfee w swoim liście otwartym zarzuca korporacji, że ta porzuca wypracowany latami model współpracy polegający na zapewnieniu producentom pełnego dostępu do wnętrzna systemu operacyjnego tak, aby produkowane rozwiązania mogły lepiej chronić system i aplikacje, a co za tym idzie - użytkowników.

McAfee ostrzega między innymi, że nowy komponent Security Center przejmuje całkowitą kontrolę nad zabezpieczeniami komputera i nie daje prawa głosu żadnym innym rozwiązaniom firm trzecich. Według McAfee takie globalne podejście - jedno chroniące wszystkich - ma zasadniczą wadę: jeśli zawiedzie, to na 97% komputerów biurkowych na świecie. Uważamy, że klienci mają prawo polegać na najbardziej innowacyjnych rozwiązaniach, które rodzą się w warunkach ostrej konkurencji pomiędzy niezależnymi dostawcami rozwiązań bezpieczeństwa. Firmy takie, jak McAfee nie doświadczają konfliktu interesów związanego ze sprzedażą własnego systemu operacyjnego. Skupiamy się stricte na bezpieczeństwie - można przeczytać w liście. Firma McAfee apeluje do Microsoft, aby powrócił do stosowanej latami praktyki dobrej współpracy z producentami oprogramowania i umożliwił im kontynuowanie pracy na dotychczasowych zasadach.

Warto jednak zastanowić się, czy argumenty McAfee są w pełni zasadne. Tak ostro krytykowany Security Center jest bowiem tylko strażnikiem zabezpieczeń, który powiadamia użytkownika np. o nieaktualnym oprogramowaniu antywirusowym lub, co gorsza, jego braku. Komponent ten istniał już w Windows XP i wywoływał podobną burzę. Sam system Windows nigdy nie zawierał i, jak deklaruje Microsoft, nie będzie zawierać własnego oprogramowania antywirusowego. Każdą z wbudowanych funkcji, takich jak firewall czy program antyspyware można zaś bez trudu wyłączyć. Zarzuty McAfee choć skłaniają do myślenia, wydają się być zatem nieco przesadzone. Być może zamiast opracować nowe wersje swoich aplikacji, które zastąpią stare - niekompatybilne z nową architekturą systemu zastosowaną w Windows Vista - łatwiej przerzucić uwagę użytkowników na inne takie jak ten problemy.

© dobreprogramy
s