Menu Start bliższe „siódemki”, svchost na miarę gigabajtów RAM – oto nowości Windows 10 Redstone 2

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Obietnica przywrócenia w Windowsie 10 menu Start została z entuzjazmem przyjęta przez użytkowników, którzy jakoś nie pokochali innowacyjnego ekranu startowego Windowsa 8. To co dostaliśmy wyglądało jednak tak sobie, a w użyciu było znacznie mniej wygodne, niż klasyczne menu Windowsa 7. Na szczęście nie jest to chyba ostatnie słowo projektantów tego wciąż wymęczonego i niespójnego interfejsu „dziesiątki”. Nie wiemy, czy to co można zobaczyć w najnowszych kompilacjach Redstone 2 trafi do wersji finalnej systemu, ale wiemy, że takie menu Start jest lepsze.

Przeniesione z Windowsa 8 dynamiczne kafelki wciąż domyślnie zaśmiecają widok menu Start, jednak zmiana opcji w Ustawienia > Personalizacja > Start > Ukryj listę aplikacji (Hide app list in Start Menu) pozwala uzyskać widok znacznie bardziej przypominający układ z klasycznej „siódemki”. Co ciekawe, podobno była to jedna z najbardziej pożądanych przez Insiderów zmian.

Ta nowa kompilacja o numer 14942 przynosi oczywiście nie tylko tę modyfikację interfejsu użytkownika, ale też kilka innych ciekawych poprawek.

Najważniejszą wydaje się rozdzielenie usługi svchost.exe na niezależne procesy na komputerach mających więcej niż 3,5 GB RAM. To naprawdę wyczekiwana zmiana, gdyż czasy Windowsa 2000, gdy komputery miały po 64 MB RAM, dawno się skończyły. Zaniechanie grupowania wszystkich usług systemowych w jeden proces zwiększy niezawodność (ubicie jednego procesu hosta przerwie teraz tylko jedną działającą w nim usługę), zapewni też lepszy wgląd w zachowanie systemu w menedżerze zadań: będziemy mogli łatwo sprawdzić, ile poszczególne usługi zjadają RAM-u i mocy obliczeniowej.

Pozostałe zmiany to już drobiazgi: rozbudowano aplikację Zdjęcia o poziomy pasek nawigacji i lekki tryb podglądu, rozszerzono zakres aktywnych godzin dla usługi aktualizacji systemu, dodano możliwość nawigowania po polach Narratora (aplikacji do odczytu zawartości ekranu) za pomocą skrótów klawiaturowych, a w edytorze rejestru wprowadzono pasek adresowy, dzięki któremu łatwiej przebić się przez bizantyjską hierarchię tej najważniejszej dla Windowsa struktury danych.

© dobreprogramy