Microsoft Baseline Security Analyzer 2.3

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Inne programy zabezpieczające
Pobierz pr​ogram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Microsoft Baseline Security Analyzer to bezpłatne narzędzie umożliwiające kompleksowe sprawdzenie stanu zabezpieczeń nie tylko systemu Windows, ale także najpopularniejszych aplikacji Microsoftu zainstalowanych na komputerze.

MBSA wykrywa niezałatane podatności między innymi w przeglądarce Internet Explorer i pakiecie Office. Sprawdzenie polega na połączeniu się z usługą Microsoft Update i pobraniu listy dostępnych poprawek, a następnie weryfikacji, które z nich są zainstalowane, a których jeszcze w systemie brakuje. Ponadto MBSA sprawdza też szereg ustawień systemowych pod kątem ich zgodności z najlepszymi praktykami w kwestii zabezpieczeń - na przykład złożoność haseł czy stan automatycznych aktualizacji. Po zakończonym skanowaniu użytkownikowi prezentowany jest kompletny raport wraz z odnośnikami do brakujących poprawek - od razu więc można znalezione luki załatać.

Ogromną zaletą programu, zwłaszcza dla specjalistów IT i administratorów sieci, jest możliwość hurtowego skanowania wielu komputerów za pośrednictwem sieci. MBSA oferuje też opcję uruchomienia z wiersza poleceń.

Uwaga!

Użytkownik uruchamiający program powinien być zalogowany do systemu z uprawnieniami administracyjnymi.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

prosta obsługa, kompleksowe wyniki, szybkość działania, darmowy
brak polskojęzycznego interfejsu, ograniczona lista sprawdzanego oprogramowania
ocena użytkownika

Dlaczego Microsoft Baseline Security Analyzer zasługuje na uwagę? Jest to jedyne znane mi bezpłatne narzędzie, które w tak kompleksowy sposób skanuje system pod kątem stanu zabezpieczeń.

Użytkownicy komputerów często ograniczają się do instalacji oprogramowania antywirusowego zapominając o innych zagrożeniach takich jak np. niezałatane luki w oprogramowaniu czy słabe hasło administratora, które potencjalnie mogą umożliwić przejęcie kontroli nad komputerem. MBSA skanuje komputer i generuje przejrzysty raport, który pomaga w namierzeniu takich słabych punktów.

Program kierowany jest do specjalistów IT stąd też nie uświadczymy polskojęzycznego interfejsu. Nie ma jednak wielkich przeszkód aby wykorzystać MBSA w domu - obsługa programu jest bardzo prosta, a do zrozumienia wyników wystarczy podstawowa znajomość terminów informatycznych w języku angielskim.

Warto zainstalować i przeskanować swój komputer - być może i w Twoim systemie jest jakiś słaby punkt?

28.08.2010 00:52 | Recenzja do wersji 2.2