Microsoft Security Essentials od dziś bez wsparcia dla Windows XP

Microsoft Security Essentials od dziś bez wsparcia dla Windows XP
Redakcja

14.07.2015 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć oficjalne wsparcie techniczne dla Windows XP zakończyło się w kwietniu ubiegłego roku, wciąż wielu użytkowników korzysta z tego systemu. Dziś mija natomiast termin zakończenia wsparcia dla XP w darmowym pakiecie antywirusowym Microsoft Security Essentials. Użytkownicy nie będą już otrzymywali aktualizacji sygnatur i silnika skanującego.

Wsparcie dla Windows XP zakończyło się dokładnie 8 kwietnia 2014 roku, ale nie oznacza to, że użytkownicy nie otrzymywali już żadnych aktualizacji ze strony Microsoftu. Osoby, które zdecydowały się na wykorzystanie do ochrony przed wirusami programu Security Essentials mogły liczyć aż do dzisiaj na regularne aktualizacje baz wirusów i poprawek mechanizmów skanujących. Oferta była kusząca, bo choć aplikacja jest bardzo prosta i nie zapewnia rozbudowanych funkcji, działa stosunkowo lekko, nadaje się nawet na starsze komputery, a poza tym można ją stosować za darmo – nawet w firmach do maksymalnie 10 stanowisk.

Obraz

Zgodnie z zeszłorocznymi planami korporacji, dziś kończy się wsparcie dla Windows XP w tym pakiecie antywirusowym. Dotyczy to zarówno Microsoft Security Essentials w przypadku użytkowników domowych i niewielkich firm, jak i nieco bardziej rozbudowanych i pozwalających na zcentralizowane zarządzanie pakietów System Center Endpoint Protection, Forefront Client Security i Forefront Endpoint Protection. Według firmy ponad rok to czas wystarczający do migracji na nowy system, nie ma więc już powodu do obsługi rozwiązań tak starych, jak Windows XP. Oczywiście w wielu przypadkach instalacja nowej wersji jest niemożliwa lub nieopłacalna – według StatCountera z XP wciąż korzysta ponad 11% użytkowników, więcej niż z Windows 8.1.

Pozostanie przy starym systemie jest oczywiście możliwe, niemniej w takim przypadku powinniśmy zmienić oprogramowanie antywirusowe z MSE na coś innego, co nadal oferuje ochronę. W naszej bazie aplikacji znajdziecie wiele darmowych i płatnych programów antywirusowych. Dobrym wyborem jest np. Avast Free Antivirus, AVG AntiVirus Free, niedostępny w polskiej wersji językowej, ale za to rozbudowany 360 Total Security, a także Avira Free Antivirus. Jeżeli szukacie rozwiązania dla firmy, które będzie można wykorzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów, warto zwrócić uwagę na oprogramowanie oferowane przez firmę Comodo. Tutaj za darmo możemy otrzymać antywirusa, ale również zaporę sieciową, piaskownicę i rozbudowanego monitor HIPS.

Ochrona Windows XP przed zagrożeniami jest coraz trudniejsza. Najlepszym wyjściem byłoby odłączenie komputera pracującego pod jego kontrolą od Internetu, niemniej nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Czas najwyższy na zmianę części oprogramowania, a nawet migrację na nowy system. Nie musi to oznaczać dodatkowych kosztów. Zupełnie za darmo skorzystamy z wielu lekkich i przyjaznych użytkownikom dystrybucji Linuksa (np. Lubuntu i Xubuntu), które mogą działać na starszych komputerach żwawiej, niż systemy Microsoftu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)