r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft Launcher: nowa odsłona mobilnego Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zafundował nam dziś podwójną dawkę nowości. Obok potwierdzenia wczorajszych domysłów o planach wydania mobilnej wersji Edge'a dla Androida i iOS-a, pojawiła się również informacja o udostępnieniu testowej wersji Microsoft Launchera. Teoretycznie to tylko aktualizacja znanego wcześniej Arrow Launchera, jednak w praktyce to nowa metoda Microsoftu na zaistnienie na rynku mobilnym.

Z testowej wersji nazywanej przez Microsoft Preview korzystać można już teraz. Konieczne jest jednak w tym celu dobrowolne przystąpienie do programu testów beta, co w przypadku aplikacji dla Androida potwierdza się przyciskiem na karcie programu w Sklepie Play. Proces rejestracji betatestera może potrwać kilka minut – w praktyce nie trzeba jednak będzie czekać dłużej niż kwadrans.

Zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka. Launcher zaprojektowany został w oparciu o wzornictwo Fluent, które ostatnio trafia do coraz większej liczby usług i sprzętów Microsoftu, czego przykładem może być zaktualizowany w wakacje Office. Według Microsoftu nowy Launcher jest trzy razy „naj”: najładniejszy, najbardziej konfigurowalny i najmocniejszy – z czego przynajmniej to trzecie określenie można interpretować dość szeroko.

r   e   k   l   a   m   a

Wśród nowości na uwagę zasługuje nowy ekran informacji, który wysuwany jest od lewej krawędzi, podobnie jak kolejny pulpit. Znajdziemy na nim najczęściej używane aplikacje, kontakty, nadchodzące wydarzenia z kalendarza, polecane wiadomości z Sieci lub ręcznie dopięte widgety. Pomysł nie jest oczywiście nowy, ale od strony wizualnej postęp jest wyraźny. Całość można oczywiście na wiele sposobów personalizować.

Skoro o personalizacji mowa, a i chwalił się nią Microsoft, warto zwrócić uwagę, iż opcji w ustawieniach Launchera jest rzeczywiście sporo. Dostępna jest obsługa gestami, zmiana koloru akcentu, która będzie miała wpływ na wygląd interfejsu, możliwość zmiany siatki aplikacji w szerokim zakresie oraz wiele innych ustawień, które pozwolą dostosować działanie aplikacji do własnych potrzeb. Na życzenie można też na przykład zrezygnować z efektów wizualnych, by zapewnić sobie jak najszybsze działanie urządzenia.

Uwagę warto poświecić także wbudowanej wyszukiwarce. Wpisywane w nią frazy są jednocześnie wyszukiwane w Sieci (na bieżąco wyświetlane są podpowiedzi) oraz lokalnie w telefonie, co zaowocować może na przykład jednoczesnym odnalezieniem kontaktu i aplikacji o takiej samej nazwie. Wyszukiwarka ma również wbudowane narzędzie do skanowania kodów QR oraz może być sterowana głosem – skutecznie, ale tylko w języku angielskim.

Dla formalności należy dodać, iż Microsoft Launcher pozwala teraz także wygodnie korzystać z funkcji Continue on PC, jednak – jak wspominaliśmy wcześniej – po stronie komputera zarezerwowaną ją dla Cortany, toteż w polskich realiach jest obecnie bezużyteczna.

Najnowszą wersję Microsoft Launchera można już pobrać za pośrednictwem naszej bazy. Przypominamy, iż aby skorzystać z opisywanej tu wersji testowej, a nie ostatniego stabilnego wydania Arrow Launchera, konieczne jest dołączenie do grupy testerów beta.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.