r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft: Sprzedaliśmy 60 mln licencji Windows Vista

Strona główna Aktualności

Jak ujawnił właśnie Steve Ballmer, Microsoft osiągnął poziom 60 mln sprzedanych licencji systemu Windows Vista. Od połowy maja, kiedy to podano ostatnie wyniki sprzedaży, ilość sprzedanych licencji zwiększyła o około 20 mln.

W kontekście wczorajszych doniesień o udziale Visty w rynku systemów operacyjnych, pojawiają się pytania o to ile faktycznie jest w tym legalnych kopii. Warto więc publikowane przez nas wyniki zestawić z danymi odnośnie wielkości sprzedaży najnowszego "dziecka" Microsoftu.

Według różnych szacunków na przełomie 2007 i 2008 roku liczba aktywnie wykorzystywanych komputerów powinna przekroczyć miliard. Nawet gdyby ten wynik został osiągnięty już teraz, oznaczałoby to popularność Visty na poziomie 6%. Tymczasem udział tego systemu szacowany jest na świecie na poziomie około 4,5%. Do tego z spora część z tego to zapewne nielegalne kopie. Skąd więc te różnice?

Prawdopodobnie biorą się one z faktu, że część z tych licencji znajduje się jeszcze u producentów komputerów i w tzw. kanale dystrybucyjnym. Od strony księgowej zostały one faktycznie sprzedane przez korporację producentom i dystrybutorom, czekają jednak jeszcze na końcowych nabywców. Producenci komputerów i dystrybutorzy oprogramowania kupują bowiem zazwyczaj oprogramowanie w większych partiach. Nie dotyczy to zresztą tylko oprogramowania.

Innym powodem różnic może być metodologia badań udziału poszczególnych systemów operacyjnych. Bazują one w większości przypadków na badaniu użytkowników przeglądających strony internetowe. W przypadku dużych firm (dysponujących, co za tym idzie dużą liczbą komputerów), część stanowisk może być pozbawionych dostępu do Internetu - m.in. ze względów bezpieczeństwa. Przykładowo, w wielu bankach szeregowi pracownicy posiadają jedynie dostęp do firmowego Intranetu.

Wracając do poziomu sprzedaży, warto dodać, że we wspomnianych 60 mln znajdują się także licencje sprzedawane w ramach programu Express Upgrade (w wielu przypadkach były one oferowane tylko za cenę kosztów transportu).

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.