Microsoft: Zwalczanie piractwa potrwa dekady

Strona główna Aktualności

O autorze

Craig Mundie, główny dyrektor do spraw strategii i badań w firmie Microsoft (a już w przyszłym roku jeden z następców Billa Gatesa) powiedział, że proces zwalczania piractwa w rozwijających się państwach potrwa najprawdopodobniej całe dekady. Potrzeba tak naprawdę dziesięciu czy dwudziestu lat, aby zauważyć znaczący postęp w tej dziedzinie - mówił.

Mundie zaznaczył, że już teraz widać efekty tej walki w Chinach, gdzie stopień piractwa spadł w ciągu czterech lat z 94 do 82 procent. Microsoft zwraca też uwagę na Wietnam czy Indie. Tylko w tych krajach niezwykle wysoka ilość pirackiego oprogramowania kosztuje Microsoft miliardy dolarów rocznie. Większość krajów w Azji ma odpowiednie przepisy, niektóre co prawda wymagają poprawy, ale największą słabością jest ich egzekwowanie - dodał.

Zaapelował tym samym do przywódców krajów azjatyckich o większe inwestycje w tym zakresie. Pomimo rozwoju Microsoftu w kierunku modelu "oprogramowanie+usługi" i Internetu tradycyjne opłaty licencyjne na systemy i aplikacje wciąż stanowią ogromną większość przychodów korporacji.

© dobreprogramy