r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft opatentował sudo?

Strona główna Aktualności

Microsoft otrzymał patent na rzecz dla użytkowników Linuksa (i nie tylko) oczywistą - interfejs do podnoszenia uprawnień.

Patent 7,617,530 dotyczy interfejsu prezentowanego w momencie wykonywania określonej operacji przez użytkownika, który nie posiada wystarczających uprawnień. Jako przykładową implementację patentu opisano ekran uwierzytelniania, w którym należy podać hasło. Według niektórych interpretacji z popularnie stosowanych mechanizmów zabezpieczeń, które patent ten obejmuje, wymienić należy między innymi interfejsy graficzne bazujące na... sudo.

Według serwisu Groklaw najwcześniejszy wniosek Microsoftu dotyczący sudo pochodzi z 1997 roku. Amerykańskie Biuro Patentowe przyznało patent, mimo że mechanizmy, których on dotyczy można było znaleźć w Uniksie od 1980 roku, a nawet w czasach mainframe. Tymczasem sąd najwyższy USA wciąż boryka się z problemem - czy metody funkcjonowania oprogramowania powinny być chronione patentami, czy nie. W opinii przeciwników patentów powinny one obowiązywać wyłącznie co do produktów fizycznych, natomiast patentowanie technologii może stać się przyczyną hamowania jej rozwoju.

r   e   k   l   a   m   a

Jak do tej pory Microsoft otrzymał około 10 tysięcy patentów. Wśród nich jest wiele kontrowersyjnych, w tym słynne patenty na przewijanie kółkiem myszy oraz podwójne kliknięcie.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.