Microsoft otwiera .NET Framework

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zapowiedział, że zapewni dostęp do kodu źródłowego swoich bibliotek .NET Framework 3.5 na zasadach Microsoft Reference License. Nastąpi to w ramach Shared Source Initiative.

Programiści będą mogli bez przeszkód przeglądać kod źródłowy .NET Framework, nie będą mogli go jednak modyfikować ani redystrybuować. Udostępnione zostaną także tzw. symbole, które pozwalają podglądać oryginalny kod źródłowy podczas debugowania skompilowanej aplikacji, odpowiednio dostosowane zostanie także Visual Studio 2008. Wśród kodu, który będzie można oglądać znajdą się biblioteki takie jak: Base Class Libraries (BCL), Windows Forms, ASP.NET, System.Data i WPF. W przyszłości pojawią się także inne biblioteki należące do .NET Framework a kiedyś być może także te przeznaczone dla kodu niezarządzanego. Microsoft nie udostępnia wszystkiego naraz ze względu na konieczność przejrzenia kodu.

Fakt, że licencja nie zezwala na modyfikację frameworku Microsoft argumentuje trudnościami ze wsparciem, bezpieczeństwem i integralnością jakie pojawiłyby się w przypadku występowania wielu wersji frameworka modyfikowanych przez różnych programistów.

Możliwość debugowania bibliotek .NET pojawi się wraz z finalną wersją Visual Studio 2008, źródła w postaci pliku do ściągnięcia zostaną udostępnione wkrótce potem.

© dobreprogramy