r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft pokazał, jakie dane zbiera dzięki telemetrii w Windowsie 10

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Już dzisiaj za pośrednictwem Asystenta aktualizacji możliwe jest pobranie Creators Update. Aktualizacja zostanie jednak udostępniona w usłudze Windows Update dopiero 11 kwietnia. Przed tym Microsoft robi wszystko, by zachęcić użytkowników do migracji. Także w kwestii prywatności.

Microsoft po raz kolejny zasygnalizował na oficjalnym blogu Windowsa swoją troskę o prywatność użytkowników Windowsa. Ma się to przejawiać w oddaniu większej władzy nad ustawieniami telemetrii w ręce użytkowników. Służyć będzie temu nowy ekran ustawień prywatności, który każdy zobaczy po udanej instalacji Creators Update.

Informacje o ekranie prywatności nie są jednak szczególnie świeże – krytycznie wyraziła się już o nich Grupa Robocza Artykułu 29 oraz Consumentenbond, holenderska organizacja chroniąca prawa konsumentów. Największą uwagę w nowej publikacji Microsoftu przyciąga jednak inna kwestia. Korporacja po raz pierwszy podzieliła się informacjami, jakie dane zbiera za pomocą telemetrii w Windowsie 10.

r   e   k   l   a   m   a

Na stronach TechNetu znajdziemy już całkiem szczegółowy wykaz danych, jakie zbierane są na podstawowym poziomie ustawień prywatności. Podzielono je na takie kategorie, jak dane dotyczące łączności, wydajność usług, zużycie danych, przeglądanie i wyszukiwanie czy rysowanie, pisanie oraz komendy głosowe. W każdej kategorii znajdziemy bardziej szczegółowe dane, wylistowane w czytelnych i na tyle ogólnych, że zrozumiałych dla każdego, punktach.

Trudno znaleźć na liście pozycję, która byłaby szczególnym zaskoczeniem, zaś krok Microsoftu zasługuje na szczerą i nieironiczną pochwałę. Dzięki decyzji o upublicznieniu tych informacji, każdy użytkownik Windowsa, nawet ten niezaawansowany, może dowiedzieć się, jaką cenę płaci za darmowy system operacyjny.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.